Duda w Kanadzie. Pracowity poniedziałek prezydenta


Prezydent Andrzej Duda w niedzielę wieczorem czasu lokalnego przybył do Toronto. Podczas czterodniowej wizyty spotka się z premierem Justinem Trudeau i gubernatorem generalnym Kanady Davidem Lloydem Johnstonem. Odwiedzi też miejsca ważne dla Polonii.

Prezydentowi towarzyszy małżonka Agata Kornhauser-Duda. Wizyta odbywa się m.in. w związku z lipcowym szczytem NATO w Warszawie.

Ważny sojusznik

- Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, polityka klimatyczna, relacje gospodarcze, Ukraina – tak tematy rozmów prezydenta w Kanadzie zapowiadał minister Krzysztof Szczerski.

- Kanada jest bardzo ważnym, drugim transatlantyckim partnerem sojuszniczym w ramach NATO. Ważne, by Kanada aktywnie uczestniczyła w decyzjach szczytu warszawskiego, także w sensie praktycznym, czyli obecności wojsk kanadyjskich, kanadyjskiego sprzętu bojowego na wschodniej flance – powiedział.

W poniedziałek w Toronto prezydent rozpocznie wizytę od złożenia wieńca pod Pomnikiem Katyńskim. Następnie para prezydencka odwiedzi Polski Cmentarz Wojskowy w miejscowości Niagara-on-the-Lake, gdzie odbędzie się ceremonia przekazania flagi opiekunom polskiego cmentarza.

Prezydent z małżonką odwiedzą również w mieście Mississauga polski kościół św. Maksymiliana Kolbe; zaplanowano tam wystąpienie prezydenta. Para prezydencka spotka się też z Polonią w Polskim Centrum Kultury im. św. Jana Pawła II.

Ostatnio prezydent odwiedził również Portugalię:

Prezydent Duda i premier Portugalii w Lizbonie
Prezydent Duda i premier Portugalii w Lizbonietvn24

Autor: lukl/kk / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości