TVN24 | Polska

Pięć osób zatrzymanych po pożarze obozu dla uchodźców. "Władze szukają jeszcze jednej"

TVN24 | Polska

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Pożar w obozie Moria. Nagranie Karola Krasa z Lesbos
Pożar w obozie Moria. Nagranie Karola Krasa z Lesbos Karol Kras
wideo 2/2
Karol KrasPożar w obozie Moria. Nagranie Karola Krasa z Lesbos

Pięć osób zostało zatrzymanych przez grecką policję w związku z pożarem, który strawił w ubiegłym tygodniu obóz dla uchodźców Moria na wyspie Lesbos. Premier Grecji Kyriakos Micotakis powiedział, że nadszedł czas, by Europa pokazała w praktyce solidarność z jego krajem w kwestii migracji.

Grecka policja zatrzymała pięć osób w związku z pożarem, do którego doszło w obozie dla uchodźców Moria na wyspie Lesbos. - W związku z pożarem władze szukają jeszcze jednej osoby - powiedział minister obrony cywilnej Michalis Chrisochoidis, ale więcej szczegółów nie podał.

Ponad 12 tysięcy osób, głównie uchodźców z Afganistanu, Afryki i Syrii, zostało pozbawionych schronienia, odpowiednich warunków sanitarnych oraz dostępu do żywności i wody po pożarze, który w zeszłą środę doszczętnie strawił przepełniony obóz Moria. Uchodźcy domagają się przeniesienia z Lesbos.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Według przedstawiciela władz do przejściowego obozu w rejonie Kara Tepe z pięcioma tysiącami łóżek jak dotąd wprowadziło się tylko około tysiąc osób.

Tylko kilkuset migrantów, głównie nieletnich bez opieki, zostało przeniesionych z Lesbos. Greckie władze poinformowały, że nie będzie masowych przenosin i wszyscy ubiegający się o azyl będą musieli udać się do nowego schronienia. - Nikt nie opuści Lesbos bez wcześniejszego pobytu w obozie przejściowym - powiedział rozgłośni Skai minister Chrisochoidis.

Grecja chce działań Unii Europejskiej w sprawie migrantów

Tymczasem w Brukseli, po spotkaniu z przewodniczącym Rady Unii Europejskiej Charlesem Michelem, premier Grecji oświadczył, że "nadszedł czas, aby wsparcie Europy zmieniło się ze słów w czyny i zostało wyrażone w konkretnej solidarności".

Obóz Moria na wyspie Lesbos, który został zniszczony przez pożar, "należy do przeszłości" - powiedział Micotakis. Dodał, że w jego miejsce powstanie nowy obiekt, przy większym wsparciu i zaangażowaniu Unii Europejskiej. Konserwatywny premier wskazał również, że kwestia migracji wymaga europejskiej odpowiedzi i nowej polityki azylowej.

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że Grecja poprosiła Unię Europejską o pomoc w związku z pożarem w Morii za pośrednictwem unijnego mechanizmu wsparcia.

Władze Grecji twierdzą, że pożary w obozie Moria były wynikiem celowych podpaleń. Ich sprawcami mieli być sami migranci, którzy nie chcieli zaakceptować nakazu kwarantanny, gdy u 35 mieszkańców obozu potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Obóz dla uchodźców Moria na greckiej wyspie Lesbos PAP

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości