Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, przekazał do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli wniosek o uchylenie immunitetu europosła Konfederacji Grzegorza Brauna. Poinformowała o tym jego rzeczniczka Anna Adamiak. Braun podejrzany jest łącznie o popełnienie siedmiu przestępstw.
O uchyleniu immunitetu Braunowi Sejm zdecydował w styczniu tego roku. W kwietniu, w śledztwie prowadzonym w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, Braun usłyszał zarzuty dotyczące między innymi znieważenia na terenie Sejmu grupy osób na tle religijnym.
W czerwcu Braun został wybrany na europosła. W środowej rozmowie z Wirtualną Polską prokurator generalny Adam Bodnar poinformował, że podpisał wniosek do szefowej PE Roberty Metsoli w sprawie uchylenia immunitetu, który przysługuje mu z racji zasiadania w europarlamencie. - Uznaliśmy, że w tej sytuacji jeszcze trzeba zwrócić się do Parlamentu Europejskiego, (...), żeby nie było żadnych wątpliwości formalnych - tłumaczył.
Komunikat rzeczniczki prokuratora generalnego
W czwartkowym komunikacie podpisanym przez rzeczniczkę Prokuratury Generalnej prok. Annę Adamiak poinformowano, że Bodnar przekazał już Metsoli wniosek dotyczący Brauna. Wyszczególniono również wszystkie siedem czynów, o które europoseł jest podejrzany.
Chodzi między innymi o: naruszenie nietykalności cielesnej dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych oraz znieważenie go, pomawiając o zachowanie, które mogło poniżyć go w opinii publicznej oraz narazić na utratę zaufania potrzebnego do sprawowania funkcji i wykonywania zawodu lekarza.
To także: uszkodzenie choinki bożonarodzeniowej stanowiącej własność krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" i Stowarzyszenia Sędziów "Themis", co skutkowało szkodą wynoszącą 1400 zł. Ponadto chodzi o uszkodzenie sprzętu nagłaśniającego oraz elektronicznego o wartości 2 569 złotych na szkodę Niemieckiego Instytutu Historycznego, nieopuszczenie siedziby Niemieckiego Instytutu Historycznego wbrew żądaniu dyrektora tej instytucji; publiczne znieważenie na terenie Sejmu grupy ludności z powodu jej przynależności wyznaniowej i publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej, czym obraził uczucia religijne, oraz naruszenie nietykalności cielesnej osoby podejmującej interwencję na rzecz ochrony porządku publicznego, powodując lekki uszczerbek na zdrowiu.
W kwietniu Braun nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Christian CREUTZ / © European Union 2024 / EP