"Element antysocjalistyczny" na "ścieżce zdrowia"

Aktualizacja:
 
"Relikwie" PRL-uTeki edukacyjne, IPN/TVN24

Najpierw "polewaczka", potem "suka" i "lojalka". Na końcu często "internat". Takiego scenariusza w stanie wojennym obawiał się każdy działacz opozycyjny protestujący przeciwko ówczesnej władzy. Stan wojenny stworzył swój własny słownik. Nowych pojęć, które weszły do dyskursu było dużo. Rzadko jednak oznaczały cokolwiek dobrego. Nawet jeśli w pierwszej chwili wywoływały pozytywne skojarzenia. Kto na ochotnika zgłaszał się do pójścia "ścieżką zdrowia"?

OJCZYZNA NAD PRZEPAŚCIĄ - PRZECZYTAJ RAPORT

Opornik - urządzenie włączane do obwodu elektrycznego w celu zmniejszenia natężenia prądu. W stanie wojennym, wpięty w ubranie, był najpopularniejszym manifestem sprzeciwu wobec władz.

 
Milicjanci podczas kontroli drogowej/IPN/www.13grudnia81.pl 

Krzyże kwietne - forma manifestacji sprzeciwu wobec stanu wojennego. Polegała na układaniu w miejscach publicznych krzyży z kwiatów, upamiętniających ofiary reżimu.

Bibuła - czyli podziemna prasa. Określenie pochodzi jeszcze z końca XIX wieku. Na początku stanu wojennego bibuły było mało, bo władzom udało się skonfiskować wielkie ilości podziemnego sprzętu drukującego.

Cenzura - znów zaczęły jej podlegać wszelkie korespondencje prowadzone przez obywateli PRL. Kiedy przywrócono łączność cenzura objęła też rozmowy telefoniczne. Przypominał o tym automatyczny komunikat, który można było usłyszeć w słuchawkach: "rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana..."

 
Podziemna drukarnia i powielacz. Teki edukacyjne, IPN 
 
Lojalka - wzór/archiwum TVN24 

Dziennik Telewizyjny - Program informacyjny TVP w czasach PRL. W latach 70-tych i 80-tych uznawany przez opozycję za główny ośrodek propagandy władz. 13 grudnia 1981 roku wszystkich prezenterów "Dziennika" ubrano w mundury oficerów Ludowego Wojska Polskiego, ale z pagonami szeregowców. Jedną z form sprzeciwu obywateli wobec stanu wojennego były ostentacyjne "spacery", na które wychodzono w czasie emisji "Dziennika Telewizyjnego".

Element antysocjalistyczny - popularne, propagandowe określenie przeciwników PRL-owskiej władzy.

Ekstrema – określenie stosowane w propagandzie władz. Odnosiło się do członków "radykalnego skrzydła NSZZ Solidarność".

"Jodła" i "Azalia" - kryptonimy operacji przeprowadzonych nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Funkcjonariusze biorący udział w "Jodle" odpowiedzialni byli za internowanie "groźnych dla porządku publicznego" osób. Celem "Azalii" było opanowanie i wyłączenie central telefonicznych.

Internat - popularna nazwa ośrodka internowania.

Atanda - w więziennej gwarze specjalna jednostka straży, wyposażona w hełmy, pałki i tarcze. Atanda pacyfikowała przejawy buntu internowanych.

Lojalka - świstek papieru, w którym podpisująca go osoba wyrzekała się działalności opozycyjnej. Od podstawienia pod nos lojalki często rozpoczynano przesłuchania działaczy "Solidarności". Treść klasycznej lojalki: "Zobowiązuję się do zaniechania wszelkiej działalności szkodliwej dla PRL, w szczególności do przestrzegania obowiązującego porządku prawnego".

 
ZOMO-wiec na pasach/IPN/www.13grudnia81.pl 
 
Koperta z pieczątkami Urzędu Cenzury i zezwolenie na zmianę miejsca pobytu w stanie wojennym/Teki edukacyjne, IPN 
 
Koksownik/archiwum TVN24 

Weryfikacja – czyli sposób na usuwanie z wielu miejsc pracy zwolenników "Solidarności". Weryfikacji najczęściej poddawano dziennikarzy, nauczycieli i wykładowców akademickich.

ZOMO - czyli Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej, utworzone w 1957 roku. Były to specjalne, skoszarowane oddziały milicji, przeznaczone przede wszystkim do tłumienia masowych protestów ulicznych.

Suka - policyjny samochód przeznaczony do przewozu demonstrantów, aresztantów, internowanych.

Polewaczka - czyli samochód ze zbiornikiem na wodę, armatka wodna. Często używana przez oddziały ZOMO do rozpędzania demonstracji.

Godzina milicyjna - obowiązywała między 22 a 6 rano. Później między 23 a 5 (w niektórych regionach okresowo także w innych godzinach). W tym czasie obowiązywał bezwzględny zakaz poruszania się bez specjalnej przepustki. Każdemu, kto zakazu nie przestrzegał, groziło kolegium, a nawet miesiąc aresztu.

Ścieżka zdrowia - forma tortur stosowanych w PRL-u przez SB, ZOMO i MO, przede wszystkim wobec działaczy opozycji. "Przemarsz ścieżką zdrowia" oznaczało przejście ("ścieżki" miały na ogół kilkanaście metrów długości) pomiędzy funkcjonariuszami ZOMO, których zadanie polegało na biciu pałkami każdej przechodzącej osoby. Czasami osobom, wobec których zasądzono przejście ścieżką zdrowia, wiązano sznurówki. W Brazylii taki rodzaj kary potocznie nazywany jest "corredor polones", co oznacza "polski korytarz".

Koksownik - najczęściej był to kosz z żelaznych prętów, w którym żarzyły się bryły koksu. Ustawiane na ulicach służyły w grudniu 1981 roku żołnierzom i milicjantom do ogrzewania się podczas mrozu.

Kartki – talony upoważniające do zakupu niektórych towarów. W 1981 roku przywrócono w PRL reglamentację (ograniczoną sprzedaż) wybranych artykułów spożywczych. System sprzedaży kartkowej rozbudowano właśnie w okresie stanu wojennego. Obok wielu artykułów spożywczych (m.in. mięso, masło, cukier, kasza, słodycze) objął on wtedy także towary przemysłowe - między innymi buty, benzynę, papierosy.

 
"Za czym kolejka ta stoi"/Archeo 

Kolejka - słowo, które nierozerwalnie wiąże się z "kartkami". Wszędzie tam, gdzie pojawiał się (lub miał pojawić) jakiś towar, można było spotkać długą kolejkę ludzi, którzy chcieli go kupić. Szczególnym rodzajem kolejki była tzw. "kolejka społeczna". Należało się do niej zapisać w przypadku chęci zakupu "większego towaru" (mebli, pralki, lodówki). Po zapisie należało też meldować się na dyżurach kolejkowych. Często dopiero po kilku miesiącach takich dyżurów można było zawalczyć o upragniony sprzęt. "Kolejka społeczna" zrodziła też nową profesję - "stacza kolejkowego", który za opłatą czekał w naszym imieniu na dostawę.

Źródło: tvn24.pl, Bild.de

Źródło zdjęcia głównego: Teki edukacyjne, IPN/TVN24

Pozostałe wiadomości

Publicznie wszyscy mówią, że to jest świetna decyzja, ale już nieoficjalnie jest na razie wyczekiwanie - mówiła dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska o reakcji polityków PiS na kandydaturę Karola Nawrockiego na prezydenta. - "Bez szału, ale do ukształtowania" - to jedna wiadomość od znanego polityka. "Mogło być lepiej, ale i mogło być gorzej" - to drugi SMS - cytowała Zalewska w programie "W kuluarach".

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

"Bez szału, ale do ukształtowania". Co w kuluarach mówi się o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się po wylądowaniu na lotnisku w Antalyi w Turcji. Wszystkich 89 pasażerów i 6 członków załogi zostało bezpiecznie ewakuowanych.

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Rosyjski samolot pasażerski zapalił się na lotnisku w Antalyi

Źródło:
Reuters

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Na stacji benzynowej przy ulicy Radzymińskiej w Warszawie jeden z samochodów uderzył w dystrybutor gazu, który zaczął się intensywnie wydobywać. Łącznie w wypadku uczestniczyło pięć samochodów. Jak przekazał młodszy brygadier Artur Kamiński z warszawskiej PSP, dwie osoby zostały poszkodowane. Strażacy ewakuowali ludzi przebywających na stacji oraz w pobliskiej restauracji, a także odcięli gaz i prąd.

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Wypadek na stacji benzynowej. "Było bardzo duże zagrożenie wybuchu"

Źródło:
TVN24

IMGW przestrzega przed zagrożeniami pogodowymi. Nadchodzące dni przyniosą nam powrót silnego wiatru, a miejscami będą snuły się gęste mgły. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie mgła i silny wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

We wpisie Instytutu Pamięci Narodowej - zdaniem europosła Krzysztofa Brejzy - zamieszczono wpis o charakterze "czysto partyjnej i politycznej agitacji na rzecz jednego z kandydatów na prezydenta". Post pojawił się niespełna dwie godziny po ogłoszeniu Karola Nawrockiego na prezydenta PiS. W związku z tym Brejza zwrócił się do IPN z "pilną interwencją".

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Wpis o Karolu Nawrockim na profilu IPN. "Pilna interwencja" Krzysztofa Brejzy

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl