30. urodziny "Gazety Wyborczej". Donald Tusk Człowiekiem Roku

[object Object]
Donald Tusk odebrał w piątek nagrodę Człowieka Roku "Gazety Wyborczej"tvn24
wideo 2/15

W Warszawie trwa gala z okazji 30. urodzin "Gazety Wyborczej". W ramach obchodów swojego jubileuszu redakcja po raz 20. wręczy tytuł Człowieka Roku. Jego laureatem został przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W czasie gali były premier wygłosił wykład.

22:20

Koniec przemówienia Donalda Tuska. Kończymy relację. Dziękujemy.

22:17

Tusk: można w Polsce zrobić bardzo dużo razem i można w Polsce bardzo dużo zepsuć, jeśli będziemy osobno

22:16

Tusk: to od nas zależy czy wyprowadzimy Polskę z tego politycznego zakrętu, bo nie stać nas na przedłużanie tego przesadnie ostrego konfliktu

22:16

Tusk: jeśli jesteśmy mocno skoncentrowani na rozwiązaniu problemu, który jest wspólny dla wszystkich, procesie szukania tego, co łączy, za wszelką cenę, to wtedy świat wokół nas zmienia się w sposób niewyobrażalny

22:12

Tusk: nie możemy myśleć o tym co się dzieje dzisiaj w Polsce w jednostronny sposób, najprościej jest zrzucić całą odpowiedzialność na tych, z którymi jesteśmy w politycznym konflikcie, ale to jest zbyt łatwe, żeby było skuteczne

22:11

Tusk: to w dużej mierze od nas zależy, czy temperatura sporu podniesie się jeszcze bardziej, czy opadnie do akceptowalnego napięcia

22:11

Tusk: tym bardziej musimy szukać pojednania z Ukraińcami czy Niemcami, właśnie dlatego, że to jest takie trudne. Jeśli tego nie zrobimy, resentymenty wywołają demony.

22:11

Tusk: musimy szukać głębokiego pojednania z sąsiadami, właśnie dlatego, że to jest takie trudne

22:10

Tusk: zjednoczona Unia Europejska jest ewidentnym polskim interesem

22:09

Tusk: nie widzę żadnego powodu, aby Unia Europejska, europejskość Polski stały się przedmiotem politycznej wojny domowej

22:08

Tusk: nie możemy się poddawać i patrzeć z bezradnie rozłożonymi rękoma

22:07

Tusk: każdy ma prawo marzyć o zwycięstwie, ale nikt nie powinien marzyć o unicestwieniu przeciwnika

22:06

Tusk: jeśli będziemy bezbronni wobec tej postępującej dezintegracji, to możemy przegrać grę o stawkę najwyższą

22:04

Tusk: będą wybory, ktoś wygra, ktoś przegra, ale to nie oznacza, że oponenci znikną z pola widzenia. Będziemy ze sobą żyli przez najbliższe 100, 200 lat. Ci, którzy wybierają proeuropejską koalicję i ci, którzy wybierają PiS. Ci, którzy są przywiązani do Kościoła, choć drażni ich zachowanie duchownych i zwolennicy świeckiego państwa. Będziemy razem żyli.

22:04

Tusk: potrzeba dzielenia się czymś między sobą, a nie dzielenia ludzi

22:03

Tusk: jedyną metodą ochrony Europy jako całości jest w jakimś sensie działanie ponad tymi okolicznościami, które tak często zmuszają nas do sporów, czy konfliktów

22:01

Tusk: potrzebujemy Unii Europejskiej rozumianej jako nieustanny proces budowania kompromisu. Właśnie dlatego, że dziś emocje doprowadzają nas na skraj konfliktu.

22:00

Tusk: sposób myślenia, kreatywność, odwaga, szukanie wszędzie gdzie to jest możliwe kompromisu, dały nam te kapitalne 30 lat

21:59

Tusk: czasami konflikty czy napięcia polityczne zmuszają nas do szukania jakiś nadzwyczajnych rozwiązań. "Gazeta Wyborcza" i wasze środowisko to byli ludzie, którzy potrafili znajdywać dobre rozwiązanie. Takie był właśnie Okrągły Stół, a w jego efekcie wybory.

21:58

Tusk: trzeba było nadzwyczajnej inteligencji, żeby wierzyć, że zwycięstwo nad komunizmem nie może oznaczać wyeliminowania kogoś, kto jest naszym wrogiem czy oponentem.

21:57

Donald Tusk: szczególnie nisko chylę głowę przed Adamem Michnikiem.

21:54

Donald Tusk: historia "Gazety Wyborczej" to jest też historia "Solidarności"

21:53

Donald Tusk: chciałbym też podziękować mojemu przyjacielowi Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu.

21:53

Donald Tusk: chciałem, zanim przejdę do krótkiej refleksji, zadedykować to wielkie wyróżnienie pamięci Pawła Adamowicza. Był też dla mnie bardzo ważną osobą w życiu prywatnym gdańszczanina.

21:53

Donald Tusk: kiedy zadano mi przed chwilą pytanie, od którego roku czytam "Gazetę Wyborczą", zastanawiałem się dłuższy czas. Nie dlatego, że nie pamiętam, które urodziny moja gazeta obchodzi. Zawsze mam wrażenie, kiedy myślę o Was, że jesteśmy razem o wiele wiele dłużej.

21:50

Donald Tusk rozpoczyna swoje przemówienie

21:48

Profesor Timothy Snyder: Tusk był w lutym na Ukrainie. We Lwowie mówił, że kochać Polskę i Ukrainę to jak kochać swoją matkę i zakochać się w dziewczynie. To daje do myślenia. Mówił ciepło i po ludzku.

21:45

Profesor Timothy Snyder: byłoby nudne, gdybym zrobił spis spraw, kiedy Donald Tusk miał rację, bo miał rację właściwie co do wszystkiego. Przede wszystkim miał rację co do samej Unii Europejskiej.

21:44

Profesor Timothy Snyder o brexicie: Donald Tusk bardzo dyplomatycznie i subtelnie tweetował, że fakt twardych negocjacji jest dowodem na to, że brexit nie ma sensu. Miał rację.

21:39

Profesor Timothy Snyder: Donald Tusk był przede wszystkim działaczem europejskim w ostatnich latach. Od pięciu lat Unia Europejska przechodzi od kryzysu do kryzysu. Ma szczęście, że przewodniczący Rady Europejskiej jest człowiekiem takim spokojnym, ciepłym.

21:38

Profesor Timothy Snyder: imponowało mi, że ten człowiek, który jest ofiarą groteskowej niesprawiedliwości, nie bronił się. Bronił Europy, ale nie siebie. Odróżniał się od wszystkich polityków europejskich, czy amerykańskich tym, że nie mówił o sobie.

21:37

Profesor Timothy Snyder mówił, że Donald Tusk ma doświadczenie. A ludzie, którzy go krytykują, nic nie wiedzą.

21:34

Laudację wygłasza profesor Timothy Snyder, Człowiek Roku 2016.

21:31

Jerzy Wójcik wręczył Tuskowi stuletnią prenumeratę cyfrową "Gazety Wyborczej".

Jerzy Wójcik wręczył Tuskowi stuletnią prenumeratę cyfrową "Gazety Wyborczej"
Jerzy Wójcik wręczył Tuskowi stuletnią prenumeratę cyfrową "Gazety Wyborczej"tvn24
21:31

Bartosz Hojka: mamy wielką nadzieję, że dzięki niej będzie panu łatwiej trafić do domu, jak będzie pan wracał z dalekiej Brukseli.

21:31

Bartosz Hojka wręczył Donaldowi Tuskowi prezent - mapę Gdańska.

21:25

Adam Michnik: mam nadzieję, że tak jak od Polski zaczął się upadek komunizmu, tak od Polski się zacznie koniec dobrej zmiany. Dla nas zmiana bardzo dobra już się zaczęła dzięki Donaldowi.

Wręczenie nagrody Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". Przemówienie Adama Michnika
Wręczenie nagrody Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". Przemówienie Adama Michnikatvn24
21:24

Adam Michnik: na 30. urodziny "Gazety Wyborczej" otrzymaliśmy wspaniały prezent. Donald Tusk zgodził się przyjąć od nas tytuł "Człowieka Roku".

21:24

Nagrodę Tuskowi wręczają redaktor naczelny Adam Michnik, pierwszy zastępca redaktora naczelnego Jarosław Kurski, wydawca "Gazety Wyborczej" Jerzy Wójcik oraz prezes spółki Agora Bartosz Hojka.

Donald Tusk Człowiekiem Roku "Gazety Wyborczej"
Donald Tusk Człowiekiem Roku "Gazety Wyborczej"tvn24
21:22

Donald Tusk Człowiekiem Roku "Gazety Wyborczej"

21:21

Podczas gali z okazji 30. urodzin "Gazety Wyborczej" przypomniano dotychczasowych laureatów Człowieka Roku.

20:50

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk odebrał w piątek w Polsce nagrodę Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". - Jestem trochę skrępowany, nie mam w tej dziedzinie zbyt wielu doświadczeń, ale to wielka radość - mówił Tusk dziennikarzom w czwartek.

- Bywałem częściej ofiarą "Gazety Wyborczej" niż bohaterem, więc tym większa moja satysfakcja, że po 30 latach naszej wspólnej, czasem trudnej koegzystencji zostałem laureatem. Fajna rzecz – dodał.

Wyraził nadzieję, że w związku z wykładem, który wygłosi podczas gali, "będzie mniej kontrowersji, mniej emocji".

Dziennik stworzony przez byłych działaczy opozycyjnych

8 maja 1989 roku pierwszy numer jednego z największych i najważniejszych dzienników wolnej Polski otwierały słowa Lecha Wałęsy: "Nie ma wolności bez Solidarności".

"Gazeta Wyborcza" powstała w wyniku uzgodnień zawartych przy Okrągłym Stole, w ramach których ówczesna strona "opozycyjno-solidarnościowa" uzyskała od władz PRL prawo do wydawania legalnego dziennika. Redaktorem naczelnym Lech Wałęsa mianował Adama Michnika, przy Okrągłym Stole jednego z głównych rozgrywających po stronie Solidarności.

Tytuł podyktowany był faktem, że dziennik miał być przede wszystkim rodzajem biuletynu wyborczego strony solidarnościowej przed wyborami 4 czerwca 1989 roku, w niewielkim stopniu równoważącego wpływy medialne strony rządowej, mającej w tym czasie w swoich rękach cały aparat informacyjno-propagandowy.

Po wyborach 4 czerwca kierownictwo gazety zdecydowało się zachować tytuł, dziennik zdążył już bowiem zdobyć sobie znaczącą pozycję na rynku. Poza tym, argumentowali jego szefowie, tytuł "Wyborcza" ma uzasadnienie o tyle, że w demokracji stale trzeba dokonywać jakichś wyborów.

Choć dziennik powstał pod auspicjami Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", jego wydawcą od początku była spółka Agora, której formalnymi założycielami byli członkowie opozycji z okresu PRL (między innymi Zbigniew Bujak). Redakcję oparto na dziennikarzach prasy podziemnej lat 80., przede wszystkim "Tygodnika Mazowsze".

"Wasz prezydent, nasz premier"

3 lipca 1989 roku na łamach "Gazety Wyborczej" ukazał się słynny tekst "Wasz prezydent, nasz premier", w którym Adam Michnik po raz pierwszy otwarcie sformułował postulat podzielenia się przez PZPR władzą w państwie.

Postulat ten został potem zrealizowany, gdy prezydentem został Wojciech Jaruzelski, a pierwszym niekomunistycznym premierem Tadeusz Mazowiecki.

Autor: kb//now / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

W tej chwili system, moim zdaniem, trzeszczy w szwach, bo pacjentów ostrych jest tak dużo, że po prostu wypełniają całe oddziały - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. W programie odniósł się do rosnącej liczby zachorowań na grypę, hospitalizacji pacjentów oraz szczepień, które zmniejszają ryzyko wystąpienia ostrej postaci choroby.

System "trzeszczy w szwach". Wzrost zachorowań "o sto procent"

System "trzeszczy w szwach". Wzrost zachorowań "o sto procent"

Źródło:
TVN24

W programie "W kuluarach" dziennikarze TVN24 i "Faktów" TVN rozmawiali o piątkowym posiedzeniu komisji śledczej ds. Pegasusa, na którym ostatecznie nie przesłuchano byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Arleta Zalewska dotarła do roboczego wniosku o uchylenie immunitetu Ziobrze. - To jest bardzo mocny środek w tej sytuacji, bo ciągle rozmawiamy o świadku - zauważyła dziennikarka.

Robocza wersja wniosku w sprawie Ziobry. Co w nim jest?

Robocza wersja wniosku w sprawie Ziobry. Co w nim jest?

Źródło:
TVN24

Wilki zaatakowały psa na Kaszubach. Nie w lesie, ale na podwórku. Czworonóg na łańcuchu był bez szans, został zagryziony. Właścicielka zwierzęcia jest przerażona i zszokowana. Opowiada, że z mężem próbowali zareagować, ale atak trwał dwie minuty.

Pomorze: wilki zaatakowały psa na podwórku. Wyciągnęły zwierzę z budy, potem je przydusiły

Źródło:
Fakty TVN

Europoseł i wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Hetman przyznał w "Faktach po Faktach", że był "zdumiony" sobotnim wpisem w mediach społecznościowych ministry Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz i ocenił, że powinna "być bardziej lojalna wobec rządu, w którym zasiada". Ministra funduszy i polityki regionalnej napisała, że "tylnymi drzwiami obcięto" budżetowe środki na budownictwo społeczne. Zdaniem europosła wybranego z list Koalicji Obywatelskiej Michała Szczerby wpis ministry to "efekt trwającej kampanii wyborczej".

Spór ministrów. "Powinna być bardziej lojalna wobec rządu, w którym zasiada"

Spór ministrów. "Powinna być bardziej lojalna wobec rządu, w którym zasiada"

Źródło:
TVN24

Policja zabezpieczyła szczątki balonu, najprawdopodobniej meteorologicznego, który znaleziono w Trękusku w powiecie olsztyńskim. Rzecznik straży pożarnej przekazał, że miał on na sobie oznaczenia napisane cyrylicą. To kolejne takie znalezisko w województwie graniczącym z Rosją.

Szczątki balonu pod Olsztynem. Straż pożarna: z oznaczeniami cyrylicą

Szczątki balonu pod Olsztynem. Straż pożarna: z oznaczeniami cyrylicą

Źródło:
PAP

Członkowie rodzin ofiar zderzenia samolotu American Airlines z helikopterem wojskowym odwiedzili w niedzielę miejsce katastrofy. Zginęło 67 osób.

Członkowie rodzin ofiar na miejscu katastrofy

Członkowie rodzin ofiar na miejscu katastrofy

Źródło:
Reuters, PAP

Donald Trump stwierdził w niedzielę w mediach społecznościowych, że Kanada powinna stać się "ukochanym 51. stanem", dzięki czemu znikną cła, które prezydent Stanów Zjednoczonych nałożył poprzedniego dnia między innymi na to państwo.

Trump pisze o "ukochanym 51. stanie"

Trump pisze o "ukochanym 51. stanie"

Źródło:
PAP

W wyniku pożaru w Gdańsku-Rudnikach spłonął namiot, w którym znajdowały się meleksy. Na miejsce zdarzenia zostało wysłane siedem zastępów straży pożarnej. Czarne kłęby dymu miały być widoczne z odległości paru kilometrów.

Pożar namiotu z meleksami. Czarny dym nad miastem

Pożar namiotu z meleksami. Czarny dym nad miastem

Źródło:
tvn24.pl

Ogromne głazy osunęły się na część autostrady położonej we francuskim departamencie Sabaudia. Zablokowany został ruch, utworzył się gigantyczny korek. W związku z utrudnieniami ponad 1500 osób, które przebywały w tamtym popularnym wśród narciarzy rejonie, utknęło i trafiło do tymczasowych schronisk. Turyści musieli spędzić w nich minioną noc.

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Źródło:
ENEX, Francebleu

Gwałtowne powodzie, które były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły północną część australijskiego stanu Queensland. Po przejściu żywiołu zginęła co najmniej jedna osoba. Premier stanu przekazał, że od piątku spadło ponad 1000 litrów wody na metr kwadratowy.

To mogą być najgorsze powodzie od 60 lat. Tysiące ewakuowanych

To mogą być najgorsze powodzie od 60 lat. Tysiące ewakuowanych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Policjanci zatrzymali trzy osoby, które mogą mieć związek zabójstwem w gdańskim Brzeźnie. Rano na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Wcześniej do służb wpłynęło zgłoszenie o szarpaninie dwóch osób.

Znaleźli ciało mężczyzny, miał obrażenia głowy. Zatrzymano trzy osoby

Znaleźli ciało mężczyzny, miał obrażenia głowy. Zatrzymano trzy osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24
Kilometr wystarczył, by poczuł się jak mistrz. "Myślałem: muszę przetrwać"

Kilometr wystarczył, by poczuł się jak mistrz. "Myślałem: muszę przetrwać"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przemysław Godyla, pracownik poznańskiego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych odkrył w siedzibie firmy dziesiątki napisów wykonanych przez więźniów. Inskrypcje pokrywają ściany w piwnicach kamienicy przy ul. Matejki 57. Po wojnie mieścił się tam milicyjny areszt, a zamknięci w nim ludzie wyryli na ścianach wstrząsające świadectwo swojej opresji. "Kiedy te ruskie sługusy będą siedzieć? Kiedy skończy się ich panowanie?", "Boże… zbaw Polskę… od oprawców.. czerwonych…" - to tylko niektóre z wydrapanych gwoździami inskrypcji.

"To kapsuła czasu, zszedłem na dół i oniemiałem". Sensacyjne odkrycie w piwnicy

"To kapsuła czasu, zszedłem na dół i oniemiałem". Sensacyjne odkrycie w piwnicy

Źródło:
Aleksander Przybylski

Dla mnie jest to sytuacja bardzo zaskakująca. W tej chwili mamy bardzo dobre oznakowanie - komentował tragiczny wypadek na A2 Andrzej Janicki, były policjant drogówki. Gość TVN24 mówił też, co należy zrobić w podobnej sytuacji, aby uniknąć zderzenia.

Jechał pod prąd autostradą. Doszło do wypadku. "Ewidentny błąd kierującego"

Jechał pod prąd autostradą. Doszło do wypadku. "Ewidentny błąd kierującego"

Źródło:
TVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził w niedzielę, że sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa powinna była zaczekać na Zbigniewa Ziobrę. Były minister sprawiedliwości został w piątek doprowadzony przez policję już po tym, jak komisja zamknęła posiedzenie i uchwaliła złożenie wniosku o zatrzymanie Ziobry na 30 dni. Hołownia dodał, że ta "procedura zajmie tygodnie, jeśli nie miesiące".

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

"Cena niepoczekania na Ziobrę to będzie kilka tygodni, jeśli nie miesięcy"

Źródło:
PAP

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Od kilku dni w Grecji w rejonie wyspy Santoryn odnotowuje się raz po raz słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Zdaniem ekspertów, wstrząsy nie są powiązane z aktywnością wulkaniczną. W poniedziałek, w ramach środków ostrożności, szkoły mają być jednak zamknięte.

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Słynny świstak Phil z miasta Punxsutawney w Pensylwanii został wyciągnięty z nory. Gryzoń zobaczył swój cień i się ukrył, co według wierzeń oznacza, że zima ma potrwać jeszcze kolejne sześć tygodni.

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Źródło:
CNN, ENEX

Onkofundacja Alivia przedstawiła dane, z których wynika, że kolejki do specjalistów w onkologii wydłużają się. Lekarze podkreślają, że w przypadku raka kluczowe jest szybkie leczenie. Jednak pacjenci, którzy chcą wiedzieć, czy są chorzy, czekają na diagnozę nawet pół roku. Podobnie jest także w przypadku leczenia nieonkologicznego.

Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę

Wydłużyły się kolejki do onkologów, a przez to czas oczekiwania na diagnozę

Źródło:
Fakty TVN