"Ważne są deklaracje potępienia antysemityzmu, ale za tym muszą iść konkretne czyny"

[object Object]
Ewa Junczyk-Ziomecka i Agnieszka Markiewicz w "Faktach po Faktach"tvn24
wideo 2/24

Nie ma kraju w Europie, czy poza nią, który byłby wolny od antysemityzmu. Przyznanie się, że w Polsce antysemityzm istnieje i że mamy z nim problem, to nie jest potępienie Polski - mówiła w "Faktach po Faktach" Agnieszka Markiewicz, dyrektor warszawskiego biura American Jewish Committee na Europę Środkową. Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i była minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oceniła, że "to zjawisko rozlało się w sposób niebezpieczny".

- Dzisiaj diabeł podpowiada nam pewną bardzo niedobrą receptę, pewną ciężką chorobę duszy, chorobę umysłu - tą chorobą jest antysemityzm. Musimy go odrzucać, zdecydowanie odrzucać. Ale to nie oznacza, że mamy przyznać rację tym - wszystko jedno, czy to Żydzi, czy Polacy, bo Polacy niestety też często dzisiaj obrażają swój własny kraj - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę podczas obchodów 94. miesięcznicy smoleńskiej.

W niedzielę z kolei premier Mateusz Morawiecki mówił, żeby unikać antysemickich wypowiedzi, "one są wodą na młyn naszych wrogów i przeciwników".

"To nieszczęście dla Polski"

Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, odnosząc się do tych słów podkreśliła, że były prezydent Lech Kaczyński powiedział więcej: "antysemityzm, który zatruł niemałą część ludzi, to nieszczęście dla Polski".

- Dobrze, że pan premier mówi takie rzeczy teraz, ale pewne rzeczy się już stały. Taka pobłażliwość dotychczasowa przez ostatnie kilka lat wyzwoliła w ludziach, to co na dnie serca i duszy tej zatrutej drzemało - dodała.

Zwróciła uwagę, że niechęć jest skierowana nie tylko wobec Polaków pochodzenia żydowskiego, Izraelczyków, czy diaspory żydowskiej, ale również do Polaków, którzy zajmują się sprawami polsko-żydowskimi.

- To jest zjawisko, które się rozlało w sposób niebezpieczny i tutaj oczekiwałabym głosu edukatorów, którzy już teraz pracują nad jakimś programem edukacyjnym, żeby ogarnąć, to co wyszło i okazało się dla nas niebezpieczne - oceniła.

Podała przykład kolegi ze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, który sam odczuł na sobie akty agresji.

- Ktoś mu wybił szyby, a on zajmuje się od wielu lat edukacją, która jest skupiona wokół pogromu w Kielcach - dodała. Powiedziała, że skali nasilenia antysemityzmu, która jest w tej chwili, "lękają się nie tylko ci, w których obudziło to straszliwą traumę z czasów wojny". - Ten lęk znowu wrócił - dodała.

"Nie ma kraju, który byłby wolny od antysemityzmu"

Agnieszka Markiewicz, dyrektor warszawskiego biura American Jewish Committee na Europę Środkową podkreśliła, że "bardzo ważne są takie deklaracje i słowa potępienia antysemityzmu jakie słyszymy z ust pana prezesa Kaczyńskiego, premiera Morawieckiego, czy prezydenta Dudy, ale za tym muszą iść konkretne czyny".

- My musimy podjąć odpowiednie kroki, żeby zacząć sobie z tym antysemityzmem, który niewątpliwie rośnie, radzić - dodała.

Pytana, czy słyszy głosy, że zarzucanie Polakom antysemityzmu jest przejawem antypolonizmu, odpowiedziała: nie ma kraju w Europie, czy poza nią, który byłby wolny od antysemityzmu.

- Przyznanie się, że w Polsce antysemityzm istnieje i że mamy z nim problem, to nie jest potępienie Polski (...) i przekreślenie wszystkich innych dobrych rzeczy, które się dzieją w Polsce, również w obszarze relacji polsko-żydowskich - zaznaczyła Markiewicz.

"Nie chcemy, żeby się od nas odwrócono"

Goście "Faktów po Faktach" odniosły się do kontrowersji wokół ustawy o IPN, która przewiduje m.in. kary za przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę.

- Nie mogę doprowadzić do takiej sytuacji, że przed uchwaleniem ustawy będę dzwonić do ambasady Izraela i pytał: "przepraszam, czy na pewno jest wszystko dobrze?". Przecież nie mogę tego zrobić, bo to degradowałoby polskie państwo - powiedział w czwartek w Polskim Radiu wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Ewa Junczyk-Ziomecka podkreśliła, że "współpraca Polaków, polskich organizacji, a także polskich władz z różnymi organizacjami na świecie nie polega na tym, że ktoś nam dyktuje, co polski parlament, premier, czy prezydent ma robić". - To jest tak, jak w przyjaźni. Jeżeli przyjaciel radzi, żeby ostrożnie z czymś postępować, to radzi po to, żeby się coś nie zepsuło - dodało. - To, co jest po naszej stronie w tej chwili, co możemy zrobić, to nie stracić przyjaciół. To współpracować i robić to, co robiliśmy do tej pory. Nie tylko my, fundacja, czy AJC (American Jewish Committee), ale także wiele osób w Polsce (…) Nie chcemy, żeby się od nas odwrócono. My potrzebujemy przyjaciół - podkreśliła.

"Mamy zbyt wiele do stracenia"

Na pytanie, co się teraz stanie z Polakami i Żydami, Agnieszka Markiewicz powiedziała: mamy zbyt wiele do stracenia i zbyt wiele nas łączy. Zbyt wiele łączy Polskę i Izrael, Polaków i Żydów i Stany Zjednoczone.

- Jestem przekonana, że musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby z tego impasu wyjść - dodała.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH"

Autor: js/g / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl
"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,6 procent poparcia - podała agencja DPA, powołując się na wstępne oficjalne dane opublikowane w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Federalną Komisję Wyborczą. Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), określana jako populistyczna i skrajnie prawicowa, zajęła drugie miejsce z poparciem 20,8 procent. W porównaniu z wyborami 2021 roku jest to dwukrotny wzrost.

Niemcy zagłosowali. Są wstępne wyniki

Niemcy zagłosowali. Są wstępne wyniki

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium