"To samo, co robili komuniści, tylko z innym znakiem". "Wolność jest nam zabierana i o tym jest marsz dzisiaj"

Autor:
akw
/ prpb
Źródło:
TVN24
Kulik-Bielińska: jak patrzę na to, co robi obecna władza, jak ona rządzi, to mam dwie refleksje
Kulik-Bielińska: jak patrzę na to, co robi obecna władza, jak ona rządzi, to mam dwie refleksjeTVN24
wideo 2/21
TVN24Kulik-Bielińska: jak patrzę na to, co robi obecna władza, jak ona rządzi, to mam dwie refleksje

Nie będziemy mieć wolnej nauki, wolnej szkoły, wolnych mediów, wolnej kultury, wolnych obywateli, wolnych sądów. Wolność jest nam zabierana i o tym jest ten marsz dzisiaj - powiedziała w TVN24 Ewa Kulik-Bielińska, dyrektor Fundacji im. Stefana Batorego i opozycjonistka w czasach PRL.

TRANSMISJA I RELACJE Z MARSZU OD GODZINY 12 W TVN24 ORAZ TVN.

W niedzielę, w 34. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów, gościem TVN24 była Ewa Kulik-Bielińska, dyrektor Fundacji im. Stefana Batorego i opozycjonistka w czasach PRL. - Troszkę jest tak, że myśleliśmy wszyscy, dość błędnie, że jest koniec historii. Nie ma końca. Historia powtarza się jako spirala, w jakimś sensie zmienia się, ale wracamy do podobnych kolein - przyznała.

- Jak patrzę na to, co robi obecna władza, jak ona rządzi, to mam dwie refleksje. Jest to a rebours (na odwrót - red.) to samo, co robili komuniści, tylko z innym znakiem. Jest to też bardzo podobne do tego, co czytałam w podręcznikach w okresie międzywojennym i to, co słyszałam od swoich dziadków i rodziców - powiedziała.

Jej zdaniem "nie ma znaku równości pomiędzy tym, co było w 1989, co jest teraz". - W takim sensie, że wtedy mieliśmy poczucie, że wywalczyliśmy wolność. Teraz musimy tej wolności bronić. Po wolność, przez trzydzieści parę lat była. Wolność wyboru, wolność decydowania o tym, jak chcę wyglądać, jak chcę się uczyć, jaką rodzinę chcę założyć, jak chce wychować swoje dzieci, czy wolność do realizowania praw obywatelskich.

"Władza chce skreślić wszystkich, którzy myślą inaczej"

Kulik-Bielińska zauważyła, że "teraz odbiera się nam wolność, ogranicza się ją, odbiera się nam prawa obywatelskie, chce się wszystko kontrolować". - Wprowadza się kontrole, centralizację, mówi się nam co mamy zrobić, czego mamy się uczyć. To coś, co mi się nie mieści w głowie. To dużo gorsze niż cenzura za czasów PRL, bo wtedy tę cenzurę wprowadzano, ale nie w taki butny i arogancki sposób - oceniła.

- Osobą, która jest dla mnie absolutnym symbolem mentalności komunistycznej jest minister (Przemysław) Czarnek, który chce wprowadzić w szkole i w nauce cenzurę - zwracała uwagę. - Nie będziemy mieć wolnej nauki, wolnej szkoły, wolnych mediów, wolnej kultury, wolnych obywateli, wolnych sądów. Wolność jest nam zabierana i o tym jest ten marsz dzisiaj - podsumowała, nawiązując do marszu 4 czerwca, który przejdzie dziś przez centrum Warszawy.

W ocenie Kulik-Bielińskiej "ta władza chce skreślić wszystkich, którzy myślą inaczej". - Demokracja polega na różnicy zdań, na dyskusji. Możemy się kłócić, ale wszystkim nam chodzi o dobro Polski. Jeżeli przestaje nam chodzić o dobro Polski, chodzi nam wyłącznie o utrzymanie władzy, wtedy to nie jest demokracja, tylko autorytaryzm. Demokracja to też słuchanie słabszych i słuchanie mniejszości - zwracała uwagę.

- To, co wskazuje na to, że kraj jest demokratyczny, to jest w jaki sposób traktuje mniejszości i opozycję. Tutaj głos mniejszości i opozycji jest niesłyszalny, jest ograniczony, zakneblowany - powiedziała.

Ewa Kulik-BielińskaTVN24

Zwołany przez lidera PO Donalda Tuska marsz "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską" rozpocznie się o godzinie 12 i ruszy z Placu Na Rozdrożu przy Alejach Ujazdowskich i przejdzie przez Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, a zakończy się na Placu Zamkowym.

Trasa marszu 4 czerwca
Trasa marszu 4 czerwcaTVN24

Czytaj także: "Nie potrafiłam zostać w domu", "Walczymy o lepsze życie dla każdego". Z wielu stron Polski ruszyli na marsz

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Latający Czarodziej

Pozostałe wiadomości