"Szwajcaria ma nieskazitelną opinię w Polsce"

Polska


- Szwajcaria i Polska podzielają te same wartości. Kochamy niepodległość i jesteśmy ciężko pracującymi narodami - podkreślił we wtorek w Warszawie prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Ueli Maurer. Prezydent Andrzej Duda zauważył, że "Szwajcaria cieszy się w Polsce nieskazitelnie dobrą opinią".

Prezydenci Duda i Maurer zainaugurowali we wtorek w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich obchody 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską i Konfederacją Szwajcarską.

W uroczystości wzięli udział także skoczkowie narciarscy Andreas Kuettel i Kamil Stoch.

"Polska jest teraz ważnym graczem w Europie"

- Szwajcaria i Polska podzielają te same wartości. Kochamy naszą niepodległość i jesteśmy ciężko pracującymi narodami - oświadczył Maurer. Jak zaznaczył, ponad 200 szwajcarskich firm działa aktywnie w Polsce dając zatrudnienie ponad 45 tys. osób.

Maurer pogratulował Polsce jej drogi rozwoju. "Polska jest teraz ważnym graczem w Europie, a także wagą ciężką w gospodarce europejskiej i z tego powodu Polska zasługuje na nasz szacunek" - zapewnił prezydent Szwajcarii.

Podkreślił, że Polska i Szwajcaria są sobie bliskie w wielu dziedzinach: kultury, nauki, edukacji, ale również międzynarodowych finansów i sportu.

- Skoki narciarskie stanowią dobry przykład kolejnego kroku w następne sto lat naszych stosunków dyplomatycznych. Aby osiągnąć dobre wyniki w skokach narciarskich, trzeba połączyć kilka rzeczy: trzeba się dobrze rozpędzić, dobrze odbić, potem poszybować jak ptak i dobrze wylądować. Szwajcaria jest gotowa wskoczyć w kolejne sto lat bilateralnych relacji - mówił Maurer.

"Szwajcaria cieszy się w Polsce nieskazitelnie dobrą oceną"

Prezydent Duda zauważył, że czasie, gdy Polski nie było na mapie świata w historii Szwajcarii zapisały się nazwiska takich Polaków jak Tadeusz Kościuszko, Ignacy Paderewski czy Władysław Plater.

Zaznaczył, że w Szwajcarii mieszkali też polscy prezydenci - Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki.

- Wszyscy oni w czasie, gdy Polski nie było na mapie, znaleźli bezpieczne schronienie, miejsce, gdzie mogli pracować, uczyć się, własne w Szwajcarii. Tam wyciągnięto do nich przyjazną rękę, właśnie tam spotkali się z życzliwością i dobrym słowem - powiedział Duda. Zaznaczył, że w czasie II wojny światowej "ich los podzielili polscy żołnierze".

Prezydent Duda podkreślił, że ze względu na wspólną historię i pomoc, jakiej Szwajcaria udzielała w przeszłości Polakom, dziś "Polacy dobrze kojarzą Szwajcarię, szanują ją i uważają za przyjazny kraj, w którym mieszkają dobrzy ludzie". - Można śmiało powiedzieć, że Szwajcaria cieszy się w Polsce nieskazitelnie dobrą oceną - dodał.

"Możemy ze Szwajcarii czerpać dobre wzorce"

Jak zaznaczył, "dziś po 30 latach, kiedy Polska znowu jest państwem całkowicie niepodległym, prawdziwie suwerennym cieszymy się w Polsce obecnością wielu Szwajcarów, a przede wszystkim szwajcarskich firm".

- Cieszymy się tym, że w Szwajcarii może być, pracować, kształcić się wielu polskich naukowców i studentów, chociażby w CERN - podkreślił.

Prezydent wyraził też satysfakcję, że "możemy ze Szwajcarii czerpać dobre wzorce i korzystać ze środków ze szwajcarskiego mechanizmu finansowego dla rozwoju Polski".

- Cieszymy się, że po tylu, tylu latach przyjaźń pomiędzy Polską a Szwajcarią, Polakami i Szwajcarami przynosi ponad 40 tysięcy miejsc pracy w Polsce stworzonych przez przedsiębiorców szwajcarskich, przynosi też dochody w Polsce szwajcarskim przedsiębiorcom - mówił polski prezydent.

Wyraził nadzieję, że dobra współpraca Polski i Szwajcarii na wielu forach międzynarodowych, m.in w Banku Światowym i w ONZ, będzie nadal się rozwijała.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP