Żeby wrócić do normalności i opanować kryzysy, trzeba - ze wsparciem państw wolnego świata - pokonać Rosję. Włochy i Polska mają absolutnie identyczne zdanie w tych kwestiach - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premier Włoch Giorgią Meloni. - Byliśmy i będziemy u boku Ukrainy - zadeklarowała szefowa włoskiego rządu. Dodała, że Polska też może liczyć na wsparcie Włoch.
Giorgia Meloni przebywa w poniedziałek z wizytą w Warszawie. Podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu polski premier zapewnił, że stosunek obu państw do wojny w Ukrainie i konieczności pokonania Rosji jest taki sam.
- Żeby wrócić do normalności, opanować kryzysy energetyczne, kryzys gospodarczy, zdusić inflację, wiemy doskonale, że trzeba pokonać Rosję, że trzeba, aby Ukraina pokonała Rosję ze wsparciem państw w miarę wolnego świata - powiedział Morawiecki. Dodał, że "Włochy i Polska mają absolutnie identyczne zdanie w tych kwestiach". - Razem czujemy podobną odpowiedzialność - dodał.
Polski premier podkreślił, że oba państwa deklarują kolejne dostawy broni Ukrainie "po to, żeby jak najszybciej zapanował pokój".
Morawiecki: chcemy Unii Europejskiej, która jest globalnym graczem
Morawiecki mówił, że wraz z szefową włoskiego rządu odczuwają "podobną odpowiedzialność za Europę, za jej rozwój w przyszłości". - Chcemy, aby Europa była normalna i bez żadnych przeszkód można było rozwijać handel, uprawiać i hodować zwierzęta, tak jak do tej pory hołdować tym upodobaniom, które różni konsumenci mają w różnych krajach - dodał.
- Współodpowiedzialność za Europę to współodpowiedzialność za Europę ojczyzn. Wspólnie podzielamy te wartości - razem z rządem włoskim - wartości demokratyczne, wartości chrześcijańskie. Jest to wspólna wizja Europy, Europy silnych państw, Europy ojczyzn, a nie jakieś utopijne wizje federalistyczne czy de facto centralistyczne, centralizujące władzę w Europie gdzieś w Brukseli - powiedział Morawiecki. Jak mówił, "centralistyczne wizje", "to nie jest nasze spojrzenie na Europę".
Premier Polski zaznaczył, że "chcemy Europy silnej, chcemy Unii Europejskiej, która jest globalnym graczem". - Ale ona będzie globalnym graczem, kiedy będzie wypadkową sił i interesów i kiedy będzie uwzględniała interesy wszystkich państw członkowskich po równo. To jest bardzo ważne - mówił.
- Dlatego nasze dzisiejsze spotkanie jest bardzo wyraźnym sygnałem jedności Włoch z Polską w zakresie wewnętrznych problemów Unii Europejskiej i podejścia Polski i Włoch do tych problemów - ocenił Morawiecki.
Meloni: byliśmy i będziemy u boku Ukrainy i Polska też może liczyć na nasze wsparcie
Giorgia Meloni odniosła się do wojny w Ukrainie. Zaznaczyła, że "Włochy od samego początku inwazji wspierały Ukrainę finansowo, wojskowo, humanitarnie". Zapewniła, że Ukraina będzie mogła dalej liczyć na wsparcie ze strony Włoch. - Byliśmy i będziemy u boku Ukrainy i Polska też może liczyć na nasze wsparcie - zadeklarowała Meloni. Podziękowała także Polsce "za tę wyjątkową pracę, którą wykonuje na rzecz Ukrainy".
Premier Włoch mówiła ponadto, że jej obecność w Warszawie "pokazuje, jak silny związek łączy nasze dwa narody". Jako przykład wskazała 29 miliardów euro wymiany handlowej. Wspomniała, że na terenie Polski działa 60 firm włoskich, które zatrudniają 100 tysięcy osób. - Jesteśmy pewni, że wymiana handlowa może się jeszcze powiększyć - powiedziała premier Włoch.
Mówiła, że "Unia Europejska potrzebuje konkretnych środków wspomagania firm tak, żeby nie było sytuacji, w której jedne otrzymują wsparcie, a inne nie". - Uzyskaliśmy możliwość pełnej elastyczności tych środków, które już istnieją. Będzie o tym mowa w nowym pakcie stabilności - powiedział Meloni.
Meloni o migracji w Unii Europejskiej
Odnosząc się do kwestii migracji, premier Włoch zastrzegła, że "nie ma sensu mówić o wewnętrznej migracji w Unii Europejskiej, jeśli nie zabezpieczymy zewnętrznych granic". Zaznaczyła, że nie można mieszać dwóch rzeczy, "kompletnie różnych".
- Europa, która w sposób pragmatyczny podejmuje pewne problemy, musi wziąć pod uwagę różne tożsamości narodów, które ją tworzą - podkreśliła premier Meloni. - Jesteśmy niczym bez naszych wybitnych produktów, tego wszystkiego, co stworzyło naszą tożsamość, z związku z tym, żebyśmy mogli dalej pić dobry kieliszek wina i zjeść dobre mięso, konieczne jest branie pod uwagę tożsamości poszczególnych narodów tworzących Unię Europejską - dodała.
Wieczorem Meloni spotkała się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą.
To pierwsza wizyta Giorgii Meloni w Polsce, odkąd w październiku zeszłego roku stanęła na czele rządu centroprawicy po wygranych przez nią wyborach.
Źródło: PAP