Fundacja polityków PiS kupuje od państwowej spółki willę na Mokotowie za pieniądze od ministra Czarnka

Źródło:
tvn24.pl, PAP
"Ja nie mam nic, ty nie masz nic. Kupimy sobie willę"
"Ja nie mam nic, ty nie masz nic. Kupimy sobie willę"TVN24
wideo 2/6
"Ja nie mam nic, ty nie masz nic. Kupimy sobie willę"TVN24

Za ponad 5 milionów złotych od ministra edukacji Przemysława Czarnka fundacja Polska Wielki Projekt kupuje willę na warszawskim Mokotowie. Kupuje od Polskiego Holdingu Nieruchomości, który jest pod nadzorem ministra Jacka Sasina. Fundację kontrolują politycy PiS, a do kwietnia jej prezeską była Anna Bielecka, u której odbywają się słynne niedzielne obiady z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Po siedmiu latach willa będzie mogła być przeznaczona na cele komercyjne.

Posłanki KO Katarzyna Lubnauer i Krystyna Szumilas przeprowadziły kontrolę poselską konkursu grantowego Ministerstwa Edukacji i Nauki "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Najhojniej dotowaną w nim była Fundacja Polska Wielki Projekt, która otrzymała 5 milionów złotych.

Fundacja kupuje za te środki willę na warszawskim Mokotowie za cenę, "która wobec piękna i historycznej wartości nieruchomości wydaje się okazją" - jak czytamy w dokumentach. Właścicielem willi jest Polski Holding Nieruchomości, kontrolowany przez Skarb Państwa i będący pod nadzorem ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

CZARNEK SYPIE PIENIĘDZMI, JAKBY JUTRA MIAŁO NIE BYĆ >>>

W radzie programowej fundacji Polska Wielki Projekt zasiadają m.in. wicepremier Piotr Gliński, europosłowie PiS Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu Tomasz Matynia, publicysta Bronisław Wildstein, doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz.

- Fundacja, w której radzie programowej zasiada minister Gliński, z pieniędzy z programu, który organizuje minister Czarnek, kupuje od holdingu, którego 72 procent kapitału należy do państwa i nadzoruje go minister Sasin, willę za 5,5 miliona złotych. Powiem więcej - za siedem lat ta willa będzie mogła być przeznaczona przez fundację na dowolny cel, również komercyjny - mówiła Lubnauer w Sejmie.

I dodała: - Mamy do czynienia z sytuacją, w której pieniądze publiczne finansują nieruchomość, która staje się w przyszłości własnością fundacji, jednoznacznie powiązaną z politykami PiS-u.

Zdaniem Lubnauer dofinansowanie i zakup nieruchomości zostały przeprowadzone zgodnie z zasadą "ja nie mam nic, ty nie masz nic, kupimy sobie willę".

Polska Wielki (i drogi) Projekt

- Fundacja Polska Wielki Projekt powstała w 2013 roku i jednym z jej fundatorów jest Zdzisław Krasnodębski, polityk PiS-u i europoseł. Jako fundator ma prawo do zatwierdzania programu działania fundacji, powoływania zarządu i zmiany postanowień statutu. A więc cała władza nad tą fundacją leży w rękach fundatorów [oprócz Krasnodębskiego fundatorem jest też architekt Piotr Walkowiak - red.]. Czyli ten majątek, który zostanie zakupiony z pieniędzy ministra Czarnka, czyli naszych, publicznych (...) przejdzie do prywatnej fundacji zarządzanej przez polityków - mówiła z kolei posłanka Krystyna Szumilas. 

Prezesem fundacji jest Grzegorz Górny, założyciel kwartalnika "Fronda", publicysta tygodnika "Sieci", portalu wpolityce.pl oraz współautor wielu programów dla telewizji publicznej. Wiceprezesem z kolei jest Michał Łuczewski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, który w 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jarosław Kaczyński wręcza nagrodę na kongresie "Polska Wielki Projekt"Materiały organizatora

Do kwietnia 2022 r. jednak prezeską fundacji PWP była architektka Anna Bielecka, która pracownię prowadzi razem z Piotrem Walkowiakiem. Bielecka to także "tajemnicza przyjaciółka" prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i pierwsza żona Czesława Bieleckiego, kandydata PiS na prezydenta Warszawy w wyborach w 2010 roku. To w jej mieszkaniu na Wilczej odbywają się słynne obiady, na których pojawia się Kaczyński i gdzie - jak pisała "Gazeta Wyborcza" - "mają wykuwać się takie pomysły jak prezesura Trybunału Konstytucyjnego dla Julii Przyłębskiej".

Zaproszenie do Bieleckiej jest dla polityków obozu władzy nobilitacją (nie dostąpiła jej na przykład premier Beata Szydło). Wśród bywalców jej "salonu" gromadzącego "prawdziwą warszawską inteligencję", są między innymi Gliński, profesorowie Krasnodębski, Legutko i Zybertowicz (wszyscy w radzie programowej PWP), ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski, były ambasador Andrzej Przyłębski czy kompozytor Michał Lorenc.

"Przy Wilczej brylują intelektualiści, których Kaczyński poważa i słucha. A potem każe ich pomysły wprowadzać w życie" - pisały w "Gazecie Wyborczej" Agata Kondzińska i Iwona Szpala. Swoją pracownię architektoniczną Anna Bielecka ma przy ul. Wilczej 23. Fundacja Polska Wielki Projekt mieści się w pobliżu - przy ul. Wilczej 31.

KTO ROZDAJE PIENIĄDZE OD MINISTRA CZARNKA? LISTA >>>

Polska Wielki Projekt otrzymywała wcześniej granty między innymi z Narodowego Instytutu Wolności nadzorowanego przez Piotra Glińskiego (w radzie fundacji). Za pieniądze z NIW zorganizowała w 2021 r. i 2022 r. kongres "Polska Wielki Projekt" (w 2020 r. przemawiał na nim premier Mateusz Morawiecki), w trakcie którego przyznawana jest nagroda im. Lecha Kaczyńskiego dla "twórców prawych i sprawiedliwych", będących "dumnymi Polakami" i wybitnymi artystami. Jej laureatem jest między innymi pisarz i publicysta Bronisław Wildstein (też w radzie programowej PWP).

Wspaniały przykład polskiego modernizmu

Nieruchomość przy ul. Łowickiej 39a
Modernistyczna willa Łazarskiego przy ul. Łowickiej 39a w WarszawieStrona Polskiego Holdingu Nieruchomości

Willa, którą za ponad 5 mln zł od ministra Czarnka kupuje związana z PiS fundacja Polska Wielki Projekt, "uznawana jest za jedną z najładniejszych nieruchomości na Starym Mokotowie" - czytamy na stronie agencji nieruchomości Officelist.

Willę zaprojektował Romuald Gutt "w stylu modernistycznego funkcjonalizmu dla artysty i drukarza Zygmunta Łazarskiego". Do dziś budynek zwany jest willą Zygmunta Łazarskiego, wybudowany został w 1936 roku.

Nieruchomość ta, pod adresem ul. Łowicka 39a, jak czytamy we wniosku fundacji PWP, "stanowi jeden z najwybitniejszych przykładów polskiego modernizmu" i "ma ogromną wartość historyczną". Budynek wcześniej był wynajmowany m.in. przez ambasadę Kanady. Dalej we wniosku czytamy jeszcze, że "ponad 400 metrów kwadratowych nieruchomości otoczonej pięknym ogrodem, pozwoli pomieścić w niej wszystkie planowane inicjatywy" fundacji Polska Wielki Projekt.

Jak z 900 złotych zrobić 5 milionów

Wątpliwości posłanek budzi też sposób organizacji konkursu MEiN. Komunikat o ogłoszeniu konkursu ministerstwo wystosowało 22 sierpnia i organizacje pozarządowe wspierające system edukacji miały miesiąc na wystosowanie wniosków i przygotowanie wszelkiej dokumentacji dotyczących nieruchomości, które chcą nabyć. Zdaniem Krystyny Szumilas musiały być "wcześniej przygotowane do zakupu".

- Inwestycja miała być przeznaczona na cele edukacyjne. Otóż w statucie Polska Wielki Projekt czytamy, że głównym zadaniem fundacji jest organizowanie kongresu "Polska Wielki Projekt", natomiast o wspieraniu bezpośrednio systemu edukacji w statucie praktycznie nie ma ani jednego konkretu - mówiła Szumilas.

I dodała: - W statucie fundacji czytamy też, jaki był kapitał założycielski fundacji. W 2013 roku było to 900 złotych. Jak przekształcić 900 złotych w pięciomilionową nieruchomość?

Będą dalsze kontrole działań ministra Czarnka

Jak pisaliśmy w artykule "Kumulacja, tym razem 40 milionów od Czarnka wędruje... Nie, nie do szkół", celem programu MEiN, obok wspierania systemu oświaty i wychowania, jest m.in. "rozszerzenie oferty edukacji pozalekcyjnej i pozaszkolnej, wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej w Polsce i za granicą".

Organizacje miały realizować swoje projekty do końca 2022 roku. W konkursie maksymalnie można było uzyskać 5 milionów złotych. Łącznie do wydania było 40 milionów złotych.

Część stowarzyszeń i fundacji jednak już podpisała z resortem aneksy do umów, które wydłużają czas na realizację projektów i "precyzują procedurę nabycia wnioskowanych nieruchomości". W przypadku tych organizacji ministerstwo przekazało na razie dofinansowania na konta depozytowe "do czasu zawarcia umowy z przeniesieniem własności".

EUROPOSEŁ PiS, BYŁY POSEŁ PiS, BYŁY SENATOR PiS, CÓRKA CZŁONKA PiS. ICH FUNDACJE DOSTAŁY PIENIĄDZE OD MEiN >>>

Posłanki Lubnauer i Szumilas podczas konferencji w Sejmie zapowiedziały dalsze kontrole w MEiN oraz fundacji Polska Wielki Projekt.

- Będziemy dalej kontrolować tę sprawę. Mamy zamiar prześledzić wszystkie dokumenty dotyczące tego konkursu, ale też pozostałych konkursów z "folwarku Czarnka". Mamy zamiar również skontrolować samą fundację - mówiła Lubnauer.

O Fundację "Polska Wielki Projekt" był pytany we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek. - To fundacja, która realizuje bardzo ambitne kongresy, na które zapraszane są osoby z różnych środowisk społecznych politycznych, społecznych, gospodarczych, na których prezentują swoje opinie i zdanie na temat tego, co dzieje się w Polsce i na świecie - powiedział. Dodał, że "przyznawane są również nagrody dla osób zasłużonych, jeśli chodzi o polską myśl polityczną". Przypomniał, że kongresy PWP odbywają się co rok.

Pytany o szczegółowe zarzuty posłanek, rzecznik PiS odesłał do resortu edukacji i nauki.

Rzeczniczka MEiN Adrianna Całus-Polak zapowiedziała we wtorek wieczorem, że do sprawy odniesie się w środę, po zapoznaniu się z nią.

Autorka/Autor:Piotr Szostak

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Strona Polskiego Holdingu Nieruchomości

Pozostałe wiadomości

To wstrząsająca tragedia. Wszędzie było mnóstwo policji, karetek, zaczęło się udzielanie pomocy - relacjonował jeden ze świadków, który pojawił się w okolicy placu Rodła w Szczecinie po tym, jak rozpędzony samochód potrącił grupę osób czekających na tramwaj. - Ostatni raz do takiego koszmaru doszło ponad pół wieku temu - mówił inny szczecinianin.

Staranował pieszych w centrum Szczecina. Relacje świadków

Staranował pieszych w centrum Szczecina. Relacje świadków

Źródło:
tvn24.pl

W centrum Szczecina rozpędzony samochód osobowy wjechał w grupę osób oczekujących na tramwaj na przystanku, a następnie odjechał i zderzył się z trzema innymi pojazdami. Poszkodowanych jest 19 osób, w tym sześcioro dzieci. Dwie osoby są w stanie krytycznym. Kierowca zbiegł, ale został już zatrzymany. To 33-letni mieszkaniec Szczecina. Według wstępnych informacji kierowca nie był pod wpływem alkoholu ani narkotyków. Nie był wcześniej znany policji. Służby podkreślają, że nie był to akt terroru.

Samochód wjechał w pieszych, 19 osób poszkodowanych. Zatrzymano 33-latka

Samochód wjechał w pieszych, 19 osób poszkodowanych. Zatrzymano 33-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Mały samolot spadł w okolicy ulicy Kadetów. Cessna 150 leciała z Góry Kalwarii do Babic, załoga poinformowała kontrolerów lotów, że z maszyną dzieje się coś złego. Samolot lądował w Wawrze

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca przejechał przez przejście dla pieszych. Kilka metrów dalej na liczniku miał już 45 kilometrów na godzinę, gdy przed maską przebiegła mu młoda kobieta. Wybiegła z przystanku autobusowego na tramwaj po drugiej stronie trzypasmowej drogi, pełnej samochodów jadących w obu kierunkach.

Wbiegła prosto pod koła, nawet nie spojrzała. Nagranie

Wbiegła prosto pod koła, nawet nie spojrzała. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

"Nie odpowiadajcie na takie wiadomości" - apeluje w swoich mediach społecznościowych polska policja i ostrzega przed fałszywymi mailami rzekomo pochodzącymi od szefa Komendy Głównej Policji, inspektora Marka Boronia. Oszuści twierdzą w rozsyłanych wiadomościach, że szef polskiej policji żąda natychmiastowej odpowiedzi na wiadomość w związku z "toczącym się postępowaniem sądowym". Funkcjonariusze ostrzegają, że może być to próba kradzieży danych.

Komendant główny żąda natychmiastowego kontaktu? Policja dementuje i ostrzega

Komendant główny żąda natychmiastowego kontaktu? Policja dementuje i ostrzega

Źródło:
tvn24.pl, PAP, X

Wydajemy ogromne pieniądze na obronność. Bardzo chętnie bym je wydał na edukację, kulturę, naukę, ale gdzie będzie nasza edukacja, nasza nauka i nasza kultura, jak będzie tu na powrót Rosja - mówił w Mławie prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Nigdy więcej tutaj rosyjskich porządków, nigdy więcej tutaj ruskiego miru - podkreślił.

Prezydent: nie chcemy ruskiego miru

Prezydent: nie chcemy ruskiego miru

Źródło:
PAP

Niemiecki dziennik "Welt" komentując czwartkowe orędzie Władimira Putina ocenia, że Zachód "powinien zastosować się do znanej maksymy: chcesz pokoju, szykuj się do wojny". Autorzy artykułu stwierdzają, że nie ma innej możliwości, "gdy za sąsiada ma się cynicznego mordercę, który brutalnie wykorzystuje najmniejszą słabość".

"Jeśli Zachód chce pokoju, musi szykować się do wojny". Niemiecki dziennik po orędziu Putina

"Jeśli Zachód chce pokoju, musi szykować się do wojny". Niemiecki dziennik po orędziu Putina

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Żołnierz Bundeswehry zastrzelił cztery osoby, w tym dziecko. Sprawca - jak donosi agencja dpa - oddał się potem w ręce policji. Do tragedii doszło w nocy z czwartku na piątek w kraju związkowym Dolna Saksonia w Niemczech.

Żołnierz zabił cztery osoby, w tym dziecko

Żołnierz zabił cztery osoby, w tym dziecko

Źródło:
PAP, Bild, Deutsche Welle

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrałaby Koalicja Obywatelska, która uzyskałaby 31 procent głosów - wynika z sondażu pracowni Opinia 24 dla TOK FM. Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 22 procent poparcia. Trzecia Droga Szymona Hołowni i PSL, a także Nowa Lewica uzyskałyby trzecie miejsce, zdobywając po 11 procent. Na Konfederację głos oddałoby 10 procent respondentów.

Nowy sondaż. Koalicja Obywatelska na czele, 9 punktów przewagi nad PiS-em

Nowy sondaż. Koalicja Obywatelska na czele, 9 punktów przewagi nad PiS-em

Źródło:
TOK FM

Muzyk Piotr M., podejrzany o wyłudzenie ubezpieczenia na podstawie podrobionych dokumentów, nie będzie grał koncertów z Kultem. Zespół do czasu rozstrzygnięcia sprawy zawiesił z nim współpracę.

Podejrzany o oszustwo muzyk Kultu nie będzie grał z zespołem

Podejrzany o oszustwo muzyk Kultu nie będzie grał z zespołem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W szpitalu zmarła 25-letnia Białorusinka zaatakowana na ulicy Żurawiej. Do ataku na kobietę doszło w ostatnią niedzielę.

Zmarła kobieta zaatakowana w centrum Warszawy

Zmarła kobieta zaatakowana w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aleksiej Nawalny został w piątek pochowany na cmentarzu Borysowskim w Moskwie - poinformował współpracownik zmarłego opozycjonisty Iwan Żdanow. Przekazał, że trumna została opuszczona do grobu przy akompaniamencie utworu "My Way" Franka Sinatry. Na uroczystościach pojawili się ambasadorzy USA i Polski w Rosji Lynne Tracy i Krzysztof Krajewski, ale policja nie wpuściła tysięcy osób chcących pożegnać Nawalnego.

Aleksiej Nawalny pochowany. Dyplomaci niewpuszczeni do cerkwi, są zatrzymania

Aleksiej Nawalny pochowany. Dyplomaci niewpuszczeni do cerkwi, są zatrzymania

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Meduza, tvn24.pl, Reuters, Mediazona

Julia Nawalna, żona zmarłego w rosyjskiej kolonii karnej Aleksieja Nawalnego, w dniu pogrzebu opozycjonisty zamieściła w mediach społecznościowych wpis, w którym wspomina męża. "Dziękuję za te 26 lat absolutnego szczęścia. Szczęścia także przez ostatnie trzy lata. Za miłość, za to, że zawsze mnie wspierałeś, za to, że rozśmieszałeś mnie nawet z więzienia, za to, że zawsze o mnie myślałeś" - napisała w piątek.

Julia Nawalna pożegnała zmarłego męża. "Liosza, dziękuję za te 26 lat absolutnego szczęścia"

Julia Nawalna pożegnała zmarłego męża. "Liosza, dziękuję za te 26 lat absolutnego szczęścia"

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Jurkiewicz (PiS) zrezygnował z mandatu w Radzie Warszawy. O motywach swojej decyzji poinformował w emocjonalnym wpisie na platformie X.

Radny rezygnuje z mandatu. Tłumaczy to oporem w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Radny rezygnuje z mandatu. Tłumaczy to oporem w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Portal Onet opublikował kolejne fragmenty podsłuchanych przez CBA rozmów byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Jak podał portal, Obajtek postanowił wykorzystać pandemię do "wzmocnienia" swojej pozycji w "trwających wewnątrz PiS walkach". Miał planować akcję wymierzoną w dawnego wicepremiera Jacka Sasina. "Trzeba zrobić tak, żeby go za*****, k****. Żeby tymi informacjami... żeby go krew zalała. Żeby nie miał punktu zaczepienia do mojej osoby, słuchaj [...] oni chcą mnie wykończyć teraz" - czytamy. Podsłuchy - podał Onet - prowadzone były w ramach tajnej akcji pod kryptonimem "Vampiryna". W sprawie pojawił się też komunikat CBA.

Obajtek o Sasinie: "trzeba zrobić tak, żeby go za*****". Kolejny wątek podsłuchanych rozmów i komunikat CBA

Obajtek o Sasinie: "trzeba zrobić tak, żeby go za*****". Kolejny wątek podsłuchanych rozmów i komunikat CBA

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, tvn24.pl

Będziemy starali się uratować tereny w Jaworznie dla dużej inwestycji, w nowym modelu biznesowym - powiedział w piątek szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka, pytany o plany wobec spółki ElectroMobility Poland, pracującej nad projektem samochodu elektrycznego Izera.

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

Źródło:
PAP

Ubiegający się o fotel prezydenta Bydgoszczy Łukasz Schreiber (PiS) poinformował w wywiadzie dla portalu metropoliabydgoska.pl o rozstaniu z żoną. Ona sama odniosła się do deklaracji męża w mediach społecznościowych. "Nie znalazł czasu, by powiedzieć mi to w twarz" - napisała.

Łukasz Schreiber: podjęliśmy decyzję o rozstaniu. Marianna Schreiber: ja żadnej decyzji nie podjęłam

Łukasz Schreiber: podjęliśmy decyzję o rozstaniu. Marianna Schreiber: ja żadnej decyzji nie podjęłam

Źródło:
metropoliabydgoska.pl, Instagram

Przemysław Gacek z Grupy Pracuj został zwycięzcą 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2023. Gacek będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2023 w czerwcu w Monte Carlo. Gala finałowa polskiego konkursu transmitowana była w TVN24 BiS.

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Dwa francuskie myśliwce przechwyciły trzy rosyjskie samoloty. To samolot transportowy An-72 oraz dwa Su-30-M - poinformowało w piątek Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO w mediach społecznościowych. Dodano, że Antonowa przechwycono na wodach międzynarodowych na północ od Polski.

NATO: trzy rosyjskie samoloty przechwycone na północ od Polski

NATO: trzy rosyjskie samoloty przechwycone na północ od Polski

Źródło:
PAP

Niezależny rosyjski kanał na Telegramie WCzK-OGPU opublikował nagranie systemu rakietowego Pancyr, który przewrócił się na drodze w Soczi. Sprzęt miał pełnić "dyżur bojowy" przed rezydencją prezydenta Władimira Putina, który w sobotę ma przyjechać do tego miasta.

Pancyr miał chronić Putina w Soczi. Nie dojechał

Pancyr miał chronić Putina w Soczi. Nie dojechał

Źródło:
tvn24.pl, tsn.ua

Egzamin z mikrobiologii na Uniwersytecie w Mediolanie zaliczyło tylko 10 z 408 studentów medycyny. Rezultat ten odbił się szerokim echem w światowych mediach, a wszystko za sprawą egzaminatora, którym był znany włoski wirusolog Roberto Burioni. To nie pierwszy raz, gdy zrobiło się o nim głośno - we Włoszech ten ceniony naukowiec ma wręcz status celebryty.

"Rzeź" na uniwersytecie, oblał prawie wszystkich. Wykładowca ma status celebryty

"Rzeź" na uniwersytecie, oblał prawie wszystkich. Wykładowca ma status celebryty

Źródło:
Science, Italia Oggi, TVN24.pl

W koalicji rządowej trwają już przymiarki do kolejnych wyborów. Liderzy KO i Trzeciej Drogi chcą wspólnie powalczyć o rekordową liczbę mandatów do Parlamentu Europejskiego. Tym samym zepchnąć Jarosława Kaczyńskiego do całkowitej defensywy i uzyskać - jako Polska - miejsce lidera w ramach Europejskiej Partii Ludowej. To daje nam szanse na walkę o najwyższe stanowiska w Unii dla Polaka - słyszymy w koalicji rządowej. W najnowszym odcinku "Wybory Kobiet" w TVN24 GO Arleta Zalewska z "Faktów" TVN i Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka" rozmawiają o kulisach koalicyjnych narad.

Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz razem do wyborów europejskich? Jest taki pomysł. Znamy kulisy

Tusk, Hołownia i Kosiniak-Kamysz razem do wyborów europejskich? Jest taki pomysł. Znamy kulisy

Źródło:
TVN24

"Ten, kto kontroluje melanż, kontroluje wszechświat" - stwierdza jeden z bohaterów "Diuny", baron Vladimir Harkonnen. Melanż, surowiec znany też jako przyprawa, jest najcenniejszym towarem w stworzonym przez Franka Herberta świecie i stanowi jeden z filarów fabuły powieści. Tylko czym właściwie jest tajemnicza substancja, która barwi oczy na błękit? Jej praktyczne znaczenie jest nie do przecenienia.  

Skarb, który rządzi "Diuną". Czym jest melanż i dlaczego jest tak cenny?

Skarb, który rządzi "Diuną". Czym jest melanż i dlaczego jest tak cenny?

Źródło:
The New Yorker, Nerdist, TVN24.pl

W 2023 roku, w którym odbyły się wybory, z pieniędzy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydano ponad 11 milionów złotych na organizację rozmaitych eventów i pikników - mówiła w nowym odcinku podcastu "Wybory kobiet" w TVN24 GO szefowa tego resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ministra rodziny pytana była między innymi o trwający w ministerstwie audyt, a także o zmiany w prawie aborcyjnym i legalizację małżeństw jednopłciowych.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o audycie w ministerstwie i "zaskakująco dużych" wydatkach w jednym roku

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o audycie w ministerstwie i "zaskakująco dużych" wydatkach w jednym roku

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl