NFZ zapłaci za test combo i jego wykonanie

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Niedzielski: podpisałem rozporządzenie, które wprowadza do POZ możliwość wykonania tak zwanych testów combo
Niedzielski: podpisałem rozporządzenie, które wprowadza do POZ możliwość wykonania tak zwanych testów comboTVN24
wideo 2/2
TVN24Niedzielski: podpisałem rozporządzenie, które wprowadza do POZ możliwość wykonania tak zwanych testów combo

Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą wykonywać tak zwane testy combo na Narodowy Fundusz Zdrowia. Prezes NFZ Filip Nowak podpisał w poniedziałek zarządzenie o zasadach rozliczania testów z Funduszem, który zapłaci za test i jego wykonanie. To testy trzy w jednym, które wskazują na zakażenie grypą typu A lub B, koronawirusem lub wirusem RSV.

Minister zdrowia Adam Niedzielski 5 stycznia br. podpisał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo, czyli trzy w jednym, stały się świadczeniami gwarantowanymi w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdy test i jego wykonanie, jest to więc świadczenie płatne dodatkowo, poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego.

Za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma prawie 34 zł (33,98 zł). Koszty wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Testy combo na Narodowy Fundusz Zdrowia

NFZ poinformował Polską Agencję Prasową, że do wszystkich poradni POZ wysłano komunikat ze szczegółową informacją z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o producentach, importerach i dystrybutorach testów, u których można je zamawiać.

"Wprowadzenie szybkich testów antygenowych, które w krótkim czasie wykrywają zakażenie wirusem grypy (A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV, znacznie ułatwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie adekwatnego leczenia. Jest to szczególnie istotne przy nadmiernie stosowanej antybiotykoterapii" - podkreślił NFZ.

Na test "3 w 1" kieruje lekarz POZ na podstawie badania i oceny stanu zdrowia pacjenta.

Konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz-Migas zaapelowała do lekarzy, aby nie wypisywali antybiotyków w przypadku infekcji wirusowych. - Antybiotyki nie działają na wirusy, lecz na bakterie - przypomina prof. Mastalerz-Migas.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości