- Jest już coraz mniej miejsc, w których przekroczony jest na rzekach stan alarmowy - cieszy się dyrektor IMiGW. W całym kraju zagrożenie powodziowe powoli ustępuje. Na Wiśle fala powodziowa dotarła już na Pomorze, a ta na Odrze przepływa przez województwo lubuskie. Na zalanych terenach w górze rzek rozpoczynają się powroty do domów i wielkie sprzątanie.
Województwo pomorskie
W sobotę po południu kulminacja fali powodziowej przechodzi przez Tczew. Poziom Wisły wzrósł do 990 cm, co oznacza przekroczenie stanu alarmowego został przekroczony o 166 cm. Fala będzie przepływać przez Tczew przez około 2 dni, a stany alarmowe na Wiśle będą się utrzymywać przez jeszcze kolejnych 4-5 dni.
Na terenie województwa służby stale zabezpieczają wały przeciwpowodziowe, ale jak na razie żaden z nich nie grozi przerwaniem. Mimo to w wałach pojawiło się dużo przesiąków, które spowodowały lokalne podtopienia.
Korzystne są prognozy hydrologiczno–meteorologiczne. Mimo to w siedmiu nadwiślańskich powiatach w dalszym ciągu obowiązuje alarm powodziowy oraz zakaz wstępu na wały.
Do Bałtyku fala wezbraniowa dotrze w niedzielę wieczorem lub pojutrze. Przeprowadzone do tej pory badania pomorskich kąpielisk nie wykazały zwiększonych stężeń zanieczyszczeń czy bakterii.
Województwo kujawsko-pomorskie
Przez teren województwa wciąż przechodzi kulminacja fali powodziowej, ale sytuacja na tamie we Włocławku jest stabilna.
Hydrolodzy przewidują, że już jutro nastąpi znaczny spadek stanów wód we Włocławku, Toruniu i Fordonie oraz w Chełmnie i Grudziądzu.
Na ten moment nie ma bezpośrednich przesiąknięć na wałach przeciwpowodziowych.
Województwo mazowieckie
Na Mazowszu sytuacja też już jest stabilna. Woda w Wiśle opada powoli, a miejscami występują nieliczne przesiąknięcia, ale wały są na bieżąco zabezpieczane.
W Warszawie nadal zamknięty dla ruchu komunikacyjnego jest Wał Miedzeszyński. W związku z obniżeniem poziomu wody w Wiśle, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, odwołał jednak od godz. 12 alarm powodziowy dla stolicy. Alarm w powiatach lipskim, zwoleńskim, kozienickim, garwolińskim, grójeckim, otwockim i piaseczyńskim zostanie odwolany w niedzielę w południe.
W wymienionych powiatach i w stolicy nadal obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w dalszym ciągu w powiatach: legionowskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, płońskim, sochaczewskim, płockim i w Płocku. Wały w tym mieście są stale monitorowane.
Województwo lubelskie
Ubywa wody w Wiśle na Lubelszczyźnie. Woda z rozlewisk w gminach Wilków, Janowiec i Annopol spływa z powrotem do Wisły.
W Annopolu poziom wody w Wiśle w ciągu dnia obniżył się o blisko pół metra i w sobotę po południu był już poniżej stanu ostrzegawczego. Stany ostrzegawcze przekroczone były jeszcze w Puławach - o 122 cm i w Dęblinie - o 76 cm.
Po południu alarm przeciwpowodziowy odwołano w powiatach kraśnickim, puławskim i ryckim. W pozostałych nadwiślańskich gminach Lubelszczyzny - Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków - alarm jeszcze obowiązuje.
Strażacy nadal monitorują wały przeciwpowodziowe w Kępie Soleckiej Kępie Gosteckiej, w Parchatce i okolicach Janiszowa.
Sanepid ostrzega mieszkańców terenów zalanych przed jedzeniem żywności, która miała jakikolwiek kontakt z wodą powodziową, apeluje o picie wody butelkowanej. Na terenach powodziowych jest wysokie ryzyko zachorowań na różne choroby m.in. salmonellozę, dur brzuszny czy zatrucia.
Województwo świętokrzyskie
Sytuacja w Sandomierzu powoli stabilizuje się. Woda z terenów zalanych stopniowo odpływa z powrotem do Wisły. Średni poziom wody w zalanej części Sandomierza wynosi około 1m. Na miejscu przy wypompowywaniu wody pracuje grupa ratowników z Ukrainy.
W gminie Dwikozy po obniżeniu się lustra wody w Wiśle woda z zalanych terenów po prawej stronie rzeki Opatówki będzie wypompowywana przy użyciu pomp wysokiej wydajności. Przez wyrwę w wale w miejscowości Winiary woda zaczyna spływać z powrotem do Wisły.
Z kolei w gminie Tarłów w wyniku obniżenia się wody w Wiśle woda zaczyna spływać przez wyrwę w wale i śluzę w miejscowości Ostrów. Woda utrzymuje się tylko w tej miejscowości.
Mieszkańcy ewakuowani z zalanych terenów (oprócz Sandomierza) powracają do swoich domów.
Województwo podkarpackie
Na Podkarpaciu trwa już usuwanie skutków powodzi m.in. w powiatach: jasielskim, dębickim i mieleckim. W regionie pracuje ponad 700 strażaków, w tym dwa oddziały czeskich ratowników.
Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje nadal na terenie: powiatu tarnobrzeskiego dla gmin Gorzyce i Baranów Sandomierski, miasta Tarnobrzega, powiatu stalowowolskiego dla gmin Radomyśl nad Sanem, Zaklików i Zaleszany, powiatu mieleckiego dla miasta Mielca, miasta i gminy Radomyśl, miasta i gminy Przecław oraz gminy Tuszów Narodowy.
Na Podkarpaciu w powiecie tarnobrzeskim pod wodą nadal znajduje się obszar o powierzchni około 38 km kw.
Województwo małopolskie
W Małopolsce alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach Szczucin i Nowe Brzesko. Pogotowia przeciwpowodziowe utrzymują się w mieście Tarnowie i sześciu powiatach: wielickim, limanowskim, myślenickim, tarnowskim, bocheńskim i suskim oraz w dziewięciu gminach: Olesno (powiat dąbrowski), Gręboszów (powiat dąbrowski), Bolesław (powiat dąbrowski), Mędrzechów (powiat dąbrowski), Zakopane (powiat tatrzański), Bukowina Tatrzańska (powiat tatrzański), Spytkowice (powiat wadowicki), Skrzyszów (powiat tarnowski) i Brzeszcze (powiat oświęcimski).
Stan alarmowy został przekroczony na rzece Szreniawa o 19 cm w miejscowości Biskupice (powiat miechowski).
Województwo zachodniopomorskie
W Gryfinie poziom wody na Odrze nie zmienił się. Stan alarmowy przekroczony jest nadal o 34 cm.
Województwo lubuskie
W województwie sytuacja na Odrze i Warcie nie stwarza bezpośredniego zagrożenia powodziowego dla ludzi. Mimo to hydrolodzy przewidują, że stany alarmowe utrzymywać się będą na Odrze jeszcze około tygodnia, a na Warcie przez dwa tygodnie.
Fala kulminacyjna Warty już wpłynęła do Odry i obecnie woda w tej rzece szybko opada.
Województwo dolnośląskie
Sytuacja na terenie województwa również się stabilizuje. W najbliższych dniach możliwe jest dalsze obniżanie się stanów wód. Przemieszczanie się fali powodziowej jest pod stałą kontrolą służb, ewentualne przesiąknięcia i przecieki są natychmiast likwidowane.
Alarm przeciwpowodziowy został utrzymany w 3 powiatach: wołowskim, górowskim i głogowskim.
Województwo śląskie
Aktualnie poziom wody powyżej stanu ostrzegawczego notowany jest tylko na rzecze Pszczynce w Pszczynie i rzece Przemszy w Sosnowcu. Sytuacja jest stabilna. Nie występują nowe zagrożenia.
Województwo łódzkie
Na obszarze całego województwa sytuacja stabilizuje się. W dorzeczu rzeki Bzury, Pilicy i Warty poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej (lokalnie w strefie stanów ostrzegawczych występuje w miejscowościach: Osjaków, Sulejów, Uniejów).
Źródło: tvn24.pl, PAP