Debata nad projektem nowelizacji ustawy o TK przełożona

[object Object]
SEJM_16_rel.jpgtvn24
wideo 2/25

Sejmowa debata nad projektem nowelizacji ustawy o TK nie odbędzie się - tak jak pierwotnie było planowane - w poniedziałek wieczorem. Ten punkt porządku obrad zostanie rozpatrzony w innym terminie - wynika z informacji, która wieczorem pojawiła się na stronie internetowej Sejmu. Prace sejmowej komisji ustawodawczej, która rozpatruje projekt trwają z przerwami od przedpołudnia. Partia rządząca zgłosiła 19 poprawek.

22:24

Przed głosowaniami, które na sali plenarnej rozpoczęły się po godz. 21, nie udało się zakończyć prac komisji. Debata na projektem była zaplanowana w Sejmie po głosowaniach. Komisja ma wznowić prace po głosowaniach. Do rozpatrzenia zostały jej jeszcze dwie poprawki z 19, które do swojego projektu zgłosili posłowie PiS.

22:20

Sejmowa debata nad projektem nowelizacji ustawy o TK nie odbędzie się - tak jak pierwotnie było planowane - w poniedziałek wieczorem. Ten punkt porządku obrad zostanie rozpatrzony w innym terminie - wynika z informacji, która wieczorem pojawiła się na stronie internetowej Sejmu.

21:25

Sejm wznowił obrady.

21:15

Przerwa w obradach komisji. Posłowie idą na obrady Sejmu.

20:58

20:47

20:46

PiS przegłosował wniosek o skrócenie wystąpień posłów do dwóch minut. - Nie możemy pozwalać na niemerytoryczne, obstrukcyjne wystąpienia - powiedział Marek Ast.

20:06

Odbyło się ponowne głosowanie. PiS przegłosowało wniosek. Prace komisji nadal trwają.

19:43

PiS przegłosował wniosek o reasumpcję głosowania ws. przerwy. Będzie powtórzone.

19:36

Sejmowa komisja ustawodawcza przegłosowała przerwę do 7 stycznia. Wniosek złożyła Nowoczesna. Jak argumentowała posłanka tej partii Kamila Gasiuk-Pihowicz, komisja musi mieć czas na zapoznanie się z opiniami, w tym opinią Prokuratora Generalnego.

W głosowaniu 12 posłów opowiedziało się za ogłoszeniem przerwy, zaś 11 przeciw. Przewodniczący Marek Ast (PiS) ogłosił pięć minut przerwy, a posłowie opozycji wyrazili oklaskami głośną radość z ogłoszenia przerwy i zwracali uwagę, że wniosek dotyczył przerwy do 7 stycznia.

Stanisław Piotrowicz (PiS) zgłosił wniosek o reasumpcję głosowania. PiS argumentował, że w głosowaniu wzięli udział posłowie spoza komisji. Przeciw takiej decyzji zaprotestowała opozycja, argumentując, że nic takiego nie miało miejsca. - Wszystko jest nagrane - wskazywała opozycja.

Część posłów opuściła salę, podczas gdy przewodniczący komisji chciał ponownie przeprowadzić głosowanie. Przewodniczący w związku z tym ogłosił pięć minut przerwy, by posłowie mogli wrócić na salę. Po kilku minutach opozycja wróciła na salę, trwa głośny spór o to głosowanie.

19:23

18:59

Kolejne spięcie polityków PO i PiS. Krystyna Pawłowicz przerywa Robertowi Kropiwnickiemu. - Pani profesor, zawsze było tak, że jak coś się pani nie podobało, to pani wychodziła i było w porządku - odpowiada poseł PO. Marek Ast apeluje o "unikanie osobistych wycieczek".

18:36

Przegłosowano już 14 z 19 zaproponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość poprawek.

18:36

Komisja zarekomendowała przyjęcie poprawki, zgodnie z którą rozprawa przed TK co do zasady nie mogłaby się odbyć wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie, zaś dla spraw orzekanych w pełnym składzie - po upływie sześciu miesięcy.

Przeciw takiemu zapisowi protestowały PO i Nowoczesna. - Ta regulacja nie ma żadnego uzasadnienia ani w praktyce, ani w konieczności - powiedział Robert Kropiwnicki (PO). Zwrócił uwagę, że od lat państwo dąży do przyspieszenia postępowań przed sądami, a tymczasem w przypadku pytań prawnych sądów do TK ten ostatni będzie związany - jak powiedział poseł - "odległymi terminami".

Z kolei Barbara Dolniak (Nowoczesna) pytała, dlaczego PiS w jednych przypadkach wprowadza trzymiesięczny termin, a w innych - sześciomiesięczny. Natomiast przedstawiciel Biura Legislacyjnego powiedział, że są wątpliwości, czy poprawka nie wykracza poza zakres projektu.

- Dzisiaj sprawy przed Trybunałem są rozpatrywane w terminach wielokrotnie dłuższych, niż to by wnikało z proponowanych zapisów. (...) Długo, długo nie będzie tak, żeby te terminy były przeszkodą - odpowiedział Waldemar Buda (PiS).

18:17

Prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka opuścił obrady komisji ustawodawczej - poinformował na Twitterze Krzysztof Brejza.

17:59

Poseł Krzysztof Brejza (PO) apeluje, aby udzielić głosu prawnikowi z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Marek Ast: będzie na to czas.

17:46

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej składa wniosek o przerwanie obrad w celu konsultacji prawnych. Wniosek komisja odrzuciła.

17:24

Terminy rozpraw albo posiedzeń niejawnych, na których rozpoznawane są wnioski, wyznaczane są według kolejności wpływu spraw do TK - głosi poprawka do noweli ustawy o TK autorstwa PiS, którą poparła sejmowa komisja. - To spowoduje kolejny absurd. Wiele spraw, które trafiają do TK, można obecnie połączyć do wspólnego rozpoznania - wskazał Borys Budka (PO). Dodał, że po wprowadzeniu takiego przepisu nie wiadomo, czy sprawy, które wpłynęły do TK w różnych terminach będzie można połączyć. Według posłów opozycji, taki przepis może także stanowić wkroczenie w autonomię władzy sądowniczej.

Za poprawką głosowało 14 posłów, dziewięciu było przeciw, zaś jeden wstrzymał się od głosu.

16:58

Były minister sprawiedliwości Borys Budka skomentował na Twitterze swoją utarczkę słowną z posłanką Pawłowicz.

16:48

Nowoczesna chce wykreślenia zmiany numer pięć. Zakłada ona, że Trybunał musi rozpatrywać sprawy na publicznej rozprawie tylko na życzenie uczestnika postępowania. Wniosek został odrzucony, propozycja została przyjęta.

16:13

Budka zwraca się do przewodniczącego komisji, aby zarządzić przerwę w celu zapytania Krajowej Rady Sądownictwa czy poprawki były z nią konsultowane. Marek Ast nie zgadza się na to.

15:46

Komisja zdecydowała, że sędziowie TK będą składać ślubowanie przed prezydentem, a nie przed marszałkiem Sejmu. - Chce wyjść na przeciw gorącym prośbom, zgłoszonym na sali sejmowej. Posłom opozycji nie podoba się składanie zaprzysiężenia przed Sejmem, to proponujemy ślubowanie przed prezydentem - mówi Pawłowicz.

15:41

- Poseł Mularczyk udaje, że naprawia coś, co jest niezgodne z Konstytucją - powiedział Borys Budka (PO). Krzyczy na niego posłanka Krystyna Pawłowicz (PiS). - Nie kłam Budka! - mówi Pawłowicz.

15:21

Posłowie powoli zbierają się na sali. Obrady komisji zostaną wznowione niebawem.

15:21

Wznowiono obrady komisji ustawodawczej.

14:32

Komisja miała zebrać się o 14.30. Posłowie wciąż jednak znajdują się na sali plenarnej.

14:16

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu.

14:04

Za chwilę początek dwudniowego posiedzenia Sejmu.

13:57

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk i Stanisław Piotrowicz rozmawiają z dziennikarzami. - Bronimy niezawisłości sędziowskiej - ocenia Piotrowicz. - Przed nami jeszcze szereg poprawek. Wychodzimy naprzeciw - ocenia Mularczyk.

Piotrowicz po obradach sejmowej komisji
Piotrowicz po obradach sejmowej komisjitvn24
13:48

Komisja zarządziła przerwę do godz. 14.30.

13:47

W głosowaniu przyjęto poprawkę trzecią.

13:46

Do uchwalenia komisji pozostała poprawka trzecia. Zakłada ona, aby Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego podejmowało uchwały większością 2/3 głosów w obecności co najmniej 13 sędziów.

13:38

Komisja przegłosowała pięć poprawek jednocześnie. Stosunkiem głosów 15:10.

13:25

Nowy dyrektor Biura Analiz Sejmowych, po tym jak posłowie opozycji byli zdziwieni, że zajął miejsce obok posłów-wnioskodawców, czyli PiS: To mój pierwszy dzień w pracy, usiadłem tam, gdzie mi pokazano. Nie jestem autorem tych przepisów (zgłoszonych przez PiS - red.), czytam je teraz na bieżąco - tłumaczy.

Nowy szef BAS po prawicy Pawłowicz. "Usiadłem i tyle, i siedzę sobie"
Nowy szef BAS po prawicy Pawłowicz. "Usiadłem i tyle, i siedzę sobie"tvn24
13:13

Komisja odrzuciła kolejny wniosek o ogłoszenie przerwy.

13:13

Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna): Wszelkie wnioski o pogłębioną, merytoryczną opinię są odrzucone. Wnioski o przerwę są odrzucane. To niepokojące, to ograniczanie praw opozycji. Nie jesteśmy sportowcami, sprinterami - jesteśmy posłami, prawnikami.

12:58

Proszę nie histeryzować - apeluje posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz. Jej zdaniem dziś nie ma żadnej społecznej kontroli nad zachowaniem sędziów Trybunału, dlatego prezydent powinien prawo reagować na to w "rażących przypadkach".

12:51

Kropiwnicki (PO): Ten dokument wywraca niezawisłość sędziowską. Chcecie grozić sędziom.

12:50

Takiego bubla nie było w historii komisji ustawodawczej Borys Budka (PO)

12:49

Budka (PO): Pani poseł Pawłowicz chciała wykreślenia przepisu o tym, że kompetencje Trybunału nie mogą pochodzić z ustaw, a tylko z konstytucji. Tymczasem w tej ustawie chce dopisać uprawnienie dla prezydenta, o którym nie wspomina konstytucja. Przy okazji dochodzimy do megaabsurdu, że prezydent, chcąc wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK, musiałby uzyskać kontrasygnatę premiera.

12:43

Jeden z posłów PO do posła PiS: Pan po prostu - używając młodzieżowego języka - nie kuma, co to jest niezawisłość sędziowska.

12:40

Posłowie spierają się o to, czy Sejm może mieć prawo do tego, by podejmować decyzję o wygaszeniu mandatu sędziego TK, jeśli taki wniosek złoży Zgromadzenie Ogólne TK.

12:33

Piotrowicz (PiS) tłumaczy - dziś Zgromadzenie Ogólne może samo złożyć sędziego TK z urzędu. Po zmianach musiałby to zaakceptować Sejm. Jestem przekonany o tym, że to wzmacnia niezawisłość sędziowską.

12:31

Jedna z posłanek opozycji: Wniosek należy do Zgromadzenia Ogólnego TK, ale to Sejm podejmie ostateczną decyzję. Nastąpi zachwianie między władzą ustawodawczą a sądowniczą. To może przenieśmy to na poziom sądów niższego szczebla?

12:18

Pawłowicz (PiS) przedstawia kolejne propozycje poprawek dotyczących Zgromadzenia Ogólnego TK. Chce, by "w szczególnie rażących" sytuacjach Zgromadzenie mogło wnioskować o złożenie sędziego Trybunału z urzędu. Po postępowaniu dyscyplinarnym taki wniosek trafiałby do Sejmu. - Wygasza mandat ten, który dokonuje wyboru - tłumaczy posłanka PiS.

Burzliwe obrady komisji ustawodawczej
Burzliwe obrady komisji ustawodawczejtvn24
12:14

Janusz Sanocki (niezrzeszony): Byłem zwolennikiem zmian, ale ten tryb prac mi się nie podoba. Niestety, musimy się trzymać ram ustalonych w pierwszym czytaniu - mówi poseł, twierdząc, że posłowie PiS się do tego nie stosują.

12:11

Marek Ast (PiS) mówi, że wnioski posłów zmierzają do "obstrukcji obrad".

12:06

Agnieszka Hanajczyk (PO) złożyła wniosek o to, by głosowanie w komisji miało charakter imienny. Okazuje się, że wniosek taki nie jest zgodny z regulaminem.

12:06

Poseł Marcin Święcicki (PO) chce przerwania obrad komisji do czasu, aż nie zostanie przygotowana analiza porównawcza, w której będzie zestawienie tego, jak wygląda odwoływanie sędziów w innych demokratycznych krajach. Wniosek odrzucono.

12:04

Kropiwnicki (PO) zgłasza wniosek formalny. Chce opinii Biura Analiz Sejmowych także dla dyskutowanej poprawki, a co za tym idzie - odroczenia posiedzenia na czas jej przygotowania. - To jest poważna zmiana ustrojowa - mówi Kropiwnicki.

12:02

Robert Kropiwnicki (PO) do posłów PiS: Chcecie państwo tym wnioskiem związać sędziów z Sejmem, prezydentem i ministrem sprawiedliwości. Żeby na wniosek tych ostatnich podejmować postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów. To są standardy białoruskie.

12:01

Krzysztof Brejza (PO) zauważa, że głosu nie dostał przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, pomimo tego, że się zgłasza. Przewodniczący komisji Marek Ast (PiS) zapewnia, że udzieli głosu w odpowiednim momencie.

11:57

Arkadiusz Myrcha (PO): To stwarza kompetencję dla organu TK, jakim jest jego Zgromadzenie Ogólne, o której nie wspomina konstytucja.

11:54

Pawłowicz (PiS): Sejm sam z siebie nie wygasi mandatu. Będzie mógł to zrobić dopiero na wniosek Zgromadzenia Ogólnego TK, np. w przypadku śmierci czy zrzeczenia się sędziego. Sejm podejmie uchwałę na wniosek Trybunału, to nie narusza niezawisłości. - Bardzo proszę, żeby pan to zapamiętał - dodaje Pawłowicz.

11:48

Borys Budka po raz kolejny przekonuje, że i ta poprawka także nie znalazła w projekcie PiS. - Państwo wprowadziliście na pierwszym czytaniu projekt "light" - tłumaczy. I wraca do zaproponowanej poprawki. - W porównaniu do tych zmian to Białoruś jest demokratycznym państwem - dodaje poseł PO.

11:46

Poseł Pawłowicz (PiS) złożyła wniosek o przyjęcie drugiej poprawki - chodzi o to, by Sejm mógł wygasić mandat sędziego Trybunału. Borys Budka (PO): Czegoś takiego nie było w projekcie waszej ustawy. Ta poprawka realizuje chorą wizję tego, że Sejm będzie mógł ingerować w wygaszanie mandatu sędziego.

11:42

Komisja przyjęła pierwszą poprawkę: z ustawy o TK ma zniknąć zapis, że kompetencje Trybunału będą mogły być też określane przez ustawy. Ta poprawka nie znalazła się w pierwszym czytaniu i nie dotyczy projektu nowelizacji, którym zajmują się dziś posłowie. Dotyczy ustawy o TK, która już obowiązuje.

11:40

Wniosek o przerwę został odrzucony.

11:38

Nowoczesna złożyła wniosek, by Biuro Analiz Sejmowych wydało opinię, czy posłowie mogą zajmować się poprawką, o której nie było mowy w pierwszym czytaniu. Do tego czasu posiedzenie - zdaniem Nowoczesnej - powinno być odroczone.

11:37

Przypominamy, co 9 grudnia Trybunał orzekł w sprawie poprzedniej nowelizacji, której autorem był PiS. Jej kluczowe przepisy uznano za niezgodne z konstytucją.

11:35

Brejza (PO): Platforma nie złamała konstytucji. To wasz poprzedni projekt został zmiażdżony 9 grudnia przez Trybunał Konstytucyjny.

11:34

Pojawił się wniosek PiS o przejście do głosowania nad dyskutowaną poprawką. PO chce przełożyć posiedzenie na przyszły tydzień.

11:32

Poseł Stanisław Pięta (PiS) prosi o niezwłoczne przejście do dalszego procedowania.

11:28

Ast (PiS): Odbieram panu głos. Wiem, do czego zmierza ten wniosek - żebyśmy wycofali projekt. Nie wycofamy go.

11:27

Budka (PO) do Piotrowicza (PiS): Ja mam to szczęście, że się uczyłem tej konstytucji. Pan uczył się innej.

11:26

Państwo wprowadzacie stan nadzwyczajny. Chcemy, żebyście pracowali zgodnie z prawem Borys Budka (PO) do posłów PiS

11:25

Budka (PO): Państwo chcecie wprowadzić rzeczy, których nie ma w tym przedłożeniu (chodzi o projekt nowelizacji autorstwa PiS). W ten sposób łamiecie zasadę trzech czytań. Dokładacie szereg nowych artykułów.

11:21

Pawłowicz (PiS): Bez tej zmiany stwarza się niebezpieczną możliwość, że Trybunałowi będą przypisywane kompetencje w ustawach. Trzeba odróżnić kompetencje od czynności ceremonialnych, symbolicznych - reszta to "zabawy i tańce".

11:11

Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna) przychyla się do stanowiska posłów PO. Pojawił się wniosek o odrzucenie wszystkich nowych poprawek.

11:08

Po przerwie Krystyna Pawłowicz (PiS) ponawia wniosek o to, by z obecnej ustawy o TK zniknął zapis, że kompetencje Trybunału mogą być ustalane w drodze ustaw. Jej zdaniem powinna o tym przesądzać wyłącznie konstytucja. Posłowie PO powtarzają, że ten wniosek - dotyczący akurat tego przepisu - wychodzi po za zakres tego, co było w pierwotnym projekcie PiS. - To łamie standardy legislacji - mówi Robert Kropiwnicki (PO). Dodaje, że zaproponowana zmiana jest "szkodliwa".

Posiedzenie komisji ustawodawczej ws. TK
Posiedzenie komisji ustawodawczej ws. TK tvn24
11:04

Wznowiono posiedzenie komisji.

10:52

PILNE: Sprawozdanie z prac dzisiejszej komisji jeszcze dziś w Sejmie o 21:30. Głosowanie nad projektem jutro o godz. 16 - dowiedziała się reporterka TVN24.

10:48

Budka (PO): Mogę przypuszczać, że większość parlamentarna (obecna - red.) wie, że złamała konstytucję powołując 5 nowych sędziów TK. Stąd ten pośpiech, bo Trybunał ma się wypowiedzieć w sprawie uchwał, dzięki którym tego dokonano. Dlatego chcą sparaliżować prace TK.

10:45

Budka w rozmowie z dziennikarzami w przerwie komisji: Poruszamy się w oparach absurdu. Poseł PO wytyka błędy w propozycjach, jakie w swojej nowelizacji przedstawił PiS.

10:40

Ogłoszono 15 minut przerwy.

10:39

Krzysztof Brejza (PO) prosi o 30-minutową przerwę, po to by dostarczono posłom kopie zaproponowanych dziś autopoprawek.

10:39

Borys Budka (PO): Pani wniosek wychodzi poza zakres przewidziany na dziś. Proszę złożyć nowy projekt, kompleksową ustawę o Trybunale i dopiero wtedy będzie można zmieniać każdy artykuł ustawy o TK.

10:37

Krystyna Pawłowicz (PiS) zgłasza autopoprawkę, by kompetencje Trybunału mogły być określane tylko w konstytucji, a nie w drodze ustaw.

10:35

Brejza (PO) prosi o uzasadnienie dla autopoprawek, które chce dziś wprowadzić PiS. Przewodniczący komisji Marek Ast przechodzi do dalszego procedowania.

10:32

Borys Budka (PO): Przed głosowaniem przewodniczący nie dopuścił do głosu dwójki posłów. Pan uniemożliwił odpowiedzieć mi na słowa posła Mularczyka, że ta nowelizacja może coś naprawić. To jest nieprawda. Marek Ast (PiS): Panie poślę, zamknęliśmy dyskusję.

10:30

Za nami głosowanie. Wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego odrzucony.

10:27

Poseł Ast (PiS) odpowiada: szkoda że PO nie przeprowadziła nigdy wniosku o wysłuchanie publiczne. Nowoczesna także składa wniosek o wysłuchanie publiczne. Przeciwko obu wnioskom opowiada się Arkadiusz Mularczyk (PiS).

10:25

Brejza (PO): wnioskujemy o wysłuchanie publiczne ws. nowej ustawy o Trybunale w dniu 11 stycznia. Poseł dodaje, że w sprawie tego projektu pojawiło się bardzo wiele krytycznych opinii, m.in. ze strony Sądu Najwyższego czy korporacji prawniczych.

10:23

Krzysztof Brejza (PO) wraca do kwestii odwołania poprzedniej komisji: Przybyła strona społeczna, która zastała zamknięte drzwi. Im też należy się wytłumaczenie. Przepraszam ich w imieniu prezydium tej komisji.

10:20

Poseł PO złożył wniosek o przesunięcie dzisiejszego posiedzenia. Nie zgadza się z nim poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. - Ten wniosek jest skandaliczny - mówi parlamentarzysta.

10:19

Robert Kropiwnicki (PO): Odwołanie posiedzenia w czwartek odbyło się z naruszeniem regulaminu. To podważa legalność naszego dzisiejszego procedowania. Poseł Ast (PiS) - jak mówi - przyjął tę uwagę do wiadomości, ale nie zgadza się z nim i odbiera głos posłowi Platformy.

10:17

Poseł Marek Ast (PiS) przeprasza za odwołanie posiedzenia tej komisji w zeszłym tygodniu. Jak mówi, gdyby rozpoczęło się ono wtedy wieczorem, to potrwałoby do późnych godzin nocnych. Dziś, jak tłumaczy, posłowie na prace nad projektem mają "cały dzień".

10:16

Rozpoczyna się posiedzenie komisji ustawodawczej. Transmisja w TVN24.

Sejmowa komisja rozpoczęła prace
Sejmowa komisja rozpoczęła prace tvn24
10:15

Przed rozpoczęciem prac komisji, były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO) powiedział, że autopoprawki zaproponowane dziś przez PiS "idą w dobrą stronę". Dodał, że gdyby rządzący nie chcieli robić ustawy "na Gwiazdkę dla prezesa Kaczyńskiego", tylko daliby sobie na nią więcej czasu, to projekt nowelizacji byłby lepszy.

Budka: przemyślenia PiS idą w dobrym kierunku
Budka: przemyślenia PiS idą w dobrym kierunku tvn24
10:12

Tuż przed posiedzeniem komisji posłowie PiS poinformowali, że rezygnują ze swoich niektórych pomysłów na zmiany w Trybunale Konstytucyjnym.

10:09

Transmisję z posiedzenia komisji ustawodawczej będziecie mogli obejrzeć w TVN24. Czekamy na początek posiedzenia.

Autor: lukl,ts,kło/ja,rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki przez prawie 200 dni miał zajmować luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym oddalonym o pięć kilometrów od jego domu. Według posła PiS Kazimierza Smolińskiego jego pobyt mógł być spowodowany utrudnioną komunikacją po mieście. - W Gdańsku pięć kilometrów to podobnie jak w Warszawie, jest duży ruch przecież - powiedział w "Kropce nad i". - Nigdy bym nie wpadł na to, żeby wynająć hotel pięć kilometrów od swojego miejsca zamieszkania i żeby Sejm za ten hotel zapłacił - mówił z kolei Tomasz Trela (Nowa Lewica).

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Źródło:
TVN24

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Pożar składowiska odpadów w Płoszowie niedaleko Radomska. Jak poinformowali strażacy, palą się niebezpieczne odpady. Ratownicy zaapelowali, by mieszkańcy nie otwierali okien.

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców z warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Cztery tysiące żołnierzy z Korei Północnej, czyli blisko 40 procent ze wszystkich wysłanych przez reżim do walki przeciwko Ukraińcom, zostało wyeliminowanych z działań bojowych - podaje BBC, powołując się na doniesienia zachodnich urzędników. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zginęło prawdopodobnie około tysiąca z nich.

"Są mięsem armatnim". Tylu żołnierzy stracił Kim

"Są mięsem armatnim". Tylu żołnierzy stracił Kim

Źródło:
BBC, PAP

Prezydent USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "kocha Rosjan" i ma "dobre stosunki z prezydentem Putinem" i dlatego zamierza zrobić Rosji "wielką przysługę". "Dojdźmy do porozumienia teraz i zatrzymajmy tę absurdalną wojnę" - zaapelował Trump. Zagroził też wprowadzeniem wysokich ceł i sankcji wobec Rosji, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie.

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski pokazał na spotkaniu z wyborcami w Szczecinie fakturę za wynajęcie sali na spotkanie z Karolem Nawrockim, którą uregulowało biuro poselskie Czesława Hoca (PiS). - Oni się niczego nie nauczyli. Dlatego musimy zamknąć sprawę rozliczeń jak najszybciej - mówił Trzaskowski. Powiedział też, co zrobi pierwszego dnia prezydentury, gdy wygra wybory.

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Źródło:
TVN24, PAP

Na spotkaniu wyborczym w Nowym Sączu z kandydatem PiS na prezydenta RP Karolem Nawrockim sympatycy prawicy znów skandowali okrzyki wymierzone w premiera. - Nie boimy się Tuska, a jak ktoś ma problemy ze słuchem, to do laryngologa - stwierdził prezes IPN, reagując na hasło wykrzykiwane przez publiczność.

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Źródło:
TVN24

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

Proboszcz ogłosił z ambony, że w wizytach duszpasterskich będzie go wspierał "serdeczny przyjaciel". Okazało się, że chodzi o Dariusza L., podejrzanego o molestowanie dziewięciorga dzieci. Mężczyzna miał dotykać jedno z dzieci po pośladkach podczas lekcji religii. Kuria przeprasza "wszystkich, których ta sprawa zaniepokoiła lub dotknęła".

Ksiądz podejrzany o pedofilię chodził po kolędzie

Ksiądz podejrzany o pedofilię chodził po kolędzie

Źródło:
tvn24.pl / Dziennik Zachodni

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula, odnosząc się publikacji portalu Strefa edukacji na temat kontrowersji wokół jej wykształcenia, oświadczyła, że ma wykształcenie wyższe licencjackie. - Nie jestem magistrem i nigdy nie ubiegałam się o stanowiska tego wymagające - podkreśliła.

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Źródło:
PAP

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Prawomocny wyrok w sprawie znanej piosenkarki i jej byłego męża

Źródło:
PAP

W Iraku przegłosowano zmiany w prawie, które zalegalizowały małżeństwa nawet 9-letnich dziewczynek. O aprobowaniu takich ślubów będą teraz decydować duchowni poszczególnych odłamów islamu. - Dotarliśmy do końca praw kobiet i końca praw dzieci w Iraku - skomentował prawnik Mohammed Juma, jeden z głównych przeciwników zmian.

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Źródło:
PAP, CNN, Guardian

Dwie osoby, w tym dwuletnie dziecko, zginęły w wyniku ataku nożownika w parku w bawarskiej miejscowości Aschaffenburg - poinformowała w środę niemiecka policja. Kilka osób zostało rannych, w tym dwie poważnie. Podejrzany mężczyzna został zatrzymany. To 28-latek z Afganistanu, który - jak donosi "Spiegel" - mieszkał w ośrodku dla azylantów.

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Źródło:
PAP, Reuters, Bild

Trzy osoby, w tym dwoje pracowników Sądu Okręgowego w Łodzi, zostało zatrzymanych w śledztwie dotyczącym oszustw i prania brudnych pieniędzy. Jak poinformowała prokuratura, według szacunków z sądu zniknęło blisko milion złotych. Możliwe jednak, że po doszacowaniu suma strat będzie większa.

Pracownicy sądu zatrzymani w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy

Pracownicy sądu zatrzymani w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy

Źródło:
TVN24, PAP

Do największej ilości turbulencji w Europie dochodzi podczas lotów, których trasy rozpoczynają się lub kończą w Szwajcarii, wynika z danych portalu Turbli. Najbardziej obfitująca w turbulencje okazuje się trasa z Nicei do Genewy. Przyczyną są okoliczne alpejskie szczyty.

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Źródło:
Euronews, tvn24.pl

Kto i po co osłupkowuje gotowe miejsca parkingowe? Takie pytanie zadała lokalnej grupie w mediach społecznościowych mieszkanka Saskiej Kępy. Za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu stoją stołeczni drogowcy, którzy wyjaśnili, jaki jest ich powód.

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 22 stycznia, euro spadło poniżej poziomu 4,23 złotego. Oznacza to, że kurs euro znalazł się na najniższym poziomie od pięciu lat. Jak wskazali analitycy, została przełamana pewna symboliczna bariera.

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Muzyk disco polo Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, miał 39 lat. Zginął w wypadku w Werbkowicach (Lubelskie), gdzie zderzył się czołowo z wojskową ciężarówką. Muzyka żegna zespół Energy Girls, z którym grał w latach 2017-22.

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci zatrzymali 32-latka podejrzanego o gwałt i psychiczne znęcanie się nad dwiema kobietami. Ofiary same zgłosiły swojego oprawcę funkcjonariuszom. - Były przez niego zastraszane, poniżane, a ich codzienne życie zmieniało się w piekło - opisała starszy aspirant Aleksandra Freus z wrocławskiej policji.

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

Źródło:
PAP

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News
Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaledwie miesiąc temu zapadła decyzja o ich misji wojskowej w Polsce. Dziś norweskie F-35 są już u nas i pomagają w ochronie wschodniej flanki NATO. Ich piloci stacjonują w bazie w Krzesinach pod Poznaniem, gdzie ćwiczą razem z polskimi pilotami. 

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Źródło:
Fakty TVN

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

W środę strażacy z Konina w Wielkopolsce otrzymali zgłoszenie o osobie przymarzniętej do tafli wody w miejscowości Drążno-Holendry. Zdaniem strażaków kobieta musiała już tam leżeć od dłuższego czasu. Stwierdzono zgon. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

- Po raz kolejny można było usłyszeć i zobaczyć, dlaczego z taką determinacją walczyłem wspólnie z innymi demokratami w Polsce, żeby tych ludzi odsunąć od władzy - mówił premier Donald Tusk, odpowiadając z mównicy Parlamentu Europejskiego krytykującym go w czasie debaty politykom polskiej opozycji. Wcześniej w środę szef rządu przedstawiał priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. Po nim głos zabrał między innymi europoseł PiS Patryk Jaki, który utrzymywał, że Tusk "dla konkurencji politycznej ogłosił Norymbergę". - Ursula von der Leyen namaściła pana na polskiego premiera i od tego czasu zachowuje się pan jak niemiecki namiestnik - mówiła Anna Bryłka z Konfederacji.

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

Źródło:
TVN24, PAP

Kierowcy na terenie siedmiu województw powinni zachować szczególną ostrożność. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gęstą mgłą. W kolejnych dniach możliwe są marznące opady, a także silny wiatr.

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę, 26 stycznia, zagra już po raz 33. Na błoniach Narodowego stanęła scena, miasteczko i główne studio. Dzień wcześniej, w sobotę, wystartują stamtąd uczestnicy Biegu "Policz się z cukrzycą". Organizacja Finału WOŚP i towarzyszących wydarzeń spowoduje zmiany w ruchu i parkowaniu.

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę, 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę, wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24