Z powodu grypy od 1 do 7 stycznia zmarło w Polsce siedem osób. Wszystkie z nich miały powyżej 65 lat - wynika z najnowszych danych epidemiologicznych. W pierwszym tygodniu 2023 roku zanotowano w Polsce 306 637 przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono z tego powodu 2891 skierowań do szpitala.
W całym grudniu 2022 roku zanotowano w Polsce ponad milion 139 tysięcy przypadków grypy i jej podejrzeń, a przez cały listopad ok. 490 tysięcy.
Grypa - objawy
Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje wysoką gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Występuje przez cały rok, w różnym nasileniu w poszczególnych okresach.
Epidemia grypy zbiegła się z zachorowaniami na RSV i COVID-19. 5 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo, czyli testy trzy w jednym, stały się świadczeniami gwarantowanymi w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
W czwartek w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił, że dużo infekcji wciąż jest wykrywanych wśród dzieci. - Jednak ostatnie badania pokazały, że jeśli poprzednio połowa zachorowań w Polsce to były osoby do 14. roku życia, to w ostatnich danych, które otrzymaliśmy, to jest już tylko jedna trzecia. Myślę, że ta przerwa świąteczna, czyli niechodzenie dzieci do szkół, sprzyja temu, że liczba infekcji wśród najmłodszych powinna spadać – zastrzegł.
Zaznaczył, że jeszcze kilka tygodni temu za zakażenia dzieci odpowiadał głównie wirus RSV, a obecnie ci pacjenci najczęściej chorują na grypę. - W statystykach widzimy, że 15 procent zachorowań to grypa, a 10 procent– RSV. Ale w dalszym ciągu dość dużo młodych ludzi choruje – przyznał Kraska.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock