Premier Donald Tusk podczas obchodów Święta Policji poinformował, że zdecydował o przekazaniu dodatkowego miliarda złotych na potrzeby tej służby. - Silna, sprawna dobrze przygotowana, przyzwoita policja, taką jaką mamy w Polsce, to jest gwarancja praw, wolności i bezpieczeństwa każdej Polki i każdego Polaka - mówił.
W Warszawie odbywają się centralne obchody Święta Policji. Biorą w nich udział między innymi premier Donald Tusk, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak i marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Nie ma prezydenta Andrzeja Dudy. Przysłał list, który w czasie obchodów ma odczytać jego przedstawiciel.
Tusk: dodatkowy miliard złotych na potrzeby policji
Donald Tusk w swoim przemówieniu podkreślał, że "nie ma państwa prawa bez policji". - Policja jest rdzeniem państwa praworządnego. Obywatele czują się bezpieczni tylko w takim państwie, gdzie jest jakaś siła, gdzie są ludzie zdeterminowani, dobrze przygotowani do egzekucji prawa - mówił premier.
- Silna, sprawna, dobrze przygotowana, przyzwoita policja, taką jaką mamy w Polsce, to jest gwarancja praw, wolności i bezpieczeństwa każdej Polki i każdego Polaka - dodał.
Akcentował, że "policja musi być dobrze wyposażona". - Jestem po poważnej rozmowie z ministrem finansów. Podjąłem decyzję, pan minister zobowiązał się ją wykonać po konsultacji z ministrem spraw wewnętrznych, o przekazaniu na potrzeby policji dodatkowego miliarda złotych w przyszłorocznym budżecie państwa - przekazał Tusk.
- Jestem przekonany, że dobrze wykorzystacie te pieniądze dla bezpieczeństwa Polski i Polaków - dodał, zwracając się do policjantów.
Hołownia: chylimy dzisiaj czoła przed policjantami
Marszałek Hołownia podziękował policjantom za codzienną służbę dla dobra obywateli. - Chylimy dzisiaj czoła przed wszystkimi policjantami, którzy rano wychodząc na służbę, wkładając mundur, zrobili to po raz ostatni, oddając swoje życie po to, by inni mogli żyć - powiedział. Podkreślił, że funkcjonariusze "każdego dnia wkładają swój wysiłek, troskę, mądrość do tego, żeby Polska - nasz wspólny dom - stawała się bezpieczniejszym miejscem dla naszych bliskich, naszych dzieci, tych, których kochamy i tych, którzy walczyli o wolność".
Siemoniak: nie ma państwa bez policji
Siemoniak podziękował premierowi za decyzję o dodatkowym miliardzie złotych dla polskiej policji. - To jest naprawdę bardzo ważny krok - podkreślił.
Zaznaczył, że Polska jest w sytuacji szczególnego zagrożenia, a funkcjonariusze odgrywają szczególną rolę. - Nie ma państwa bez policji i ojcowie założyciele II Rzeczypospolitej to doskonale wiedzieli. Z formacji policyjnych, które działały w różnych zaborach bardzo szybko w ciągu kilku miesięcy stworzyli policję - przypomniał Siemoniak. Podkreślił, że także rządy premiera Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego podjęły "wielki trud odbudowy polskiej policji jako części państwa".
Wymienił też nazwisko zmarłego we wtorek ministra Andrzeja Milczanowskiego, ministra Krzysztofa Kozłowskiego, czy ministra Jerzego Zimowskiego. - To byli ci ludzie, ci politycy, którzy podjęli wielki trud, aby policja była państwowa, aby każdy z obywateli widział w niej własną formację - powiedział Siemoniak.
Zaznaczył, że szczególnie istotna jest pozycja funkcjonariuszy i wzmocnienie materialne. - Mamy świadomość, jak wiele tutaj trzeba jeszcze zrobić i jak ważne jest, aby uposażenia policjantów wzrastały, jak ważne jest, aby sprawy mieszkaniowe nie stanowiły bariery, jeśli chodzi o kontynuację służby. Nad tymi wszystkimi kwestiami pracujemy, szukając partnerów, także w samorządach. Jesteśmy w dialogu ze związkami zawodowymi policyjnymi. Rozmawiamy z przedstawicielami pracowników cywilnych policji - wskazał szef MSWiA.
Zwrócił też uwagę na problem wakatów w policji. - Staramy się na wszelkie sposoby przyciągać do służby. Tu komendanci wojewódzcy, powiatowi pod nadzorem Komendanta Głównego Policji robią bardzo dużo, szukając też niekonwencjonalnych metod i z satysfakcją odnotuję to, że w ostatnich tygodniach mamy trend rosnący - mówił Siemoniak.
Podziękował też policjantom, którzy w środę ślubowali. - Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który będzie pomagał w tym, aby w policji było więcej osób i żeby mogli powrócić do służby ci, którzy jeszcze są w pełni sił, ale też, żeby ci młodzi w klasach mundurowych widzieli lepszą perspektywę dla siebie służby - powiedział szef MSWiA.
Prezydent nadał stopnie generalskie trzem oficerom policji
Prezydent Andrzej Duda nadał stopnie generalskie trzem oficerom policji - poinformowało w środę Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Na stopień nadinspektora policji mianowani zostali: insp. Marek Boroń – Komendant Główny Policji, insp. Cezary Luba – Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, insp. Mariusz Krzystyniak – Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach.
Zwyczajowo wręczenie nominacji na stopnie generalskie w policji odbywało się w dniu Centralnych Obchodów Święta Policji. Tym razem uroczystość wręczenia nominacji odbędzie się 31 lipca 2024 r. w Pałacu Prezydenckim.
Z okazji odbywającego się Święta Policji prezydent RP złożył również policjantom życzenia na swoim profilu na platformie X.
"Wszystkim Policjantkom i Policjantom stojącym na straży bezpieczeństwa Państwa i konstytucyjnego porządku prawnego oraz Pracownikom cywilnym Policji składam najserdeczniejsze życzenia wytrwałości i satysfakcji z pełnionej służby i pracy. Cieszę się, że z okazji Święta Policji mogłem mianować na stopnie generalskie oraz pierwsze stopnie oficerskie Funkcjonariuszki i Funkcjonariuszy tej szczególnie ważnej dla bezpieczeństwa wewnętrznego formacji" - napisał Andrzej Duda.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP