TVN24 | Polska

Grupa Granica złoży zawiadomienie do Trybunału Karnego w sprawie działań Białorusi

TVN24 | Polska

Autor:
asty
Źródło:
TVN24
MON: białoruscy żołnierze z karabinami snajperskimi i granatnikami. Resort pokazuje nagranie z granicy
MON: białoruscy żołnierze z karabinami snajperskimi i granatnikami. Resort pokazuje nagranie z granicyTwitter/@MON_GOV_PL
wideo 2/4
Twitter/@MON_GOV_PLMON: białoruscy żołnierze z karabinami snajperskimi i granatnikami. Resort pokazuje nagranie z granicy

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Grupa Granica oraz inne organizacje, w konsultacji z polskimi naukowcami, złożą zawiadomienie do Międzynarodowego Trybunału Karnego o zbrodniach przeciwko ludzkości popełnianych przez Białoruś – poinformowała w oświadczeniu Grupa Granica.

Na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys. W poniedziałek duże grupy migrantów próbowały siłowo przedostać się do Polski. Resort obrony narodowej poinformował, że udało się zatrzymać masową próbę sforsowania granicy. Na miejscu jest kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i wojska.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Sytuacja ta została niewątpliwie wyreżyserowana przez władze białoruskie. Osoby poszukujące ochrony już od wielu miesięcy są cynicznie wykorzystywane przez reżim w rozgrywce z Polską i krajami Unii Europejskiej" - przekazała Grupa Granica.

W oświadczeniu zapowiadającym złożenie zawiadomienia do Międzynarodowego Trybunału Karnego o zbrodniach przeciwko ludzkości popełnianych przez władze w Mińsku podkreślono, że "Białoruś jest winna najpoważniejszych naruszeń praw człowieka, a jej działania na granicy z Polską wypełniają znamiona zbrodni przeciwko ludzkości".

Grupa Granica: narastający konflikt nie jest tylko sprawą Polski

"Wobec nieprzewidywalności działań służb białoruskich i możliwej gwałtownej odpowiedzi ze strony służb polskich, domagamy się utworzenia korytarza humanitarnego, dla osób które są zmuszone do koczowania na granicy. Stoimy na stanowisku, iż korytarz humanitarny powinien być zorganizowany na drodze współpracy pomiędzy polskim rządem i państwami Unii Europejskiej, przy zachowaniu międzynarodowych procedur" – zwrócono uwagę.

"Dodatkowo apelujemy o dopuszczenie na teren stanu wyjątkowego organizacji humanitarnych i medyków, deeskalację przemocy i transparentność działań, co zapewnia wpuszczenie mediów, oraz obserwatorów międzynarodowych na teren objęty stanem wyjątkowym" – dodano w oświadczeniu.

"Jednocześnie podkreślamy, że narastający konflikt nie jest tylko sprawą Polski, ale i całej Unii Europejskiej, dlatego apelujemy zarówno do władz polskich, jak i kierownictwa Unii o podjęcie dialogu i wspólnych, rzeczywistych działań zmierzających do zażegnania obecnego kryzysu" – podsumowała Grupa Granica.

Autor:asty

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości