Europejska ofensywa przeciw Ameryce. W Polsce

Europejska ofensywa przeciw Ameryce. W Polsce
Europejska ofensywa przeciw Ameryce. W Polsce
tvn24
O kluczowe zamówienia rywalizują głównie firmy z USA i Europytvn24

Europejska firma lotniczo-obronna Airbus Group zapowiada nową falę inwestycji w Polsce – i szersze włączenie polskiego przemysłu do europejskiej sieci produkcyjnej. Francusko-niemiecki potentat stawia jednak warunek: Polska powinna spojrzeć przychylnym okiem na europejskie oferty w zbliżających się do rozstrzygnięcia przetargach obronnych.

W mijającym tygodniu Warszawa stała się na kilka godzin stolicą europejskiego przemysłu lotniczo-obronnego. Do Polski zlecieli się prezesi najpotężniejszych firm na kontynencie, oficjalnie na polsko-francusko-niemieckie forum przemysłowe – ale tak naprawdę, by na najwyższym szczeblu wesprzeć europejski przemysł w walce z amerykańskim o polskie przetargi zbrojeniowe.

Rok 2015 będzie bowiem początkiem trwających kilka lat rozstrzygnięć najbardziej lukratywnych i strategicznie najważniejszych – nie tylko dla Polski – postępowań. Dzięki nim zmodernizowana ma być obrona powietrzna i przeciwrakietowa średniego i krótkiego zasięgu, flota śmigłowców wielozadaniowych i szturmowych, artyleria rakietowa, okręty wojenne, systemy bezzałogowe i wiele innych. Ogółem Polska wyda na sprzęt i uzbrojenie dla wojska prawie 140 mld złotych (odpowiednio prawie 44 mld dolarów lub ponad 32 mld euro), co i w sumie, i w skali poszczególnych zamówień jest znaczną kwotą wobec obcinanych od dwóch dekad budżetów obronnych w Europie.

"Moją misją nie jest odciąganie Was od współpracy z Amerykanami"

O kluczowe zamówienia, w których polski przemysł nie ma własnych propozycji lub potrzebuje partnerów dostarczających brakujących technologii, rywalizują głównie firmy z USA i Europy (gdzie przemysł zbrojeniowy został skonsolidowany w wielonarodowe konglomeraty, jakim jest np. Airbus), czasami z udziałem ofert z Izraela czy Turcji. Francusko-niemiecko-hiszpańska grupa Airbus wzięła na celownik przetargi lotnicze, a ściślej helikopterowe, bo poza swoją najbardziej znaną produkcją – samolotów pasażerskich i transportowych - ma potężny dział śmigłowców, dawniej znany jako Eurocopter.

Polska zamierza w najbliższych latach kupić dla wojska sto wiropłatów, 70 wielozadaniowych i 30 szturmowych, a o te zamówienia rywalizują wszyscy światowi potentaci. Airbus liczy nie tylko na siłę swojej oferty – helikopterów Caracal i Tiger – i propozycje budowy centrum badawczo-rozwojowego czy nowej fabryki, ale także względy natury politycznej. Tu jednak napotyka na coraz wyraźniej artykułowane przez stronę polską proamerykańskie sympatie, wzmocnione w ostatnich miesiącach przez potencjalne rosyjskie zagrożenie.

Aby to polityczne przesłanie zabrzmiało możliwie najgłośniej, Airbus reprezentowany był w Warszawie na najwyższym szczeblu – przez samego prezesa grupy, Toma Endersa. Niemiecki menedżer, uznawany za jednego z najbardziej wpływowych ludzi branży lotniczo-obronnej na świecie, rzadko odwiedza kraje „rynków wschodzących”, szczególnie w Europie Wschodniej. Tym razem nie tylko wygłosił dedykowane Polsce przemówienie, ale wysłuchał debaty panelowej o europejskim bezpieczeństwie, a także zgodził się udzielić wywiadu TVN24. - Nie mam złudzeń i moją misją w Polsce nie jest odciąganie Was od współpracy z Amerykanami, apeluję jednak o równie silne partnerstwo i współpracę z Europejczykami, sąsiadami, co może według mnie dać Polsce wiele korzyści w Unii Europejskiej - powiedział. Polska jest dziś silna – co najlepiej demonstruje chyba osoba Donalda Tuska na czele unijnej Rady – wszyscy sobie z tego zdają sprawę. A patrząc na mapę, mamy Francję, mamy Niemcy i mamy Polskę – to jest główna oś Unii Europejskiej, która zapewne zyska jeszcze na znaczeniu w przyszłości. Więc nie chodzi o wybór albo-albo, ale o to, by dać nam, Europejczykom, równe szanse na solidne partnerstwo z polskim przemysłem lotniczym, obronnym i kosmicznym - dodał.

Czyje helikoptery?

Kontekst rywalizacji europejsko-amerykańskiej jest dla Airbusa kluczowy w przetargach helikopterowych dla polskiej armii. Ich konstrukcje – Caracal i Tiger – stają odpowiednio naprzeciwko amerykańskiego Black Hawka (Sikorsky) i Apacza (Boeing) czy Vipera (Bell) poza innymi konkurentami. A podkreślane przez MON znaczenie politycznego czynnika decyzji zbrojeniowych wśród obserwatorów odczytywane jest jako wskazanie na Amerykanów z dwóch powodów: wiarygodności sojuszniczej w potencjalnym konflikcie z Rosją oraz inwestycji poczynionych w polskiej zbrojeniówce. Kartą przetargową Sikorsky’ego jest fabryka w Mielcu, produkująca nowej wersji Black Hawki. Airbus fabryki śmigłowców w Polsce nie ma (posiada zakład lotniczy PZL Okęcie). Zapowiada co prawda otwarcie – już w lutym – centrum badawczo-rozwojowego w Łodzi, ale ewentualna inwestycja w montownię helikopterów zależy od wyniku przetargu.

- Przewidujemy znaczące zwiększenie obecności grupy Airbus w Polsce. Inni mają może większe przedsięwzięcia w Polsce – i one pozostaną. My dostarczymy coś więcej, linię końcowego montażu, współpracę badawczo-rozwojową, produkcję helikopterów poza to, co zamówią u nas polskie władze, jeśli zamówią - przekonuje Tom Enders. I podaje przykład warszawskiego PZL, przejętego przez Airbusa (wówczas zwanego EADS) po zakupie w 2001 roku przez Polskę transportowców CASA C-295. - Wtedy PZL nie był dostawcą komponentów dla dużego Airbusa, czyli działu samolotów pasażerskich. Teraz są, zostali oficjalnie przyjęci do łańcucha dostawców. Z pewnością mogliby robić więcej – mówi Enders. To oczywista „marchewka”, mająca skusić polski rząd do przyjęcia europejskiej oferty. Airbus jest niekwestionowanym liderem światowego rynku samolotów pasażerskich, a rynek ten ma o wiele większą wartość niż zamówienia wojskowe.

- Zawsze staramy się łączyć przedsięwzięcia wojskowe z cywilnymi – dodaje szef Airbus Helicopters Guillame Faury. – Współpracujemy z polskimi inżynierami od ponad 10 lat, wielu z nich jest zaangażowanych w kluczowe projekty i produkty, jak badania nad superszybkim śmigłowcem, i ten kierunek będziemy kontynuować. Oceniamy kadry i technologie dla lotnictwa w Polsce jako bardzo obiecujące źródło wzrostu i konkurencyjności dla grupy Airbus - zaznaczył.

Polska w sferze obronności stawia na USA

Tyle, że Polska w sferze obronności bardziej stawia na USA. To amerykańskie firmy dostarczyły samoloty wielozadaniowe F-16 i duże transportowce Hercules. To związana z Amerykanami norweska firma wyposażyła Polskę w rakiety przeciwokrętowe. To od Amerykanów kupujemy strategiczne na naszą skalę pociski samosterujące. To oni wreszcie uznawani są za faworytów w kolejnym obronnym „przetargu stulecia” – na system obrony powietrznej i antyrakietowej. Europejskie firmy „dostały” dotąd kontrakty na kołowe transportery z Finlandii, haubice samobieżne z Wielkiej Brytanii, średnie samoloty transportowe CASA z Hiszpanii, szkolne odrzutowce z Włoch czy morskie pociski RBS ze Szwecji – ale na swój wielki kontrakt nadal czekają. I bardzo liczą na to, że będą nim helikoptery.

- Jeśli chodzi o sektor lotniczy – w ciągu 25 lat po zakończeniu zimnej wojny przypominam sobie tylko jeden przetarg wygrany przez Europejczyków – na samoloty transportowe, z czego zrodził się nasz biznes z PZL-em, więc może nadszedł czas żebyśmy dostali szansę w szerszym sektorze lotniczym – mówi Tom Enders. To oczekiwanie nie jest bezpodstawne, bo dobierając dostawców uzbrojenia, Polska musi uwzględniać też czynnik polityczny.

Trudno sobie wyobrazić pominięcie Europejczyków w kluczowych przetargach – zwłaszcza że nie tak dawno publicznie rozważano wejście Polski w skład konsorcjum Airbus, które miałoby przypieczętować któryś z dużych kontraktów. Walka o polskie zamówienia będzie trwała przez cały 2015 rok, a inwestycje i decyzje zwycięzców i przegranych mogą ukształtować polski sektor lotniczo-obronny na dekady.

Autor: Marek Świerczyński / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: gruta.pl | Stanisław Raginiak

Pozostałe wiadomości

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził w niedzielę, że sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa powinna była zaczekać na Zbigniewa Ziobrę. Były minister sprawiedliwości został w piątek doprowadzony przez policję już po tym jak komisja zamknęła posiedzenie i uchwaliła złożenie wniosku o zatrzymanie Ziobry na 30 dni. Hołownia dodał, że ta "procedura zajmie tygodnie, jeśli nie miesiące".

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

Źródło:
PAP

Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum nakazała w sobotę wprowadzenie ceł w odwecie za 25-procentowe taryfy nałożone na import z Meksyku przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Odrzuciła oskarżenia o związki jej rządu z organizacjami przestępczymi.

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

Źródło:
PAP

31-latka z Zabrza poszukiwali policjanci i sądy, wystawiono za nim cztery listy gończe i cztery nakazy doprowadzenia do aresztu. Zgubiły go uczynność i zepsute światło w aucie. Policjanci z Wolsztyna (Wielkopolskie) zatrzymali mężczyznę, gdy podwoził kolegę, któremu samodzielną podróż uniemożliwiał sądowy zakaz.

Był poszukiwany czterema listami gończymi. Zgubiły go uczynność i zepsute światło

Był poszukiwany czterema listami gończymi. Zgubiły go uczynność i zepsute światło

Źródło:
tvn24.pl

Na autostradzie A4 w województwie opolskim zderzyły się cztery samochody. Jak podaje policja, jeden z kierowców zasnął za kierownicą. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala.

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Źródło:
tvn24.pl

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Od kilku dni w Grecji w rejonie wyspy Santoryn odnotowuje się raz po raz słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Zdaniem ekspertów, wstrząsy nie są powiązane z aktywnością wulkaniczną. W poniedziałek, w ramach środków ostrożności, szkoły mają być jednak zamknięte.

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

Policja przeszukuje pas nadmorski w gdańskim Brzeźnie. Na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Wcześniej do służb wpłynęło zgłoszenie o szarpaninie dwóch osób.

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zbigniew Ziobro postanowił zrobić cyrk. Rozumiem komisję, która w pewnym momencie doszła do wniosku, że nie pozwoli kolejny raz naruszać powagi państwa - mówiła w programie "Kawa na ławę" w TVN24 wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer (KO) odnosząc się do decyzji komisji, która przegłosowała wniosek o 30-dniowy areszt dla Ziobry. Wiceszef komisji do spraw Pegasusa Przemysław Wipler (Konfederacja) relacjonował jak wyglądało posiedzenie komisji i powiedział, że "wniosek o areszt był przygotowany z góry".

"Albo rozliczamy, albo bawimy się w kotka i myszkę". Wipler: wiedzieliśmy, że Ziobro zaraz się pojawi

"Albo rozliczamy, albo bawimy się w kotka i myszkę". Wipler: wiedzieliśmy, że Ziobro zaraz się pojawi

Źródło:
TVN24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn, który rozmawiał także z reporterem TVN24.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z rosnącą liczbą zachorowań na grypę w ostatnich tygodniach zwiększa się aktywność przeciwników szczepień. Do obiegu wracają stare teorie - na przykład ta, że dowodem na nieskuteczność szczepionek na grypę jest fakt, iż choroba ta pojawia się co roku. Eksperci wyjaśniają więc, o co chodzi z sezonowością grypy i dlaczego właśnie szczepionki zmniejszają ryzyko zachorowania.

Szczepionki są, a "mamy grypę co roku". Eksperci tłumaczą

Szczepionki są, a "mamy grypę co roku". Eksperci tłumaczą

Źródło:
Konkret24

W czwartym dniu po egzekucji Franza Kutschery odbył się jego "ślub" z 26-letnią Jane Lillian Steen, norweską volksdeutschką. Zamiast wesela odbył się pogrzeb. Kat Warszawy został pochowany na powązkowskim niemieckim "cmentarzu bohaterów".

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Źródło:
PAP

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

15 portretów kobiet, mężczyzn i dzieci w różnym wieku znalazło się w kolekcji, na którą przypadkiem natrafiono podczas rozbiórki budynku w Pruszkowie. Fotografie pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Nie wiadomo, kogo przedstawiają, ani kto był ich właścicielem. Urzędnicy liczą, że dzięki publikacji zdjęć, uda się rozwikłać tę zagadkę.

Podczas rozbiórki natrafili na kolekcję dawnych portretów. Kim są osoby ze zdjęć?

Podczas rozbiórki natrafili na kolekcję dawnych portretów. Kim są osoby ze zdjęć?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Volkswagen pozwał władze Indii o uchylenie "niewiarygodnie ogromnego" żądania podatkowego w wysokości 1,4 miliarda dolarów. Jak wynika z dokumentów sądowych niemiecki koncern argumentuje, że żądanie to jest sprzeczne z przepisami New Delhi dotyczącymi opodatkowania importu części samochodowych i utrudni realizację planów biznesowych firmy.

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Źródło:
Reuters

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po śmierci osoby bliskiej, która była uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed drastyczną zmianą sytuacji finansowej najbliższych w tle tragicznych okoliczności. Kto wypłaca rentę rodzinną i na jakich zasadach?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

Krowa uciekła z hodowli w szkole rolniczej na północy Portugalii. Zwierzę narobiło niemałego zamieszania na drogach i wystraszyło lokalną ludność. "Rajd" trwał kilka godzin.

Kilkugodzinny "rajd" krowy po ulicach

Kilkugodzinny "rajd" krowy po ulicach

Źródło:
PAP, SIC Noticias, noticiasaominuto.com

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl