"Element antysocjalistyczny" na "ścieżce zdrowia"

Aktualizacja:
 
"Relikwie" PRL-uTeki edukacyjne, IPN/TVN24

Najpierw "polewaczka", potem "suka" i "lojalka". Na końcu często "internat". Takiego scenariusza w stanie wojennym obawiał się każdy działacz opozycyjny protestujący przeciwko ówczesnej władzy. Stan wojenny stworzył swój własny słownik. Nowych pojęć, które weszły do dyskursu było dużo. Rzadko jednak oznaczały cokolwiek dobrego. Nawet jeśli w pierwszej chwili wywoływały pozytywne skojarzenia. Kto na ochotnika zgłaszał się do pójścia "ścieżką zdrowia"?

OJCZYZNA NAD PRZEPAŚCIĄ - PRZECZYTAJ RAPORT

Opornik - urządzenie włączane do obwodu elektrycznego w celu zmniejszenia natężenia prądu. W stanie wojennym, wpięty w ubranie, był najpopularniejszym manifestem sprzeciwu wobec władz.

 
Milicjanci podczas kontroli drogowej/IPN/www.13grudnia81.pl 

Krzyże kwietne - forma manifestacji sprzeciwu wobec stanu wojennego. Polegała na układaniu w miejscach publicznych krzyży z kwiatów, upamiętniających ofiary reżimu.

Bibuła - czyli podziemna prasa. Określenie pochodzi jeszcze z końca XIX wieku. Na początku stanu wojennego bibuły było mało, bo władzom udało się skonfiskować wielkie ilości podziemnego sprzętu drukującego.

Cenzura - znów zaczęły jej podlegać wszelkie korespondencje prowadzone przez obywateli PRL. Kiedy przywrócono łączność cenzura objęła też rozmowy telefoniczne. Przypominał o tym automatyczny komunikat, który można było usłyszeć w słuchawkach: "rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana..."

 
Podziemna drukarnia i powielacz. Teki edukacyjne, IPN 
 
Lojalka - wzór/archiwum TVN24 

Dziennik Telewizyjny - Program informacyjny TVP w czasach PRL. W latach 70-tych i 80-tych uznawany przez opozycję za główny ośrodek propagandy władz. 13 grudnia 1981 roku wszystkich prezenterów "Dziennika" ubrano w mundury oficerów Ludowego Wojska Polskiego, ale z pagonami szeregowców. Jedną z form sprzeciwu obywateli wobec stanu wojennego były ostentacyjne "spacery", na które wychodzono w czasie emisji "Dziennika Telewizyjnego".

Element antysocjalistyczny - popularne, propagandowe określenie przeciwników PRL-owskiej władzy.

Ekstrema – określenie stosowane w propagandzie władz. Odnosiło się do członków "radykalnego skrzydła NSZZ Solidarność".

"Jodła" i "Azalia" - kryptonimy operacji przeprowadzonych nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Funkcjonariusze biorący udział w "Jodle" odpowiedzialni byli za internowanie "groźnych dla porządku publicznego" osób. Celem "Azalii" było opanowanie i wyłączenie central telefonicznych.

Internat - popularna nazwa ośrodka internowania.

Atanda - w więziennej gwarze specjalna jednostka straży, wyposażona w hełmy, pałki i tarcze. Atanda pacyfikowała przejawy buntu internowanych.

Lojalka - świstek papieru, w którym podpisująca go osoba wyrzekała się działalności opozycyjnej. Od podstawienia pod nos lojalki często rozpoczynano przesłuchania działaczy "Solidarności". Treść klasycznej lojalki: "Zobowiązuję się do zaniechania wszelkiej działalności szkodliwej dla PRL, w szczególności do przestrzegania obowiązującego porządku prawnego".

 
ZOMO-wiec na pasach/IPN/www.13grudnia81.pl 
 
Koperta z pieczątkami Urzędu Cenzury i zezwolenie na zmianę miejsca pobytu w stanie wojennym/Teki edukacyjne, IPN 
 
Koksownik/archiwum TVN24 

Weryfikacja – czyli sposób na usuwanie z wielu miejsc pracy zwolenników "Solidarności". Weryfikacji najczęściej poddawano dziennikarzy, nauczycieli i wykładowców akademickich.

ZOMO - czyli Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej, utworzone w 1957 roku. Były to specjalne, skoszarowane oddziały milicji, przeznaczone przede wszystkim do tłumienia masowych protestów ulicznych.

Suka - policyjny samochód przeznaczony do przewozu demonstrantów, aresztantów, internowanych.

Polewaczka - czyli samochód ze zbiornikiem na wodę, armatka wodna. Często używana przez oddziały ZOMO do rozpędzania demonstracji.

Godzina milicyjna - obowiązywała między 22 a 6 rano. Później między 23 a 5 (w niektórych regionach okresowo także w innych godzinach). W tym czasie obowiązywał bezwzględny zakaz poruszania się bez specjalnej przepustki. Każdemu, kto zakazu nie przestrzegał, groziło kolegium, a nawet miesiąc aresztu.

Ścieżka zdrowia - forma tortur stosowanych w PRL-u przez SB, ZOMO i MO, przede wszystkim wobec działaczy opozycji. "Przemarsz ścieżką zdrowia" oznaczało przejście ("ścieżki" miały na ogół kilkanaście metrów długości) pomiędzy funkcjonariuszami ZOMO, których zadanie polegało na biciu pałkami każdej przechodzącej osoby. Czasami osobom, wobec których zasądzono przejście ścieżką zdrowia, wiązano sznurówki. W Brazylii taki rodzaj kary potocznie nazywany jest "corredor polones", co oznacza "polski korytarz".

Koksownik - najczęściej był to kosz z żelaznych prętów, w którym żarzyły się bryły koksu. Ustawiane na ulicach służyły w grudniu 1981 roku żołnierzom i milicjantom do ogrzewania się podczas mrozu.

Kartki – talony upoważniające do zakupu niektórych towarów. W 1981 roku przywrócono w PRL reglamentację (ograniczoną sprzedaż) wybranych artykułów spożywczych. System sprzedaży kartkowej rozbudowano właśnie w okresie stanu wojennego. Obok wielu artykułów spożywczych (m.in. mięso, masło, cukier, kasza, słodycze) objął on wtedy także towary przemysłowe - między innymi buty, benzynę, papierosy.

 
"Za czym kolejka ta stoi"/Archeo 

Kolejka - słowo, które nierozerwalnie wiąże się z "kartkami". Wszędzie tam, gdzie pojawiał się (lub miał pojawić) jakiś towar, można było spotkać długą kolejkę ludzi, którzy chcieli go kupić. Szczególnym rodzajem kolejki była tzw. "kolejka społeczna". Należało się do niej zapisać w przypadku chęci zakupu "większego towaru" (mebli, pralki, lodówki). Po zapisie należało też meldować się na dyżurach kolejkowych. Często dopiero po kilku miesiącach takich dyżurów można było zawalczyć o upragniony sprzęt. "Kolejka społeczna" zrodziła też nową profesję - "stacza kolejkowego", który za opłatą czekał w naszym imieniu na dostawę.

Źródło: tvn24.pl, Bild.de

Źródło zdjęcia głównego: Teki edukacyjne, IPN/TVN24

Pozostałe wiadomości

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Takie pojedyncze głosy, które od czasu do czasu się odzywają z szeregów Partii Demokratycznej, w sumie to jest już chyba około 30 polityków, na pewno nie są tą masą krytyczną, która by skłoniły Joe Bidena do ustąpienia - mówił na antenie TVN24 Andrzej Kohut, amerykanista, autor książki "Ameryka. Dom podzielony".

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

Źródło:
TVN24

Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Po akcji gaśniczej marketu budowlanego w Krośnie pogorszyła się jakość wody w rzece Lubatówka, do której wpływały wody popożarnicze - podał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Do pożaru marketu budowlanego doszło 10 lipca. Akcja gaśnicza trwała ponad dwie doby.

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wjechał na posesję, uszkodził płot oraz dwa samochody. Wjechał również w mężczyznę siedzącego na ławce przy domu. Do zdarzenia doszło we wsi Białorzeczka koło Sejn, a auto prowadził 15-latek.

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Źródło:
PAP

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna, którego ciało z raną postrzałową głowy odnaleziono w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie) to Jacek Jaworek, dowiedział się dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński. Jaworek był podejrzany o potrójne morderstwo.

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Mężczyzna, którego ciało znaleziono z raną postrzałową głowy to Jacek Jaworek

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci na obywatela Niemiec - przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Jak podała w sobotę białoruska państwowa agencja Belta, dyplomaci obu państw omówili tę kwestię, a Mińsk zaproponował Berlinowi pewne "rozwiązania".

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Propozycja "pewnych rozwiązań" w sprawie skazanego na rozstrzelanie Niemca

Źródło:
PAP, Reuters

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Dla mnie ta sprawa dzisiaj jest absolutnie nierozstrzygnięta. Jeżeli sąd okręgowy uzna, że immunitet nie chroni Marcina Romanowskiego, to będzie zwrot akcji - mówił w TVN24 Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, odnosząc się do sytuacji byłego wiceministra sprawiedliwości w rządzie PiS. Podkreślał także, że immunitetu "nie można traktować instrumentalnie".

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

"Sprawa absolutnie nierozstrzygnięta", w której może być "zwrot akcji"

Źródło:
TVN24

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Zmieniają się centra miast, w górę pną się wieżowce. Mają je Warszawa, Gdańsk, Wrocław i między innymi Szczecin, a teraz dołącza Rzeszów. Tam widok na miasto z 41. piętra można nie tylko podziwiać, ale mieć na własność, bo to najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Chcieli mieć drapacz chmur i mają. Najwyższy mieszkalny wieżowiec w kraju

Źródło:
TVN24

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl