- Wiadomo, po co jest ta komisja Amber Gold. Po to, żeby łapać, żeby ścigać Donalda Tuska, żeby zrobić mu przykrość - wyliczał Grzegorz Schetyna w rozmowie w RMF FM.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej powiedział, że dzisiejsze przesłuchanie Michała Tuska to "spektakl".
- To nie jest kwestia nasza, moja, Platformy Obywatelskiej. Przecież wiadomo, po co jest ta komisja Amber Gold. Po to, żeby łapać, żeby ścigać Donalda Tuska, żeby zrobić mu przykrość. Żeby zająć się jego synem. To jest polityczna dintojra - ocenił.
- Ja bym życzył sobie, żeby PiS, posłowie PiS-u, którzy angażują się w tej komisji, zajęli się na przykład aferą SKOK-ów i tymi miliardami z budżetu państwa - stwierdził Grzegorz Schetyna.
- To jest element prywatnej wojny prezesa Jarosława Kaczyńskiego z Donaldem Tuskiem - dodał.
Przesłuchanie Michała Tuska
Syn byłego premier zeznaje w środę przed komisją śledczą badającą aferę Amber Gold. - Oczekuję od pana Michała Tuska, że powie w sposób zgodny z prawdą, gdzie, kiedy i za czyim pośrednictwem trafił do OLT Express - zapowiadała szefowa komisji Małgorzata Wassermann. Transmisja z przesłuchania Michała Tuska na antenie TVN24.
"Chodzi o niezależność władzy sądowniczej"
Grzegorz Schetyna w RMF FM skomentował też wczorajszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa z 2011 roku o zasadach wyboru sędziów do Rady, które Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne.
- Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny jest miejscem wojny politycznej. My nie akceptujemy łamania prawa. Trybunał Konstytucyjny jest powołany w wyniku złamania prawa i dlatego nie akceptujemy jego wyroków - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
- Chodzi o coś ważnego, o niezależność władzy sądowniczej, bo to trójpodział władzy, klucz do państwa praworządnego i demokratycznego. Mówimy o zasadach. Każdy przypadek, jeżeli pokazuje łamanie prawa, trzeba z tym walczyć i wyciągać konsekwencje - dodał Schetyna.
Wyrok Trybunału
Przepisy ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa z 2011 roku o zasadach wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa są niekonstytucyjne - taki wyrok we wtorek wydał Trybunał Konstytucyjny w sprawie wniosku złożonego przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.
Wyrok pięcioosobowego składu sędziowskiego zapadł jednogłośnie. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa z 2011 roku o zasadach wyboru sędziów do Rady, uznając je za niekonstytucyjne. Trybunał uznał też, że kadencje członków Krajowej Rady Sądownictwa wybranych spośród sędziów są niekonstytucyjne.
W pozostałym zakresie, w którym Trybunał nie zajął stanowiska, sprawa została umorzona.
Autor: bpm//now/jb / Źródło: RMF 24