Debata nad projektem nowelizacji ustawy o TK przełożona

[object Object]
SEJM_16_rel.jpgtvn24
wideo 2/25

Sejmowa debata nad projektem nowelizacji ustawy o TK nie odbędzie się - tak jak pierwotnie było planowane - w poniedziałek wieczorem. Ten punkt porządku obrad zostanie rozpatrzony w innym terminie - wynika z informacji, która wieczorem pojawiła się na stronie internetowej Sejmu. Prace sejmowej komisji ustawodawczej, która rozpatruje projekt trwają z przerwami od przedpołudnia. Partia rządząca zgłosiła 19 poprawek.

22:24

Przed głosowaniami, które na sali plenarnej rozpoczęły się po godz. 21, nie udało się zakończyć prac komisji. Debata na projektem była zaplanowana w Sejmie po głosowaniach. Komisja ma wznowić prace po głosowaniach. Do rozpatrzenia zostały jej jeszcze dwie poprawki z 19, które do swojego projektu zgłosili posłowie PiS.

22:20

Sejmowa debata nad projektem nowelizacji ustawy o TK nie odbędzie się - tak jak pierwotnie było planowane - w poniedziałek wieczorem. Ten punkt porządku obrad zostanie rozpatrzony w innym terminie - wynika z informacji, która wieczorem pojawiła się na stronie internetowej Sejmu.

21:25

Sejm wznowił obrady.

21:15

Przerwa w obradach komisji. Posłowie idą na obrady Sejmu.

20:58

20:47

20:46

PiS przegłosował wniosek o skrócenie wystąpień posłów do dwóch minut. - Nie możemy pozwalać na niemerytoryczne, obstrukcyjne wystąpienia - powiedział Marek Ast.

20:06

Odbyło się ponowne głosowanie. PiS przegłosowało wniosek. Prace komisji nadal trwają.

19:43

PiS przegłosował wniosek o reasumpcję głosowania ws. przerwy. Będzie powtórzone.

19:36

Sejmowa komisja ustawodawcza przegłosowała przerwę do 7 stycznia. Wniosek złożyła Nowoczesna. Jak argumentowała posłanka tej partii Kamila Gasiuk-Pihowicz, komisja musi mieć czas na zapoznanie się z opiniami, w tym opinią Prokuratora Generalnego.

W głosowaniu 12 posłów opowiedziało się za ogłoszeniem przerwy, zaś 11 przeciw. Przewodniczący Marek Ast (PiS) ogłosił pięć minut przerwy, a posłowie opozycji wyrazili oklaskami głośną radość z ogłoszenia przerwy i zwracali uwagę, że wniosek dotyczył przerwy do 7 stycznia.

Stanisław Piotrowicz (PiS) zgłosił wniosek o reasumpcję głosowania. PiS argumentował, że w głosowaniu wzięli udział posłowie spoza komisji. Przeciw takiej decyzji zaprotestowała opozycja, argumentując, że nic takiego nie miało miejsca. - Wszystko jest nagrane - wskazywała opozycja.

Część posłów opuściła salę, podczas gdy przewodniczący komisji chciał ponownie przeprowadzić głosowanie. Przewodniczący w związku z tym ogłosił pięć minut przerwy, by posłowie mogli wrócić na salę. Po kilku minutach opozycja wróciła na salę, trwa głośny spór o to głosowanie.

19:23

18:59

Kolejne spięcie polityków PO i PiS. Krystyna Pawłowicz przerywa Robertowi Kropiwnickiemu. - Pani profesor, zawsze było tak, że jak coś się pani nie podobało, to pani wychodziła i było w porządku - odpowiada poseł PO. Marek Ast apeluje o "unikanie osobistych wycieczek".

18:36

Przegłosowano już 14 z 19 zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość poprawek.

18:36

Komisja zarekomendowała przyjęcie poprawki, zgodnie z którą rozprawa przed TK co do zasady nie mogłaby się odbyć wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, zaś dla spraw orzekanych w pełnym składzie - po upływie sześciu miesięcy.

Przeciw takiemu zapisowi protestowały PO i Nowoczesna. - Ta regulacja nie ma żadnego uzasadnienia ani w praktyce, ani w konieczności - powiedział Robert Kropiwnicki (PO). Zwrócił uwagę, że od lat państwo dąży do przyspieszenia postępowań przed sądami, a tymczasem w przypadku pytań prawnych sądów do TK ten ostatni będzie związany - jak powiedział poseł - "odległymi terminami".

Z kolei Barbara Dolniak (Nowoczesna) pytała, dlaczego PiS w jednych przypadkach wprowadza trzymiesięczny termin, a w innych - sześciomiesięczny. Natomiast przedstawiciel Biura Legislacyjnego powiedział, że są wątpliwości, czy poprawka nie wykracza poza zakres projektu.

- Dzisiaj sprawy przed Trybunałem są rozpatrywane w terminach wielokrotnie dłuższych, niż to by wnikało z proponowanych zapisów. (...) Długo, długo nie będzie tak, żeby te terminy były przeszkodą - odpowiedział Waldemar Buda (PiS).

18:17

Prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka opuścił obrady komisji ustawodawczej - poinformował na Twitterze Krzysztof Brejza.

17:59

Poseł Krzysztof Brejza (PO) apeluje, aby udzielić głosu prawnikowi z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Marek Ast: będzie na to czas.

17:46

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej składa wniosek o przerwanie obrad w celu konsultacji prawnych. Wniosek komisja odrzuciła.

17:24

Terminy rozpraw albo posiedzeń niejawnych, na których rozpoznawane są wnioski, wyznaczane są według kolejności wpływu spraw do TK - głosi poprawka do noweli ustawy o TK autorstwa PiS, którą poparła sejmowa komisja. - To spowoduje kolejny absurd. Wiele spraw, które trafiają do TK, można obecnie połączyć do wspólnego rozpoznania - wskazał Borys Budka (PO). Dodał, że po wprowadzeniu takiego przepisu nie wiadomo, czy sprawy, które wpłynęły do TK w różnych terminach będzie można połączyć. Według posłów opozycji, taki przepis może także stanowić wkroczenie w autonomię władzy sądowniczej.

Za poprawką głosowało 14 posłów, dziewięciu było przeciw, zaś jeden wstrzymał się od głosu.

16:58

Były minister sprawiedliwości Borys Budka skomentował na Twitterze swoją utarczkę słowną z posłanką Pawłowicz.

16:48

Nowoczesna chce wykreślenia zmiany numer pięć. Zakłada ona, że Trybunał musi rozpatrywać sprawy na publicznej rozprawie tylko na życzenie uczestnika postępowania. Wniosek został odrzucony, propozycja została przyjęta.

16:13

Budka zwraca się do przewodniczącego komisji, aby zarządzić przerwę w celu zapytania Krajowej Rady Sądownictwa czy poprawki były z nią konsultowane. Marek Ast nie zgadza się na to.

15:46

Komisja zdecydowała, że sędziowie TK będą składać ślubowanie przed prezydentem, a nie przed marszałkiem Sejmu. - Chce wyjść na przeciw gorącym prośbom, zgłoszonym na sali sejmowej. Posłom opozycji nie podoba się składanie zaprzysiężenia przed Sejmem, to proponujemy ślubowanie przed prezydentem - mówi Pawłowicz.

15:41

- Poseł Mularczyk udaje, że naprawia coś, co jest niezgodne z Konstytucją - powiedział Borys Budka (PO). Krzyczy na niego posłanka Krystyna Pawłowicz (PiS). - Nie kłam Budka! - mówi Pawłowicz.

15:21

Posłowie powoli zbierają się na sali. Obrady komisji zostaną wznowione niebawem.

15:21

Wznowiono obrady komisji ustawodawczej.

14:32

Komisja miała zebrać się o 14.30. Posłowie wciąż jednak znajdują się na sali plenarnej.

14:16

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu.

14:04

Za chwilę początek dwudniowego posiedzenia Sejmu.

13:57

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk i Stanisław Piotrowicz rozmawiają z dziennikarzami. - Bronimy niezawisłości sędziowskiej - ocenia Piotrowicz. - Przed nami jeszcze szereg poprawek. Wychodzimy naprzeciw - ocenia Mularczyk.

Piotrowicz po obradach sejmowej komisji
Piotrowicz po obradach sejmowej komisjitvn24
13:48

Komisja zarządziła przerwę do godz. 14.30.

13:47

W głosowaniu przyjęto poprawkę trzecią.

13:46

Do uchwalenia komisji pozostała poprawka trzecia. Zakłada ona, aby Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego podejmowało uchwały większością 2/3 głosów w obecności co najmniej 13 sędziów.

13:38

Komisja przegłosowała pięć poprawek jednocześnie. Stosunkiem głosów 15:10.

13:25

Nowy dyrektor Biura Analiz Sejmowych, po tym jak posłowie opozycji byli zdziwieni, że zajął miejsce obok posłów-wnioskodawców, czyli PiS: To mój pierwszy dzień w pracy, usiadłem tam, gdzie mi pokazano. Nie jestem autorem tych przepisów (zgłoszonych przez PiS - red.), czytam je teraz na bieżąco - tłumaczy.

Nowy szef BAS po prawicy Pawłowicz. "Usiadłem i tyle, i siedzę sobie"
Nowy szef BAS po prawicy Pawłowicz. "Usiadłem i tyle, i siedzę sobie"tvn24
13:13

Komisja odrzuciła kolejny wniosek o ogłoszenie przerwy.

13:13

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): Wszelkie wnioski o pogłębioną, merytoryczną opinię są odrzucone. Wnioski o przerwę są odrzucane. To niepokojące, to ograniczanie praw opozycji. Nie jesteśmy sportowcami, sprinterami - jesteśmy posłami, prawnikami.

12:58

Proszę nie histeryzować - apeluje posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz. Jej zdaniem dziś nie ma żadnej społecznej kontroli nad zachowaniem sędziów Trybunału, dlatego prezydent powinien prawo reagować na to w "rażących przypadkach".

12:51

Kropiwnicki (PO): Ten dokument wywraca niezawisłość sędziowską. Chcecie grozić sędziom.

12:50

Takiego bubla nie było w historii komisji ustawodawczej Borys Budka (PO)

12:49

Budka (PO): Pani poseł Pawłowicz chciała wykreślenia przepisu o tym, że kompetencje Trybunału nie mogą pochodzić z ustaw, a tylko z konstytucji. Tymczasem w tej ustawie chce dopisać uprawnienie dla prezydenta, o którym nie wspomina konstytucja. Przy okazji dochodzimy do megaabsurdu, że prezydent, chcąc wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK, musiałby uzyskać kontrasygnatę premiera.

12:43

Jeden z posłów PO do posła PiS: Pan po prostu - używając młodzieżowego języka - nie kuma, co to jest niezawisłość sędziowska.

12:40

Posłowie spierają się o to, czy Sejm może mieć prawo do tego, by podejmować decyzję o wygaszeniu mandatu sędziego TK, jeśli taki wniosek złoży Zgromadzenie Ogólne TK.

12:33

Piotrowicz (PiS) tłumaczy - dziś Zgromadzenie Ogólne może samo złożyć sędziego TK z urzędu. Po zmianach musiałby to zaakceptować Sejm. Jestem przekonany o tym, że to wzmacnia niezawisłość sędziowską.

12:31

Jedna z posłanek opozycji: Wniosek należy do Zgromadzenia Ogólnego TK, ale to Sejm podejmie ostateczną decyzję. Nastąpi zachwianie między władzą ustawodawczą a sądowniczą. To może przenieśmy to na poziom sądów niższego szczebla?

12:18

Pawłowicz (PiS) przedstawia kolejne propozycje poprawek dotyczących Zgromadzenia Ogólnego TK. Chce, by "w szczególnie rażących" sytuacjach Zgromadzenie mogło wnioskować o złożenie sędziego Trybunału z urzędu. Po postępowaniu dyscyplinarnym taki wniosek trafiałby do Sejmu. - Wygasza mandat ten, który dokonuje wyboru - tłumaczy posłanka PiS.

Burzliwe obrady komisji ustawodawczej
Burzliwe obrady komisji ustawodawczejtvn24
12:14

Janusz Sanocki (niezrzeszony): Byłem zwolennikiem zmian, ale ten tryb prac mi się nie podoba. Niestety, musimy się trzymać ram ustalonych w pierwszym czytaniu - mówi poseł, twierdząc, że posłowie PiS się do tego nie stosują.

12:11

Marek Ast (PiS) mówi, że wnioski posłów zmierzają do "obstrukcji obrad".

12:06

Agnieszka Hanajczyk (PO) złożyła wniosek o to, by głosowanie w komisji miało charakter imienny. Okazuje się, że wniosek taki nie jest zgodny z regulaminem.

12:06

Poseł Marcin Święcicki (PO) chce przerwania obrad komisji do czasu, aż nie zostanie przygotowana analiza porównawcza, w której będzie zestawienie tego, jak wygląda odwoływanie sędziów w innych demokratycznych krajach. Wniosek odrzucono.

12:04

Kropiwnicki (PO) zgłasza wniosek formalny. Chce opinii Biura Analiz Sejmowych także dla dyskutowanej poprawki, a co za tym idzie - odroczenia posiedzenia na czas jej przygotowania. - To jest poważna zmiana ustrojowa - mówi Kropiwnicki.

12:02

Robert Kropiwnicki (PO) do posłów PiS: Chcecie państwo tym wnioskiem związać sędziów z Sejmem, prezydentem i ministrem sprawiedliwości. Żeby na wniosek tych ostatnich podejmować postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów. To są standardy białoruskie.

12:01

Krzysztof Brejza (PO) zauważa, że głosu nie dostał przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, pomimo tego, że się zgłasza. Przewodniczący komisji Marek Ast (PiS) zapewnia, że udzieli głosu w odpowiednim momencie.

11:57

Arkadiusz Myrcha (PO): To stwarza kompetencję dla organu TK, jakim jest jego Zgromadzenie Ogólne, o której nie wspomina konstytucja.

11:54

Pawłowicz (PiS): Sejm sam z siebie nie wygasi mandatu. Będzie mógł to zrobić dopiero na wniosek Zgromadzenia Ogólnego TK, np. w przypadku śmierci czy zrzeczenia się sędziego. Sejm podejmie uchwałę na wniosek Trybunału, to nie narusza niezawisłości. - Bardzo proszę, żeby pan to zapamiętał - dodaje Pawłowicz.

11:48

Borys Budka po raz kolejny przekonuje, że i ta poprawka także nie znalazła w projekcie PiS. - Państwo wprowadziliście na pierwszym czytaniu projekt "light" - tłumaczy. I wraca do zaproponowanej poprawki. - W porównaniu do tych zmian to Białoruś jest demokratycznym państwem - dodaje poseł PO.

11:46

Poseł Pawłowicz (PiS) złożyła wniosek o przyjęcie drugiej poprawki - chodzi o to, by Sejm mógł wygasić mandat sędziego Trybunału. Borys Budka (PO): Czegoś takiego nie było w projekcie waszej ustawy. Ta poprawka realizuje chorą wizję tego, że Sejm będzie mógł ingerować w wygaszanie mandatu sędziego.

11:42

Komisja przyjęła pierwszą poprawkę: z ustawy o TK ma zniknąć zapis, że kompetencje Trybunału będą mogły być też określane przez ustawy. Ta poprawka nie znalazła się w pierwszym czytaniu i nie dotyczy projektu nowelizacji, którym zajmują się dziś posłowie. Dotyczy ustawy o TK, która już obowiązuje.

11:40

Wniosek o przerwę został odrzucony.

11:38

Nowoczesna złożyła wniosek, by Biuro Analiz Sejmowych wydało opinię, czy posłowie mogą zajmować się poprawką, o której nie było mowy w pierwszym czytaniu. Do tego czasu posiedzenie - zdaniem Nowoczesnej - powinno być odroczone.

11:37

Przypominamy, co 9 grudnia Trybunał orzekł w sprawie poprzedniej nowelizacji, której autorem był PiS. Jej kluczowe przepisy uznano za niezgodne z konstytucją.

11:35

Brejza (PO): Platforma nie złamała konstytucji. To wasz poprzedni projekt został zmiażdżony 9 grudnia przez Trybunał Konstytucyjny.

11:34

Pojawił się wniosek PiS o przejście do głosowania nad dyskutowaną poprawką. PO chce przełożyć posiedzenie na przyszły tydzień.

11:32

Poseł Stanisław Pięta (PiS) prosi o niezwłoczne przejście do dalszego procedowania.

11:28

Ast (PiS): Odbieram panu głos. Wiem, do czego zmierza ten wniosek - żebyśmy wycofali projekt. Nie wycofamy go.

11:27

Budka (PO) do Piotrowicza (PiS): Ja mam to szczęście, że się uczyłem tej konstytucji. Pan uczył się innej.

11:26

Państwo wprowadzacie stan nadzwyczajny. Chcemy, żebyście pracowali zgodnie z prawem Borys Budka (PO) do posłów PiS

11:25

Budka (PO): Państwo chcecie wprowadzić rzeczy, których nie ma w tym przedłożeniu (chodzi o projekt nowelizacji autorstwa PiS). W ten sposób łamiecie zasadę trzech czytań. Dokładacie szereg nowych artykułów.

11:21

Pawłowicz (PiS): Bez tej zmiany stwarza się niebezpieczną możliwość, że Trybunałowi będą przypisywane kompetencje w ustawach. Trzeba odróżnić kompetencje od czynności ceremonialnych, symbolicznych - reszta to "zabawy i tańce".

11:11

Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna) przychyla się do stanowiska posłów PO. Pojawił się wniosek o odrzucenie wszystkich nowych poprawek.

11:08

Po przerwie Krystyna Pawłowicz (PiS) ponawia wniosek o to, by z obecnej ustawy o TK zniknął zapis, że kompetencje Trybunału mogą być ustalane w drodze ustaw. Jej zdaniem powinna o tym przesądzać wyłącznie konstytucja. Posłowie PO powtarzają, że ten wniosek - dotyczący akurat tego przepisu - wychodzi po za zakres tego, co było w pierwotnym projekcie PiS. - To łamie standardy legislacji - mówi Robert Kropiwnicki (PO). Dodaje, że zaproponowana zmiana jest "szkodliwa".

Posiedzenie komisji ustawodawczej ws. TK
Posiedzenie komisji ustawodawczej ws. TK tvn24
11:04

Wznowiono posiedzenie komisji.

10:52

PILNE: Sprawozdanie z prac dzisiejszej komisji jeszcze dziś w Sejmie o 21:30. Głosowanie nad projektem jutro o godz. 16 - dowiedziała się reporterka TVN24.

10:48

Budka (PO): Mogę przypuszczać, że większość parlamentarna (obecna - red.) wie, że złamała konstytucję powołując 5 nowych sędziów TK. Stąd ten pośpiech, bo Trybunał ma się wypowiedzieć w sprawie uchwał, dzięki którym tego dokonano. Dlatego chcą sparaliżować prace TK.

10:45

Budka w rozmowie z dziennikarzami w przerwie komisji: Poruszamy się w oparach absurdu. Poseł PO wytyka błędy w propozycjach, jakie w swojej nowelizacji przedstawił PiS.

10:40

Ogłoszono 15 minut przerwy.

10:39

Krzysztof Brejza (PO) prosi o 30-minutową przerwę, po to by dostarczono posłom kopie zaproponowanych dziś autopoprawek.

10:39

Borys Budka (PO): Pani wniosek wychodzi poza zakres przewidziany na dziś. Proszę złożyć nowy projekt, kompleksową ustawę o Trybunale i dopiero wtedy będzie można zmieniać każdy artykuł ustawy o TK.

10:37

Krystyna Pawłowicz (PiS) zgłasza autopoprawkę, by kompetencje Trybunału mogły być określane tylko w konstytucji, a nie w drodze ustaw.

10:35

Brejza (PO) prosi o uzasadnienie dla autopoprawek, które chce dziś wprowadzić PiS. Przewodniczący komisji Marek Ast przechodzi do dalszego procedowania.

10:32

Borys Budka (PO): Przed głosowaniem przewodniczący nie dopuścił do głosu dwójki posłów. Pan uniemożliwił odpowiedzieć mi na słowa posła Mularczyka, że ta nowelizacja może coś naprawić. To jest nieprawda. Marek Ast (PiS): Panie poślę, zamknęliśmy dyskusję.

10:30

Za nami głosowanie. Wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego odrzucony.

10:27

Poseł Ast (PiS) odpowiada: szkoda że PO nie przeprowadziła nigdy wniosku o wysłuchanie publiczne. Nowoczesna także składa wniosek o wysłuchanie publiczne. Przeciwko obu wnioskom opowiada się Arkadiusz Mularczyk (PiS).

10:25

Brejza (PO): wnioskujemy o wysłuchanie publiczne ws. nowej ustawy o Trybunale w dniu 11 stycznia. Poseł dodaje, że w sprawie tego projektu pojawiło się bardzo wiele krytycznych opinii, m.in. ze strony Sądu Najwyższego czy korporacji prawniczych.

10:23

Krzysztof Brejza (PO) wraca do kwestii odwołania poprzedniej komisji: Przybyła strona społeczna, która zastała zamknięte drzwi. Im też należy się wytłumaczenie. Przepraszam ich w imieniu prezydium tej komisji.

10:20

Poseł PO złożył wniosek o przesunięcie dzisiejszego posiedzenia. Nie zgadza się z nim poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. - Ten wniosek jest skandaliczny - mówi parlamentarzysta.

10:19

Robert Kropiwnicki (PO): Odwołanie posiedzenia w czwartek odbyło się z naruszeniem regulaminu. To podważa legalność naszego dzisiejszego procedowania. Poseł Ast (PiS) - jak mówi - przyjął tę uwagę do wiadomości, ale nie zgadza się z nim i odbiera głos posłowi Platformy.

10:17

Poseł Marek Ast (PiS) przeprasza za odwołanie posiedzenia tej komisji w zeszłym tygodniu. Jak mówi, gdyby rozpoczęło się ono wtedy wieczorem, to potrwałoby do późnych godzin nocnych. Dziś, jak tłumaczy, posłowie na prace nad projektem mają "cały dzień".

10:16

Rozpoczyna się posiedzenie komisji ustawodawczej. Transmisja w TVN24.

Sejmowa komisja rozpoczęła prace
Sejmowa komisja rozpoczęła prace tvn24
10:15

Przed rozpoczęciem prac komisji, były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO) powiedział, że autopoprawki zaproponowane dziś przez PiS "idą w dobrą stronę". Dodał, że gdyby rządzący nie chcieli robić ustawy "na Gwiazdkę dla prezesa Kaczyńskiego", tylko daliby sobie na nią więcej czasu, to projekt nowelizacji byłby lepszy.

Budka: przemyślenia PiS idą w dobrym kierunku
Budka: przemyślenia PiS idą w dobrym kierunku tvn24
10:12

Tuż przed posiedzeniem komisji posłowie PiS poinformowali, że rezygnują ze swoich niektórych pomysłów na zmiany w Trybunale Konstytucyjnym.

10:09

Transmisję z posiedzenia komisji ustawodawczej będziecie mogli obejrzeć w TVN24. Czekamy na początek posiedzenia.

Autor: lukl,ts,kło/ja,rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl