TVN24 | Polska

Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Mamy arkusze z zadaniami

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Marcin Smolik o egzaminie ósmoklasisty
Marcin Smolik o egzaminie ósmoklasisty
wideo 2/4
Marcin Smolik o egzaminie ósmoklasisty

Ósmoklasiści dostali 100 minut na rozwiązanie 21 zadań z matematyki. Przed nimi już tylko egzamin z języków obcych.

Do egzaminu ósmoklasisty z matematyki podeszło w środę rano około 348 tysięcy uczniów z ponad 12 tysięcy podstawówek. Był to dla nich drugi z trzech obowiązkowych egzaminów - dzień wcześniej zmagali się z zadaniami z języka polskiego, w czwartek rozwiążą arkusze z języków obcych (ponad 95 proc. uczniów wybrało angielski).

Egzamin ósmoklasisty 2020 z matematyki. Arkusze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

Trzeba umieć dowodzić

Test ten w większej części niż egzamin gimnazjalny, który zastąpił, składa się z zadań otwartych. Można za nie zdobyć 50 procent wszystkich punktów. Na egzaminie z matematyki jest też więcej zadań praktycznych, jak obliczanie cen, procentów, rabatów. Większą wagę mają tak zwane zadania na dowodzenie, uczeń może zostać poproszony na przykład o uzasadnienie, dlaczego 1 września i 1 grudnia w danym roku zawsze przypadają w taki sam dzień tygodnia.

"Quo vadis" i twórczość Mrożka na egzaminie ósmoklasistów
"Quo vadis" i twórczość Mrożka na egzaminie ósmoklasistów TVN24

W tym roku uczniowie dostali do rozwiązania trzy zadania po trzy punkty (to te najwyżej punktowane). Uczniowie musieli poradzić sobie na przykład z takim poleceniem: "W zakładzie krawieckim są szyte poduszki dla zwierząt domowych. Praca w tym zakładzie trwa pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku – po 7 godzin dziennie. W 2020 roku 1 marca wypadł w niedzielę i w tym miesiącu nie było żadnych dni wolnych oprócz sobót i niedziel. W ciągu każdej godziny pracy szyto średnio 3 poduszki. Ile poduszek uszyto w tym zakładzie w marcu 2020 roku?".

W kolejnym zadaniu musieli obliczyć objętość ostrosłupa, a w jeszcze innym koszt zakupu nasion trawy potrzebnych do obsiania boiska (przy założeniu, że: boisko szkolne ma kształt prostokąta o wymiarach 46 m i 30 m, a do obsiania 40 m2 powierzchni jest potrzebny jeden kilogram nasion trawy. Do tego nasiona trawy są sprzedawane tylko w 10-kilogramowych workach, po 163 zł za jeden worek).

Harmonogram egzaminacyjny

Dla ósmoklasistów egzaminy zakończą się w czwartek 18 czerwca - przez 90 minut będą zmagać się z zadaniami z języków obcych. Równocześnie w szkołach przeprowadzane są egzaminy maturalne z przedmiotów do wyboru. W środę o godzinie 9 rozpoczął się egzamin z chemii - podeszło do niego 25,6 tysiąca tegorocznych absolwentów (9,4 proc.), a o godzinie 14 odbędzie się egzamin z informatyki - zmierzy się z nim 9,2 tysiąca maturzystów (3,4 proc.).

W tym tygodniu odbędą się jeszcze: w czwartek 18 czerwca - matura z języka niemieckiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a w piątek 19 czerwca - z geografii oraz historii sztuki.

Uczniowie, którzy z jakichś względów życiowych, na przykład w związku z odbywaniem kwarantanny spowodowanej epidemią, nie będą mogli podejść w tym tygodniu do egzaminów, zrobią to w dodatkowym terminie - w lipcu.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości