Piotrek porusza się na wózku inwalidzkim. W 2002 r. został sparaliżowany w wyniku błędu pielęgniarki, która podała mu niewłaściwą kroplówkę. Doszło do tego w tym samym szpitalu, w którym leczono 6-miesięczną Zosię. Zdaniem prokuratury i rodziców do śmierci dziewczynki także w tym przypadku doprowadził błąd pielęgniarki. Materiał programu "Blisko ludzi".
Reporterzy programu "Blisko Ludzi" przedstawili w sobotę historię 6-miesięcznej Zosi, która zmarła - jak twierdzi prokuratura - na skutek błędu pielęgniarki.
W tym samym szpitalu doszło już kiedyś do błędu pielęgniarki, w wyniku którego sparaliżowany został czteroletni wówczas Piotrek. Pielęgniarka wtłoczyła chłopcu bezpośrednio do rdzenia kręgowego półtora litra płynu.
- Rdzeń nie wytrzymał, nastąpił obrzęk i zapalenie. Ewidentna pomyłka, o której, o ironio, wszyscy wiedzieli. Problemem było jednak to, by się do tego przyznać - wspomina Joanna Soszka, matka Piotrka.
Według niej, pielęgniarka, która popełniła błąd nie była odpowiednio przygotowana do opieki nad pacjentami na OIOM-ie.
- To była pielęgniarka, która miała skończone technikum odzieżowe. Z półtorarocznym studium pielęgniarskim. Nie miała nawet przeszkolenia z pielęgniarstwa anestezjologicznego - mówi.
"Historia się powtarza"
Rodzina chłopca przez długie lata walczyła ze szpitalem o odszkodowanie. W końcu udało się udowodnić, że doszło do błędu pracownika placówki.
- Wyrok został wydany w 2007 r. Dzisiaj mamy rok 2016 i można powiedzieć, że historia się powtarza. Czy nikt nie wyciągał wniosków? Co robi się, żeby zapobiec takim tragicznym pomyłkom? - zastanawia się Jolanta Budzowska, pełnomocniczka rodziców zmarłej Zosi.
O błędach popełnionych w szpitalu rozmawiali w sobotę goście programu "Blisko Ludzi".
Szpital reprezentowała dr Mirosława Malara (kierownik Działu Epidemiologi i Higieny Szpitalnej GCZD), oraz Małgorzata Herian (radca prawny GCZD), a oskarżoną pielęgniarkę - jej pełnomocnik, mec. Wojciech Bróg.
Gośćmi programu byli także zastępca rzecznika praw pacjenta, Grzegorz Błażewicz, dr Adam Sandauer ze stowarzyszenia pacjentów "Primum non nocere" oraz mec. Karolina Kolary z kancelarii Budzowska, Fiutowski i Partnerzy.
Zobacz całe wydanie programu "Blisko ludzi":
Autor: kg//rzw / Źródło: tvn24