"Ta wojna była pewna. Nikt nie sądził, że dla Polski potrwa aż pół wieku" - to pierwsze słowa, które padają w filmie animowanym "Niezwyciężeni" opublikowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Produkcja pokazuje kluczowe momenty walki Polaków o wolność od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku.
Nowy film zaprezentowany w piątek w Warszawie w IPN ma rozpocząć międzynarodową akcję edukacyjną, której celem jest przedstawienie polskiej perspektywy historycznej okresu 1939-1989.
"Niezwyciężeni" (ang. "The Unconquered"), który wspólnie przygotowały Instytut Pamięci Narodowej, studio kreatywne Fish Ladder/Platige Image i firma Juice, pokazuje heroiczną walkę Polaków o wolność w XX wieku. Przedstawia kluczowe wydarzenia polskiej historii - od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku. Pojawiają się w nim postaci między innymi rotmistrza Witolda Pileckiego, Ireny Sendler, generała Stanisława Maczka czy Jana Karskiego.
"Ta wojna była pewna. Nikt nie sądził, że dla Polski potrwa aż pół wieku. Najpierw uderzają Niemcy, później Rosja sowiecka. Zdani sami na siebie nie poddajemy się. Tworzymy państwo podziemne, które ma rząd, armię, szkoły, sądy, walczy z wrogiem" - to pierwsze słowa, które padają w filmie.
W animacji twórcy przedstawili między innymi okrucieństwo obu okupacji, zbrodnię katyńską, masowe deportacje na Wschód, wysiłek zbrojny na polskich ziemiach (na przykład wywiadu Armii Krajowej) i poza jej granicami, Armię Andersa i bitwę o Monte Cassino, powstanie w getcie warszawskim i los Żydów, ludobójstwo w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, misje Jana Karskiego, Powstanie Warszawskie. Kolejne fragmenty filmu przypominają również o powojennym podziemiu antykomunistycznym, kryzysach w PRL, na przykład z czerwca 1956 roku czy grudnia 1970 roku, pielgrzymkę Jana Pawła II z 1979 roku.
Film kończą słowa generała Witolda Urbanowicza, dowódcy słynnego Dywizjonu 303, który walczył z Niemcami w Wielkiej Brytanii:
"Bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy".
"Nowy styl opowiadania o historii Polski"
Narratorem polskiej wersji filmu, dostępnego na stronie www.niezwyciezeni-film.pl, jest aktor Mirosław Zbrojewicz, a wersji angielskiej narratorem jest brytyjski aktor Sean Bean. Przygotowywana jest również rosyjska wersja tej produkcji.
- To głos suwerennego państwa, które wystawiło do II wojny światowej czwartą co do wielkości armię, poniosło w niej największe ofiary i jako jedyne walczyło w tym konflikcie od pierwszego do ostatniego dnia - ocenił Adam Hlebowicz, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN.
- Bez polskiej perspektywy nie da się w pełni zrozumieć nie tylko przebiegu, ale również konsekwencji II wojny światowej - podkreślił Hlebowicz.
Producent filmu Krzysztof Noworyta ze studia Fish Ladder zwraca uwagę, że "Niezwyciężeni" wpisują się we współczesną dyskusję o polityce historycznej. - Liczące się kraje bardzo dbają o to, w jaki sposób prezentowana jest ich historia. Potrafią świetnie pozycjonować swoją narrację w świadomości zbiorowej swojego narodu - zaznaczył. Dodał, że nowa produkcja to także nowy styl opowiadania o historii Polski.
- Przemawiamy językiem popkultury, bo to współczesna lingua franca, którą mówi cały świat - podkreślił.
"Siłą filmu jest jego jakość"
Podczas piątkowego spotkania w IPN producent zwrócił też uwagę, że film "Niezwyciężeni", przygotowany przez grupę osób o różnych poglądach politycznych, powinien łączyć, a nie dzielić Polaków. - Wydaje mi się, że ten film przez to, że odwołuje się do oporu - polskiego genu, który ma każdy Polak - łączy nas wszystkich - podkreślał Noworyta. Dodał też, że film nie jest polską reakcją na przykład na polityki historyczne innych państw.
- To głos wolnych ludzi, którzy żyją w wolnym państwie, i którzy są utalentowani. Siłą tego filmu jest jego jakość - dodał.
Premiera filmu, który ma trafić do kin i szkół, ma związek między innymi ze zbliżającą się 78. rocznicą agresji Związku Sowieckiego na Polskę.
Autor: js//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: IPN