Prezydent Andrzej Duda spotka się w poniedziałek z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf, a następnie z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim.
Już w piątek informowano, że w poniedziałek odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. W niedzielę podano, że dojdzie też do rozmów głowy państwa z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim.
Informując o tym, prezydencki minister Krzysztof Szczerski zapewnił, że Andrzej Duda "jest otwarty na dyskusję merytoryczną na temat reformy sądownictwa".
Celem poniedziałkowych spotkań - dodał Szczerski - ma być umożliwienie wszystkim stronom przedstawienia swoich argumentów w tej sprawie.
"Merytoryczna dyskusja"
Według rzecznika prasowego KRS sędziego Waldemara Żurka sędzia Dariusz Zawistowski został zaproszony na spotkanie w Pałacu Prezydenckim na godzinę 12. Rzecznik zapowiedział, że o godz. 14 lub nieco później w siedzibie Krajowej Rady Sadownictwa odbędzie się konferencja prasowa po rozmowach.
Wcześniej, już w piątek informowano, że w poniedziałek o godz. 11. odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Prośbę o spotkanie wystosowała do prezydenta w piątek pierwsza prezes SN. Zaapelowała też "o podjęcie spokojnej oraz merytorycznej dyskusji nad kształtem wymiaru sprawiedliwości w Polsce".
W liście, opublikowanym wtedy na stronach Sądu Najwyższego, Gersdorf zwróciła się do Dudy: "proszę o poszanowanie urzędu, jaki jeszcze pełnię". "Te dramatyczne słowa kieruję do Pana w niemniej dramatycznej chwili dla historii Polski" - napisała.
W ocenie pierwszej prezes Sądu Najwyższego, zaproponowane zmiany w sądownictwie - oczekujące na podpis prezydenta zmiany ustaw o sądach powszechnych i Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowa ustawa o SN są jednoznacznie sprzeczne z wolą narodu, wyrażoną w konstytucji doprowadzą do zerwania ciągłości władzy państwowej, w tym władzy sądowniczej. Uchwalenie ustawy o SN odbyło się przy protestach opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej. Wywołało to demonstracje na ulicach wielu miast, w Warszawie pikietowano m.in. Pałac Prezydencki. Apelowano do prezydenta, by zawetował trzy ustawy: o KRS, ustroju sądów powszechnych, ustawę o SN.
Autor: lukl//rzw / Źródło: tvn24.pl