TVN24 | Polska

Grzegorz Piechowiak opuszcza Porozumienie. Pozostaje w klubie PiS

TVN24 | Polska

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Jarosław Gowin: od dzisiaj Porozumienie idzie własną drogąTVN24
wideo 2/4
TVN24Jarosław Gowin: od dzisiaj Porozumienie idzie własną drogą

Grzegorz Piechowiak odchodzi z Porozumienia. Polityk poinformował w czwartek, że nie dołączy do Prawa i Sprawiedliwości, ani Partii Republikańskiej Adama Bielana. W środę wieczorem w Sejmie głosował razem z PiS za ustawą anty-TVN.

"Złożyłem rezygnację z członkostwa w Porozumieniu" - poinformował w czwartek Grzegorz Piechowiak, który w środę złożył również rezygnację ze stanowiska w rządzie w związku z wcześniejszą decyzją premiera Mateusza Morawieckiego o zdymisjonowaniu Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i szefa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. W środę wieczorem Piechowiak w Sejmie głosował razem z PiS za ustawą anty-TVN.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Zapytany, czy zamierza dołączyć do partii PiS, zaprzeczył. - Z osobami, które opuściły już Porozumienie w związku z pozostaniem w klubie PiS, zdecydowaliśmy, że będziemy się trzymali razem w grupie w ramach klubu - powiedział. Na pytanie, czy dołączy do Partii Republikańskiej, odparł że "nie ma takiej opcji".

Ociepa, Murdzek i Baszko odchodzą z Porozumienia

Obok Piechowiaka z Porozumienia wystąpili także pozostali posłowie głosujący w środę razem z PiS, czyli Marcin Ociepa (wiceszef MON), Wojciech Murdzek (wiceminister edukacji i nauki) i Mieczysław Baszko, który powiedział, że dołączy do Partii Republikańskiej.

W klubie PiS, jak wyjaśnił Piechowiak, pozostanie także Anna Dąbrowska-Banaszek, która formalnie nie należała do partii Jarosława Gowina. Poseł powiedział też, że z Porozumienia wystąpi kolejna osoba. Nie chciał jednak ujawnić, kto.

Wcześniej Mieczysław Baszko mówił, że w grupie posłów, którzy pozostaną w klubie PiS i opuszczą szeregi Porozumienia, jest także Andrzej Gut-Mostowy. W środę Gut-Mostowy podał się do dymisji z funkcji wiceministra rozwoju, pracy i technologii, a podczas głosowania nad nowelizacją tzw. ustawy medialnej jako jedyny w klubie PiS wstrzymał się od głosu.

Poza wiceszefami MRPiT Piechowiakiem i Gutem-Mostowym do dymisji z tej funkcji w resorcie podała się także Iwona Michałek. Rezygnację złożyli też Marcin Ociepa jako wiceszef MON i Wojciech Murdzek jako wiceszef MEiN. Premier w czwartek przyjął dymisję Michałek.

Piechowiak, pytany czy podtrzymuje swoją rezygnację jako wiceminister RPiT, odparł: "Oczywiście, że tak". - Moje stanowisko w rządzie było wynikiem negocjacji między Porozumieniem a PiS. Ponieważ Porozumienie zdecydowało się opuścić Zjednoczoną Prawicę, ze względu na taką higienę polityczną uważam, że dymisja jest konieczna. Jaką decyzję podejmie pan premier, to on tylko wie - zaznaczył.

Gowin: tworzymy koło parlamentarne PorozumieniaTVN24

Porozumienie opuszcza koalicję rządzącą

Po zdymisjonowaniu lidera Porozumienia przez premiera, czego powodem - jak mówił rzecznik rządu - było to, że Gowin oraz członkowie Porozumienia pracowali w niewystarczającym tempie nad projektami zawartymi w Polskim Ładzie oraz podejmowali "nierzetelne działania" dotyczące reformy podatkowej, zarząd partii podjął decyzję o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy.

Po opuszczeniu koalicji rządzącej partia Jarosława Gowina utworzyła koło parlamentarne, w którym znaleźli się: Jarosław Gowin, Michał Wypij jako szef koła, Magdalena Sroka, Iwona Michałek, Stanisław Bukowiec oraz dotychczas niezrzeszona posłanka Monika Pawłowska. Do koła parlamentarnego będzie też należał senator Józef Zając.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości