Ministrowie V4 spotkali się na ORP Pułaski

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP

W Gdyni odbyło się spotkanie ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), któremu przewodniczył szef MON Mariusz Błaszczak. Jeszcze przed rozmowami powiedział, że będą one dotyczyły "zacieśnienia współpracy" i wspólnych przedsięwzięć.

W spotkaniu brali udział ministrowie obrony: Polski, Węgier Tibor Benko i Słowacji Jaroslav Nad oraz wiceminister Czech Jan Havranek.

"Będziemy rozmawiali na temat wspólnych przedsięwzięć"

Oficjalnie powitanie z ceremoniałem wojskowym nastąpiło przy ORP Pułaski. Podczas spotkania przemawiał szef MON Mariusz Błaszczak. - Jest mi niezmiernie miło, że mogę dziś gościć moich przyjaciół ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej, bo właśnie razem w tym formacie budujemy system bezpieczeństwa naszych państw i całej Europy. Współpracujemy poprzez wspólne ćwiczenia naszych żołnierzy, współpracujemy, tworząc zasady interoperacyjności naszych wojsk, współpracujemy także jeśli chodzi o wymianę doświadczeń, jeżeli chodzi o wymianę informacji - mówił minister Błaszczak.

Dodał, że w ten sposób budujemy bezpieczeństwo naszej części Europy. - Współpracujemy w formacie Sojuszu Północno-Atlantyckiego, w formacie Unii Europejskiej. Będziemy rozmawiali na temat zacieśnienia współpracy. Będziemy rozmawiali na temat wspólnych przedsięwzięć - mówił Błaszczak.

Błaszczak mówił, że jednym z takich przedsięwzięć jest wystawienie po raz kolejny europejskiej grupy bojowej w formacie V4.

"Namacalny przykład naszej współpracy"

Błaszczak zapowiedział, że w poniedziałek ministrowie odwiedzą Wielonarodową Dywizję Północny Wschód w Elblągu. - W tej dywizji służą żołnierze wszystkich naszych państw. To jest namacalny przykład naszej współpracy, ale nie jedyny. Będziemy również rozmawiać na temat wspólnych przedsięwzięć ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkie - mówił szef MON.

Po oficjalnym przywitaniu i przemówieniu ministra Błaszczaka odbyło się zamknięte dla mediów spotkanie ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej na ORP Pułaski.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości