Szumowski o zagrożeniu koronawirusem: dwadzieścia kilka osób jest pod znakiem zapytania

Aktualizacja:
Autor:
ads,js//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Szumowski o zagrożeniu koronawirusem: dwadzieścia kilka osób jest pod znakiem zapytania
Szumowski o zagrożeniu koronawirusem: dwadzieścia kilka osób jest pod znakiem zapytaniaTVN24
wideo 2/29
TVN24Szumowski o zagrożeniu koronawirusem: dwadzieścia kilka osób jest pod znakiem zapytania

Na razie nie ma w Polsce potwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - przekazał na konferencji w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że "dwadzieścia kilka osób jest pod znakiem zapytania". Poinformował też o uruchomieniu infolinii, pod numerem której można uzyskać informacje dotyczące koronawirusa. Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zwraca się do marszałek Sejmu o pilne zwołanie specjalnego posiedzenia izby, podczas którego rząd przedstawi informację w związku z koronawirusem w Europie i sytuacją w Polsce.

NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał na konferencji w środę, że "nie ma na razie żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce". - Natomiast na pewno takie przypadki w ciągu najbliższego czasu będą. Przygotowujemy się na to - podkreślił.

Minister zdrowia: nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce, ale na pewno takie będą
Minister zdrowia: nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce, ale na pewno takie będąTVN24

Dopytywany przez dziennikarzy, dodał, że "dwadzieścia kilka osób" jest "pod znakiem zapytania".

"Uruchamiamy również akcję informacyjną"

Szef resortu zdrowia poinformował też, że w środę zostanie uruchomiona "infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem - co zrobić, jak się zachować".

Infolinia jest dostępna przez całą dobę pod numerem 800 190 590.

- Uruchamiamy również akcję informacyjną dotyczącą zachowania się w sytuacji podejrzenia zakażenia i postępowania we wszystkich międzynarodowych połączeniach Polskich Kolei Państwowych. W związku z tym w kolejach również będziemy rozdawali informacje pasażerom, którzy przyjeżdżają do kraju - dodał Szumowski.

Minister zdrowia tłumaczy, co robić po powrocie z Włoch
Minister zdrowia tłumaczy, co robić po powrocie z WłochTVN24

CZYTAJ: Co zrobić po powrocie z Włoch?

Minister: będziemy sprawdzać stan wdrożenia procedur w szpitalach

Zapowiedział też, że w środę "w godzinach popołudniowych" odbędzie się wideokonferencja ministra "z wojewodami i z dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ". - Będziemy sprawdzać i uaktualniać stan informacji o przygotowaniach sprzętowych, ale również będziemy kontrolować stan wdrożenia procedur na wypadek wystąpienia koronawirusa i sprawdzać, czy dyrektorzy szpitali mają opanowane te informacje, które były przygotowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, czy faktycznie są one przełożone na działania praktyczne w jednostkach szpitalnych - powiedział Szumowski.

Algorytm kwalifikacji osób do postępowania epidemiologicznego oraz medycznegoGłówny Inspektorat Sanitarny

"Władze będą postępowały zgodnie z rozwojem sytuacji. Nie możemy wywoływać paniki"

Dziennikarze pytali na konferencji, czy rząd zamierza rekomendować odwołanie dużych imprez masowych w kraju w związku z koronawirusem.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk odpowiedział: - Jeśli chodzi o ewentualne odwoływanie imprez masowych czy innych wydarzeń, władze będą postępowały zgodnie z rozwojem sytuacji. Nie możemy wywoływać paniki.

Środki ostrożności w związku z koronawirusem
Środki ostrożności w związku z koronawirusemTVN24

Zaznaczył, że decyzje są analizowane pod kątem ich skuteczności i efektywności. - Jeżeli będzie potrzeba odwołania jakiejkolwiek konferencji, kongresu, imprezy masowej, na pewno takie decyzje zapadną. Jeżeli takiej konieczności nie będzie, to nie będą tego rodzaju decyzje podejmowane. Za każdym razem jest to analizowane przez lekarzy i specjalistów, którzy podejmują w tych kwestiach decyzje, wydają rekomendacje i podejmują decyzje - wskazywał Dworczyk.

"W dyspozycji premiera Mateusza Morawieckiego jest 200 milionów złotych"

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował że "w budżecie państwa są zarezerwowane środki na wszelkie działania związane czy to z działaniami zaradczymi, czy też potem z leczeniem". - W rezerwie ogólnej kraju jest w dyspozycji premiera Mateusza Morawieckiego 200 milionów złotych, które mogą być na to wykorzystane - dodał Dworczyk.

Prezydent: zwracam się do marszałek Sejmu o zwołanie pilnego posiedzenia

O godzinie 13.30 odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem.

Po spotkaniu prezydent powiedział, że uzyskał "informację na temat tego, jaki jest w tej chwili w Polsce stan przygotowań" i jaka jest wiedza uczestników spotkania na temat sytuacji w Europie w związku z epidemią koronawirusa. Również poinformował, że do tej pory w Polsce nie wykryto żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Prezydent: zwracam się do marszałek Sejmu o pilne zwołanie specjalnego posiedzenia izby w związku z koronawirusem
Prezydent: zwracam się do marszałek Sejmu o pilne zwołanie specjalnego posiedzenia izby w związku z koronawirusemTVN24

Prezydent przekazał, że jeszcze w środę zwróci się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o pilne zwołanie specjalnego posiedzenia izby, żeby rząd przedstawił informację całemu społeczeństwu w związku z koronawirusem.

- Chciałbym także, aby zostały podjęte odpowiednie dodatkowe działania legislacyjne, ponieważ jest konieczność dokonania zmian w przepisach, które ułatwią przygotowanie i ewentualną walkę z koronawirusem, choćby wprowadzenie braku limitowania świadczeń związanych z działaniami przygotowawczymi , a także walką z koronawirusem, gdyby takie przypadki wystąpiły - dodał prezydent.

Wcześniej w radiu RMF FM spotkanie to zapowiadał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że "jest przekonany", iż w Polsce "pojawią się ogniska i pacjenci będą trafiali na oddziały zakaźne". Zapewniał, że "procedury są, szpitale otrzymały procedury postępowania oraz uzupełniamy zapasy ochrony osobistej dla szpitali".

Szumowski: mamy zachorowania w strefie Schengen, zachorowania niepojedyncze
Szumowski: mamy zachorowania w strefie Schengen, zachorowania niepojedynczeTVN24

Koronawirus SARS-CoV-2

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach i rozprzestrzeniła się na ponad 30 krajów na całym świecie.

Szumowski: poproszę unijną komisarz o pilne spotkanie ministrów zdrowia w związku z koronawirusem
Szumowski: poproszę unijną komisarz o pilne spotkanie ministrów zdrowia w związku z koronawirusemTVN24

ZOBACZ WIĘCEJ: Jak chronić się przed zakażeniem? >>>

Według danych z 26 lutego na całym świecie zanotowano ponad 80 tysięcy zakażeń oraz 2760 przypadków śmiertelnych. Spośród krajów europejskich najwyższy bilans zakażeń koronawirusem mają Włochy. Stan na środę to 283 zakażone osoby i 11 ofiar śmiertelnych.

Google Maps

Autor:ads,js//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości