Sieć Obywatelska Watchdog Polska poinformowała, że nieistniejąca, stworzona całkowicie przez sztuczną inteligencję, kandydatka - zgłoszona przez organizację do nagrody Osobowość Roku 2022 - uzyskała to wyróżnienie, co oznacza, że kandydatury nawet nie zweryfikowano. Tytuł przyznawały należące do Polska Press redakcje "Dziennika Bałtyckiego" oraz "Głosu Dziennika Pomorza".
Kandydaturę fikcyjnej postaci Agaty Bąk do konkursu Osobowość Roku 2022 zgłosiła Martyna Regent, działająca w Gdyni aktywistka miejska i członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, która sama wycofała swoją kandydaturę z uwagi na płatną formę głosowania na nominowanych.
Regent nie była osamotniona w tej decyzji. W grupie, która zaapelowała o niegłosowanie na nich, znaleźli się między innymi poeta Olgerd Dziechciarz, muzyk jazzowy Marek Styszowski, Agata Rychcik ze Stowarzyszenia Kulturalnego "Pocztówka", kierownik muzeum w Mrągowie Dominik Tarnowski czy kompozytor i wokalista Jorgos Skolias.
Watchdog Polska przypomniało, że Polska Press - w odpowiedzi na publikacje medialne, opisujące fakt rezygnacji grupy nominowanych - zagroziła podjęciem działań prawnych wobec "wydawców i dziennikarzy naruszających dobre imię Polska Press oraz renomę plebiscytów przez nią organizowanych", uznając publikacje medialne za przejaw "nieuczciwej konkurencji".
Fikcyjna postać laureatką plebiscytu Polska Press
Działaczka się wycofała, ale postawiła na zastępstwo.
Biogram fikcyjnej Agaty Bąk stworzyła sztuczna inteligencja. Regent zaznaczyła jednak, że nie był on przydatny, ponieważ organizatorzy plebiscytu - jak pisze - w ogóle go nie zweryfikowali. Napisano w nim między innymi, że Bąk jest koordynatorką Invisible Women in AI (pol. niewidzialne kobiety w sztucznej inteligencji) - zespołu badawczego skupiającego swoją pracę między innymi wokół etyki i przejrzystości w sferze prac nad sztuczną inteligencją.
Agata Bąk - wykładowczyni i badaczka sztucznej inteligencji z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w branży. Jest koordynatorką zespołu badawczego Invisible Woman in AI. Jej praca koncentruje się na zagadnieniach związanych z etyką i przejrzystością w AI oraz na promowaniu różnorodności i inkluzywności w środowiskach związanych z technologią. Jest autorką wielu publikacji naukowych na ten temat oraz wygłosiła liczne prezentacje na międzynarodowych konferencjach. Poza swoją pracą naukową, angażuje się również w społeczność, prowadząc szkolenia i warsztaty dla młodych kobiet zainteresowanych technologią
Jak czytamy, kandydatura została zgłoszona przez formularz na stronie należącego do grupy Polska Press "Dziennika Bałtyckiego". W internecie nie został stworzony nawet zapis fikcyjnych działań Bąk, a postać "istniała jedynie w wysłanym zgłoszeniu".
Mimo to redakcja przesłała na podany numer telefonu dyplom z gratulacjami uzyskania nominacji, podpisany przez redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego" Artura Kiełbasińskiego i prezesa Polski Press dla makroregionu Pomorze Piotra Grabowskiego.
Na dyplomie napisano między innymi, że laureaci otrzymają "prestiżowe tytuły i statuetki", a laureaci pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii w skali województwa "trafią na strony wyjątkowej książki".
Regent przekazała dalej, że w kolejnych przesyłanych wiadomościach oferowano płatne, personalizowane grafiki do dystrybucji. Zauważyła przy tym, że system do głosowania był nieszczelny, bowiem "umożliwiał oddawanie głosów z jednego urządzenia bez żadnych ograniczeń, jednak nie częściej niż raz na sekundę".
Fikcyjna postać zdobyła dzięki temu tytuł Osobowości Roku 2022 w kategorii Biznes w powiecie lęborskim. Nagrodę "w jej imieniu" odebrała Regent na gali, która odbyła się 26 kwietnia.
Oświadczenie Polska Press
O sprawę fikcyjnej kandydatury w plebiscycie zapytaliśmy zarówno redakcję "Dziennika Bałtyckiego", jak i przedstawicielkę Polska Press, zajmującej się akcją. W piątek otrzymaliśmy odpowiedź od Polski Press.
"Informujemy, że pan Eugeniusz Głodowski, właściciel piekarnio-ciastkarni w Lęborku, zajął pierwsze miejsce w plebiscycie Osobowości Roku 2022 w kategorii Biznes w powiecie lęborskim. Zwycięzcy gratulujemy wygranej, życzymy dalszych sukcesów w prowadzeniu biznesu i pomaganiu osobom w potrzebie oraz dbaniu o swoich pracowników. Pan Eugeniusz Głodowski otrzymuje od nas dyplom i statuetkę potwierdzającą zdobycie powiatowego tytułu" - napisano.
Polska Press dalej podała, że wyniki konkursu zostały zaktualizowane w związku z ujawnieniem faktu, że nominacja i głosowanie na 'kandydatkę' z pierwszego miejsca były - jak oceniono - "wynikiem happeningu nacechowanego brakiem wrażliwości, empatii i arogancją, przeprowadzonego przez zgłaszającą ją osobę". "Ubolewamy, że w trakcie plebiscytu promującego pożyteczne postawy i działania, podjęto próbę ingerencji w wyniki" - napisano.
Polska Press zapewniła, że "w związku z zaistniałym zdarzeniem wszelkie regulaminy Polska Press Grupy zostaną zweryfikowane pod kątem pojawiających się zmian technologicznych, które mogłyby prowadzić do popełniania nadużyć, tak jak miało to miejsce w przedmiotowym plebiscycie".
Źródło: Sieć Obywatelska Watchdog Polska
Źródło zdjęcia głównego: Martyna Regent/Sieć Obywatelska Watchdog Polska