Ponad 340 tysięcy uczniów III klas gimnazjów w całym kraju przystąpiło w środę po godzinie 9 do egzaminu, który ma sprawdzić ich wiedzę humanistyczną. W czwartek uczniowie będą pisać egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w piątek - test z języka obcego. Zgodnie z wprowadzaną reformą edukacji od roku szkolnego 2017/2018 rozpocznie się wygaszanie gimnazjów. Ostatnia sesja egzaminu odbędzie się w 2019 roku.
- Wygląda na to, że wszystko przebiegło bez większych zakłóceń - poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Poinformował, że do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej trzy z ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych przesłały już protokoły ze środowego egzaminu.
Utrudnienia
Jak powiedział Smolik w środę przed rozpoczęciem egzaminu, do CKE dotarły sygnały z okręgowych komisji egzaminacyjnych, że w kilku szkołach z powodu braku prądu w wyniku opadów śniegu egzamin może być opóźniony.
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie przekazała, że były zgłoszenia od dyrektorów szkół z okolicy Częstochowy i Kłobucka o problemach z dowozem dzieci na egzamin gimnazjalny, ale na szczęście wszyscy dotarli. W gminie Żarki zakopał się gimbus. Ostatecznie dzieci dotarły do szkoły 10 minut przed egzaminem.
Egzamin gimnazjalny rozpoczął się punktualnie w 779 szkołach woj. śląskiego, choć w kilkunastu na północy województwa brakowało prądu.
- Sam jestem zaskoczony, że egzamin wszędzie się rozpoczął. Spodziewałem się, że będzie gorzej po licznych porannych telefonach. Dyrektorzy stanęli jednak na wysokości zadania, przenosząc np. egzamin z sali gimnastycznej, gdzie było za ciemno, do sal lekcyjnych – powiedział dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie Robert Wanic.
Dwa bloki
Na egzaminie z wiedzy humanistycznej uczniowie najpierw dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie mają 60 minut (dyslektycy 80 minut). Następnie mieli przerwę do godz. 11.00, po której przystąpili do rozwiązywania bloku zadań z języka polskiego. Ta część egzaminu trwała 90 minut (dla dyslektyków 135 minut).
Czwartkowy egzamin też będzie się składał z dwóch bloków. W pierwszym znajdą się zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki. W piątek egzamin z języka obcego będzie przeprowadzany na dwóch poziomach: podstawowym - obowiązkowym dla wszystkich gimnazjalistów i rozszerzonym - dla tych uczniów, którzy w gimnazjum kontynuują naukę wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Arkusze z zadaniami z kolejnych dni będą codziennie publikować na swoich stronach internetowych Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne. Prace uczniów zostaną zakodowane. Będą je sprawdzać egzaminatorzy z komisji okręgowych. Wyniki uczniowie poznają 16 czerwca.
Warunek ukończenia szkoły
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w kwietniu będzie go pisać w drugim terminie w czerwcu. Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas postępowania rekrutacyjnego brane będą pod uwagę także oceny na świadectwie szkolnym.
Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz. Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Nie ma możliwości powtarzania egzaminu, żeby poprawić oceny. Środa, czwartek i piątek będą w części gimnazjów dniami wolnymi od lekcji. Decyzję w tej sprawie podejmują dyrektorzy szkół.
Wygaszanie gimnazjów
Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego jest jedną z ostatnich. Zgodnie z wprowadzaną reformą edukacji od roku szkolnego 2017/2018 rozpocznie się wygaszanie gimnazjów, czyli nie będzie naboru do klas I tego typu szkoły. Uczniowie obecnie uczący się w VI klasie szkoły podstawowej we wrześniu zamiast rozpocząć naukę w gimnazjum przejdą do VII klasy szkoły podstawowej. Tak będzie się działo w latach następnych. Ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego przeprowadzona zostanie w roku szkolnym 2018/2019 (równolegle z przeprowadzanym po raz pierwszy egzaminem ósmoklasisty). 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć w systemie edukacji.
Autor: mart,js/gry / Źródło: PAP, TVN24