Elektroniczna administracja w Polsce? "Wielki wstyd"

Danuta Huebner: nieprawidłowości ws
Danuta Huebner: nieprawidłowości ws. e-administracji to wielki wstyd
Źródło: TVN24

- Wszystko to, co dotyczy technologii komunikacyjnej, informacyjnej, to jest rzeczywiście wielki wstyd - tak o opóźnieniach i nieprawidłowościach w realizacji przez Polskę projektów elektronicznej administracji mówiła była unijna komisarz ds. polityki regionalnej, Danuta Huebner. Europosłanka przypomniała jednocześnie, że spowodowane tą sytuacją wstrzymanie unijnych dotacji na rozwój e-administracji w Polsce nie oznacza ich utraty.

W kwietniu Komisja Europejska zdecydowała o przerwaniu wypłat dla Polski na projekty elektronicznej administracji ze względu na obawy związane z legalnością i regularnością wydatków oraz niską efektywnością zarządzania dofinansowaniem UE.

Jednym z powodów było śledztwo, jakie prokuratura prowadzi w sprawie ustawiania za łapówki przetargów na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych w czasie, gdy funkcjonowało ono w ramach byłego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

"Zawstydzające" i "dramatycznie niedobre"

- Fakt, że gdzieś tam narastały w poprzednim ministerstwie, odpowiedzialnym za te programy "e", nieprawidłowości, to rzeczywiście jest dramatycznie niedobre, bo akurat w tym obszarze Polska ma największe, najsilniejsze potrzeby cywilizacyjne - stwierdził Huebner. - Najbardziej zawstydzające jest to, że to były takie nieprawidłowości związane z przestępstwami - dodała.

Zdaniem europosłanki, "trzeba szybko z tego wyjść i to naprawić". Huebner poinformowała też, że o tej sprawie rozmawiała już z minister rozwoju regionalnego, Elżbietą Bieńkowską, która "wie, co robić i która ma wspaniałe wsparcie w postaci ministra (administracji i cyfryzacji) Michała Boniego". - Wierzę, że to się zacznie ruszać - dodała.

Zatrzymania podejrzanych

Przypomniała, że wstrzymanie płatności przez UE nie oznacza utraty środków unijnych, tylko czasowe ich zamrożenie. Wypłaty zostaną wznowione, jeśli KE uzna odpowiedź i działania ze strony polskiej za "satysfakcjonujące". Polska ma na to dwa miesiące.

Projekty wdrażające elektroniczną obsługę administracyjną w krajach UE są realizowane w ramach tzw. priorytetu 7 (e-government) Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

Warszawska prokuratura apelacyjna prowadzi śledztwo ws. ustawiania za łapówki przetargów na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych w czasie, gdy funkcjonowało ono w ramach b. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W październiku ubiegłego roku zatrzymano siedem osób; w tym b. dyrektora CPI MSWiA Andrzeja M.

Źródło: tvn24

Czytaj także: