Iskrzyło między liderami. Przeczytaj zapis debaty minuta po minucie

[object Object]
DEBATA-OK-FINAL_16.jpgtvn24
wideo 2/21

Zakończyła się debata przedwyborcza z udziałem ośmiu komitetów wyborczych. Liderzy ugrupowań odpowiadali na pytania w trzech blokach tematycznych - gospodarka, sprawy międzynarodowe i kwestie ustrojowe.

21:45

Debata przedwyborcza dobiegła końca.

21:45

- Aby Polacy mogli żyć jak na Zachodzie potrzebny jest jeszcze jeden krok. Mamy plan jak to zrobić. Mamy doświadczenie i wiedzę, aby sprawić, że Polacy będą lepiej zarabiali - powiedziała na koniec debaty premier Ewa Kopacz.

- To jest możliwe, jeśli nie zburzymy tego co już mamy. Ja dziś biję na alarm. Jeszcze mamy państwo demokratyczne a nie republikę wyznaniową. Ale już niedługo przedsiębiorcy mogą być lustrowani a w budżecie zabraknie pieniędzy na emerytury - przekonywała.

21:45
Wystąpienia końcowe uczestników debaty
Wystąpienia końcowe uczestników debatytvn24
21:43

– Nie chcemy monopolu ani w gospodarce, ani w polityce. Ludzie PSL pracują nie tylko w kampanii wyborczej, ale będą do państwa dyspozycji także po wyborach - zapowiedział Janusz Piechociński.

21:40

Adrian Zandberg swój występ zakończył, mówiąc, iż od 20 lat Polacy słyszą, że trzeba głosować na mniejsze zło. - Jeżeli chcemy mieć demokrację na serio, to głosujmy na te partie i ruchy, z którymi się zgadzamy. Inna polityka jest możliwa - oświadcza.

21:38

Barbara Nowacka przekonuje, że Zjednoczona Lewica mówi o wolności, prawach obywatelskich, prawie do mieszkania i leczenia, sprawnej gospodarce. - Głosując na PO możecie być pewni, że po wyborach jedna trzecia ich posłów przejdzie do PiS. Głos oddany na nich może być głosem straconym - stwierdza.

21:37

Petru: .Nowoczesna jako jedyna partia da Polsce impuls rozwojowy.

21:36

- Za chwilę usłyszycie festiwal obietnic. Ci, co obiecują, zapominają dodać, że jak dadzą 500 złotych, to zabiorą 700 złotych. Nie będziecie bogatsi, ale biedniejsi o 200 złotych, które oni rozkradną, przeżrą i zmarnują - zwrócił się do Polaków Janusz Korwin-Mikke.

21:35

- Za chwilę usłyszycie puste obietnice. Polacy chcą dobrej zmiany, pokazali to, wybierając na prezydenta Andrzeja Dudę. Potrzebny jest parlament nierozdrobniony, ze stabilną władzą - przekonuje Beata Szydło.

21:34

Kukiz: Jak widzicie, to wszystko jest farsą, robi się wszystko, aby nie mówić o poważnych reformach ustroju. Ten dzień, wybory, to nasza ostatnia szansa, żeby wyrwać tym partyjnym klanom z łap Polskę. Żyją tylko z obietnic, ale od 26 lat żadnej z tych obietnic żadna nie spełniła.

21:33

Teraz wystąpienia kandydatów.

21:33

Ewa Kopacz, mówiąc o możliwych koalicjach, atakuje PiS. Ryszarda Petru przekonuje, że projekt konstytucji PiS zniechęciłby go. Barbarze Nowackiej mówi, że w propozycji PiS miałby zostać zniesiony wspólny status kobiety i mężczyzny.

21:33
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o potencjalne koalicje
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o potencjalne koalicjetvn24
21:29

Korwin-Mikke jest gotów na koalicję nawet z „kanibalami”. - Zawrzemy koalicję z każdym, kto zrealizuje nasze postulaty - podkreśla.

21:28

- Członkowie PSL w samorządach zawiązują koalicję każdego dnia dla Polski. Zaczynamy każdą rozmowę z Polakami o tym, co możemy zrobić dla Polaków, wsłuchujemy się w głos ludzi - mówił Janusz Piechociński.

21:28

Kukiz cytuje krytyczne słowa Zbigniewa Herberta o Konstytucji RP z 1997 roku. Zarzuca, że w Polsce koalicje tworzy się poprzez kupno jednej partii przez inną. Podkreśla, że nie chce żadnej koalicji.

21:25

- Walczymy o każdy głos, który da nam samodzielne rządy, bo Polska potrzebuje silnego rządu - mówi Szydło.

21:25

- Ważne jest to, aby tworzyć koalicje z kimś kto chce rozwijać Polskę - mówi Petru. Zaznacza, że jest gotowy i na bycie w koalicji i w opozycji.

21:23

Nowacka przyznaje, że trudno Zjednoczonej Lewicy byłoby szukać koalicji z PiS. - Rozmawiajmy o Polsce, a nie o stanowiskach.

21:23

Grzegorz Kajdanowicz pyta partie o możliwe koalicje po wyborach.

21:22
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o system zdrowia
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o system zdrowiatvn24
21:21

Lider PSL: Dziwię się, że proponujemy mieszanie w tej samej szklance bez dosypania cukru. Musimy szkolić kadrę medyczną, bo się starzeje.

21:20

Korwin-Mikke atakuje premier. - Kopacz mówi, że nie chce urządzać Polakom życia, ale to robi - mówi. Zarzuca Petru, że NFZ kiedyś już był podzielony na oddziały.

21:19

Premier Kopacz mówi, że fundusze na leczenie Polaków się zwiększyły, ale to nie tylko problem pieniędzy. Wskazuje, że rząd PO-PSL przyjął pakiet onkologiczny i uruchomiono Narodowy Program Transplantacji.

21:17

Kukiz: Szpitale nie powinny być prywatne, bo jesteśmy za biedni. Powinny być państwowe.

21:16

- Proponujemy konkretne rozwiązania. Trzeba sprawić, aby lekarze nie wyjeżdżali z Polski. Naszą ideą jest powrót do koncepcji Zbigniewa Religii, w której to pacjent był podmiotem - mówiła kandydatka PiS na premiera.

21:15

Petru: Kiedy człowiek przychodzi do lekarza musi wypełniać papiery. NFZ to wyjątkowo niewydolny system. Proponujemy podział NFZ na części, które będą ze sobą rywalizowały.

21:13

- Temat zdrowia to jeden z najważniejszych tematów dla Polaków. To, o czym mówimy, to konkretne propozycje. PO zapowiadała skrócenie kolejek do przychodni. To pokazuje niewydolność sytemu - powiedziała Barbara Nowacka. Adrian Zandberg zarzuca, że system ochrony zdrowia w Polsce się nie sprawdza. Nazywa go „pseudorynkowym”. - Partia Razem opowiada się za radykalnym uproszczeniem finansowania opieki zdrowotnej - za wprowadzeniem jednolitego systemu budżetowego - przekonuje.

21:12

Kolejny temat - służba zdrowia.

21:12
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o relacje państwa i kościoła
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o relacje państwa i kościołatvn24
21:11

- Nie chce, aby Kościół wtrącał się w politykę - mówi przewodnicząca PO. Premier zaznacza, że nikt z PO nie chce Polakom urządzać świata - jeśli rodzice chcą wysyłać dzieci na lekcje religii, to powinni mieć taką możliwość.

21:10

Korwin-Mikke mówi, że Kościół to wielki sojusznik w walce "z głupotą lewicową taką jak gender". - Pewne bzdury robione przez ludzi od gender są gorsze niż to, co niektórym nie podoba się w Kościele - ocenia.

21:08

Kukiz uważa, że to pytanie to marnowanie czasu. Relacje państwo-Kościół jego zdaniem to drugoplanowa sprawa, bo ważniejsze są sprawy ustrojowe.

21:07

Szydło: Polska jest państwem świeckim, obecne relacje to pewien wypracowany konsensus.

21:06

- Państwo powinno być życzliwe wobec Kościoła, ale neutralne światopoglądowo. Nie chcę wywoływać wojny religijnej, trzeba rozmawiać z Kościołem. Religia w szkole powinna być finansowana przez związki wyznaniowe. Nie chcę jej wyprowadzać ze szkół, to wygodne dla uczniów - powiedział Ryszard Petru.

21:05

- W nowoczesnym państwie rozdział państwa i Kościoła jest oczywistością - mówi polityk Partii Razem.

21:04

Pierwsza odpowiada Barbara Nowacka, która mówi, że sfera publiczna powinna być świecka. Podkreśla, że chce wyprowadzić religie ze szkół. - Kolejny ważny temat to Fundusz Kościelny. My chcemy jego likwidacji - przekonuje liderka ZL.

21:02

W części trzeciej politycy przedstawią swoją wizję ustroju państwa. Pierwsze pytanie o relację państwo-Kościół.

21:02

- Ważne, abyśmy w stosunku do Rosji mieli wspólne stanowisko ponad podziałami. Rosja trzyma zamrożony konflikt na Ukrainie, może go odmrozić i będziemy mieć falę uchodźców ze Wschodu, którzy będą uciekać przed wojną - uważa Petru.

21:02
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie dotyczące polityki wschodniej
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie dotyczące polityki wschodniejtvn24
21:00

- Mówiąc o Rosji, musimy pamiętać, że Putin przeminie, a interesy zostaną - mówi Nowacka.

21:00

- Polska polityka międzynarodowa powinna być nastawiona na interesy Polaków. Polska powinna być pomostem między Niemcami, UE a Ukrainą i Rosją - przekonuje liderka Zjednoczonej Lewicy.

20:59

- Z Ukrainy jest u nas pół miliona uchodźców i nie ma problemu. My boimy się terrorystów - powiedział Korwin-Mikke.

20:58

Kukiz wskazuje, że priorytetem Polski powinna być Grupa Wyszehradzka, a dopiero potem Unia Europejska.

20:57

- Nasza polityka Wschodnia ma szansę tylko wtedy, gdy jest polityką solidarną - mówi przedstawiciel Partii Razem.

20:56

Szydło: Ważne, aby PO i PSL zdawały sobie sprawę, że biorą odpowiedzialność za ostatnie osiem lat. Polityka Polski wobec Wschodu musi być mądra i wyważona, ale nie polityka resetu, którą prowadzi PO. Trzeba budować mądre relacje z naszymi sąsiadami.

20:54

Teraz pytanie o politykę wobec Wschodu.

20:52
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie dotyczące zagrożeń dla Polski
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie dotyczące zagrożeń dla Polskitvn24
20:51

Petru chce większej aktywność Polski w Unii Europejskiej. - Powinniśmy być w Unii Europejskiej aktywniejsi - nie jeździć tylko po pieniądze, ale też nie machać szabelką - stwierdza, dodając, że Polska powinna przedstawiać propozycje wobec Europy Wschodniej.

20:50

- Polska polityka międzynarodowa musi być wyważona. Dziś o nasze interesy dba UE. Nie można prowadzić polityki opartej na fobiach - mówi Nowacka.

20:49

Korwin-Mikke mówi, że prezydent Syrii Baszar al-Asad broni cywilizacji Europejskiej przed hordami sunnitów.

20:48

Piechociński: F-16 ani MiG-20 nie wygra z biedą. Trzeba w sferze kultury budować porozumienie między narodami.

20:47

Zandberg zarzuca, że Leszek Miller zgodził się na wysłanie wojsk polskich do Iraku i Afganistanu co przyczyniło się do destabilizacji regionu.

20:46

- Polska istnieje tylko teoretycznie, również w zakresie bezpieczeństwa państwa. PO nie realizuje interesów Polski tylko Unii Europejskie, a mówiąc ściślej Niemiec - zarzucił Paweł Kukiz.

20:44

Szydło: Musimy myśleć o tym, że Polska musi być bezpieczna i to jest obowiązek państwa.

20:44

Kolejne pytanie o zagrożenia dla Polski.

20:43
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o uchodźców
Uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytanie o uchodźcówtvn24
20:42

Petru zaznacza, że uchodźcy to nie jest tylko problem Polski, tylko całej Unii Europejskiej.

20:41

- Trudno słuchać takich słów pogardy jakie wypowiada Korwin-Mikke. Jesteśmy Europejczykami i powinniśmy być solidarni z ofiarami wojny. Priorytetem powinno być zapewnienie pokoju na Bliskim Wschodzie - mówi Barbara Nowacka.

20:40

Korwin-Mikke odpowiada Zandbergowi. - Przyjeżdżają głównie młodzi mężczyźni. Oni idą tam, gdzie są większe zasiłki. Angela Merkel żąda, aby utworzyć dla uchodźców obozy koncentracyjne, aby nie uciekli do Niemiec. Mamy być jak strażnicy - stwierdza.

20:39

Piechociński: pamiętajmy, że są różne migracje, możemy mieć wielką migrację z Ukrainy.

20:38

Kopacz: dzięki twardej postawie Polski nie doprowadziliśmy do momentu narzucenia stałej reguły liczby uchodźców.

20:37

Zandberg: w sprawie uchodźców trzeba zachować się przyzwoicie.

20:37

- Trudno nazwać tych ludzi uchodźcami. Gdyby byli uchodźcami byliby w pierwszym bezpiecznym kraju np. Turcji. To są imigranci ekonomiczny - przekonuje Kukiz. Pyta premier Kopacz, jak chcą upilnować terrorystów, skoro politycy tej partii dają się nagrywać w restauracjach.

20:35

- Powinniśmy skupić się na pomocy humanitarnej. Trzeba pomagać ludziom tam na miejscu. Propozycja UE jest zła - mówi Beata Szydło.

20:33

Druga część dotyczy spraw międzynarodowych. Pierwsze pytanie: uchodźcy

20:32
Uczestnicy debaty odpowiadają na pytanie o zadłużenie
Uczestnicy debaty odpowiadają na pytanie o zadłużenietvn24
20:31

Zandberg: państwo, które działa musi ściągać podarki, a z tym mamy problem w Polsce.

20:31

- Trzeba uszczelnić VAT. W ciągu jednego roku poprzez uszczelnienie VAT można zyskać 19 mld złotych. Te pieniądze są w Polsce. Tylko trzeba umieć je wykorzystać - wylicza Szydło.

20:30

Piechociński: Dług publiczny w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. Przez osiem lat światowego kryzysu polskie PKB wzrosło o jedną czwartą.

20:28

Lider partii KORWiN przypomniał, że 24 lata temu złożył projekt ustawy, aby zabronione było zadłużanie się Polski. - Jakim prawem zadłużamy się tak, że nasze wnuki musiały za nas płacić - pyta. Zgodził się z nim Kukiz. - Córka pani Kopacz wyjedzie sobie do Kanady, a moja będzie musiała spłacać długi. Budżet musi być zrównoważony - ma być zakaz zadłużania państwa - mówi Kukiz. - Moja córka nie zamierza wyjechać, ona też pracuje na polskie PKB. To jest patriotyzm. Podatki powinny być niskie i powszechne. Dlatego proponujemy progresywny PIT, który pomoże zlikwidować szarą strefę - odpowiada Kopacz.

20:26

Petru: żeby dług nie rósł, musimy odrzucić populizmy i rozdawnictwo ponad miarę.

Ryszard Petru odpowiada na drugie pytanie
Ryszard Petru odpowiada na drugie pytanietvn24

20:24

W trzeciej turze pytań kandydaci mają odpowiedzieć na pytanie co trzeba zrobić, aby Polska się nie zadłużała. - Polska nie była dobrze zarządzana przez ostatnie 10 lat. W ciągu ostatnich 8 lat przejedzono pieniądze z budżetu - odpowiada Nowacka.

20:24
Liderzy komitetów wyborczych odpowiadają na pytanie o podatki
Liderzy komitetów wyborczych odpowiadają na pytanie o podatkitvn24
20:23

PiS proponuje 15 proc. CIT dla małych przedsiębiorców i podwójny odpis inwestycyjny.

20:22

Kopacz: PO właśnie idzie w wyborach z hasłem: prosty, sprawiedliwy, prorodzinny PIT, najniższa stawka to 10 proc. Największy problem to daniny typu ZUS i NFZ. Dlatego proponujemy, żeby był jedną prostą daniną z budżetu państwa.

Ewa Kopacz odpowiada na drugie pytanie
Ewa Kopacz odpowiada na drugie pytanietvn24

20:21

Przedstawiciel Partii Razem przypomina, że musimy mieć porządne państwo. Chce „porządnego, progresywnego systemu podatkowego”.

20:20

- Liberałowie mówią państwo minimum - my mówimy o transparentnych podatkach - przyznaje Piechociński.

20:18

Kukiz: dyskusje o podatkach ze strony partii systemowych oznaczają utrzymanie obecnego stanu rzeczy.

20:17

Barbara Nowacka zapowiedziała kwotę wolną od podatku. Ryszard Petru proponuje proste podatki - „trzy razy 16” - 16 proc. VAT, PIT, CIT.

20:15

Korwin-Mikke chce likwidacji podatków PIT i CIT.

20:15

Drugie pytanie dotyczy stawek podatków PIT i CIT.

20:14
Pierwsza seria pytań w debacie przedwyborczej - emerytury
Pierwsza seria pytań w debacie przedwyborczej - emeryturytvn24
20:13

Beata Szydło mówi, że PiS słucha obywateli. - Zawsze będziemy pytać obywateli. Nasza propozycja jest jasna - powrót do poprzedniego wieku emerytalnego - przypomina.

Beata Szydło odpowiada na pierwsze pytanie
Beata Szydło odpowiada na pierwsze pytanietvn24

20:12

Zandberg (Partia Razem): nie rozmawiamy w Polsce poważnie o systemie emerytalnym - a mamy w systemie dwie poważne wyrwy.

20:11

Lider PSL Janusz Piechociński zapowiada wprowadzenie minimalnej emerytury na poziomie 1,2 tys. złotych. - W ciągu 25 lat wydłużył się wiek życia Polaków. Dlatego zaproponowaliśmy korektę wieku, żeby po 40 latach stażu pracy można było przejść na emeryturę - powiedział.

20:10

Kolejna głos zabrała Ewa Kopacz. - Moim celem na najbliższe 4 lata jest podwyższenie wynagrodzeń Polaków, a tym samych emerytur - powiedziała premier.

Ewa Kopacz odpowiada na pierwsze pytanie
Ewa Kopacz odpowiada na pierwsze pytanietvn24
20:09

Korwin-Mikke: Nie tak dawni obrabowano emerytów, podwyższając wiek emerytalny. To rzecz karalna. Postaramy się, żeby te osoby stanęły przed sądem. Postaramy się przywrócić ten wiek - stwierdził.

20:08

Kukiz mówi, że nie wiadomo, ile jest pieniędzy w budżecie na emerytury. Chce referendum ws. wieku emerytalnym.

20:07

Petru: żeby emerytury były wysokie, muszą być wyższe wynagrodzenia.

20:06

Pierwsze pytanie o wieku emerytalnym. Jako pierwsza odpowiada Barbara Nowacka. -25 października ma szansę skończyć się PO-PiS. Także jeśli chodzi o kwestię wieku emerytalnego - mówi. Zapowiada podwyżkę Emerytur o 200 złotych.

Barbara Nowacka odpowiada na pierwsze pytanie
Barbara Nowacka odpowiada na pierwsze pytanietvn24
20:04

Część pierwsza: sprawy gospodarcze i społeczne. Pytania zadaje Diana Rudnik.

20:01

Rozpoczęła się debata ośmiu partii.

19:50

19:48

Liderzy partii pojawili się przy stanowiskach, trwają ostatnie próby przed debatą.

19:45

19:44

Zdaniem Sławomira Nitrasa (PO) przepychanki były wynikiem tego, że PiS złamał ustalenia i przyjechał z większą ilością zwolenników.

19:41

19:40

Ewa Kopacz przybyła na miejsce debaty
Ewa Kopacz przybyła na miejsce debatytvn24
19:38

Podczas wejścia kandydatki PiS doszło do przepychanek.

Incydent podczas wejścia Beaty Szydło
Incydent podczas wejścia Beaty Szydłotvn24 (materiał bez dźwięku)
19:35
Kolejni liderzy pojawiają się na miejscu
Kolejni liderzy pojawiają się na miejscutvn24
19:34

Beata Szydło przyjechała do gmachu telewizji publicznej.

Beata Szydło przybyła na miejsce debaty
Beata Szydło przybyła na miejsce debaty tvn24
19:33

19:31

Przed gmachem @TVP1. @barbaraanowacka i @Dariusz_Jonski już w środku @Zjed_Lewica @sldpoland pic.twitter.com/MI3Xs4L1jh— Sebastian Wierzbicki (@SebWierzbicki) October 20, 2015

19:27

Premier Ewa Kopacz dotarła do gmachu telewizji publicznej w towarzystwie skandujących zwolenników.

19:18

Szydłobus w drodze.

19:18

Na miejscu jest też Ryszard Petru.

19:14
19:11

19:11

19:07

Na debatę przyjechali już Barbara Nowacka i Paweł Kukiz. Pojawił się także Janusz Piechociński, który przyjechał tramwajem.

Spotkanie zostało zorganizowane przez trzy telewizje: TVN24, TVP1, Polsat. W imieniu TVN24 starcie prowadził Grzegorz Kajdanowicz. Pozostałe telewizje reprezentowali Diana Rudnik i Jarosław Gugała.

Zaproszenie do debaty zostało skierowane do ośmiu komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy wyborcze na terenie całego kraju: PiS, PO, Partii Razem, KORWIN, PSL, Zjednoczonej Lewicy, Kukiz'15 i Nowoczesnej Ryszarda Petru.

Autor: kło//rzw / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

30 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem karczmy w Tuszynie pod Łodzią. W związku z dużym zadymieniem całkowicie zablokowana jest droga krajowa numer 12. Akcja gaśnicza może potrwać wiele godzin.

Pożar karczmy pod Łodzią. Zablokowana droga krajowa

Pożar karczmy pod Łodzią. Zablokowana droga krajowa

Źródło:
tvn24.pl

Interfax-Ukraina, powołując się na źródło rządowe poinformował, że siły ukraińskie przeprowadziły atak na jeden z największych kombinatów metalurgicznych w Rosji. Zakład znajduje się w Lipiecku, około 300 kilometrów od ukraińskiej granicy. Miało dojść do pożaru i ewakuacji pracowników. "Surowiec z tego przedsiębiorstwa jest wykorzystywany do produkcji rosyjskich rakiet, artylerii, dronów" - przekazała ukraińska agencja informacyjna.

Media: ukraińskie siły przeprowadziły atak na dużą fabrykę w Rosji

Media: ukraińskie siły przeprowadziły atak na dużą fabrykę w Rosji

Źródło:
PAP
"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Premierzy Włoch, Kanady, Belgii i szefowa Komisji Europejskiej przyjechali w sobotę do Kijowa, aby okazać solidarność Ukrainie w drugą rocznicę rozpoczęcia przez Rosję wojny na pełną skalę. Za obecność i wsparcie podziękował Wołodymyr Zełenski. - Dziękuję Wam bardzo za to, że jesteście tutaj dzisiaj, że jesteście z nami podczas całej tej wojny - mówił prezydent Ukrainy. Konferencja odbyła się na lotnisku w Hostomlu. W sobotę odbędzie się szczyt G7 w formie wideokonferencji, którą koordynować z Ukrainy będzie Giorgia Meloni.

Zełenski: dziękuję, że jesteście tutaj dzisiaj i podczas całej tej wojny

Zełenski: dziękuję, że jesteście tutaj dzisiaj i podczas całej tej wojny

Źródło:
PAP

W Warszawie trwają przygotowania do manifestacji w drugą rocznicę eskalacji agresji Rosji na Ukrainę. Symboliczne krzyże z nazwiskami ofiar wojny pojawiły się w sobotę przed budynkiem Ambasady Federacji Rosyjskiej.

Krzyże z nazwiskami zabitych przed ambasadą Rosji

Krzyże z nazwiskami zabitych przed ambasadą Rosji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Ukraińska armia zniszczyła w piątek rosyjski samolot obserwacyjny A-50 - przekazał dowódca sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk. Niezależny rosyjski kanał informacyjny na Telegramie podał, że w Kraju Krasnodarskim, gdzie spadł samolot, znaleziono szczątki dziesięciu ciał. To druga rosyjska maszyna tego typu zestrzelona w ostatnim czasie.

Rosjanie stracili samolot A-50. "Znaleziono szczątki dziesięciu ciał"

Rosjanie stracili samolot A-50. "Znaleziono szczątki dziesięciu ciał"

Źródło:
PAP

Rosja oskarża nas, że jesteśmy "więźniami rusofobii", ale fobia jest strachem nieracjonalnym. Tymczasem Rosja niemal codziennie grozi nam jądrową zagładą – powiedział podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Odpowiedział w ten sposób na zarzuty i kłamstwa rosyjskiego ambasadora.

Sikorski: nie jesteśmy rusofobami, bo strach przed Rosją nie jest nieracjonalny

Sikorski: nie jesteśmy rusofobami, bo strach przed Rosją nie jest nieracjonalny

Źródło:
PAP

Gabriela Olszowska, która po zwolnieniu ze stanowiska Barbary Nowak pełniła obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. W piątek zakończyła się ocena kandydatur, a komisja ogłosiła wynik.

Jest nowa małopolska kurator oświaty. Zastąpiła Barbarę Nowak

Jest nowa małopolska kurator oświaty. Zastąpiła Barbarę Nowak

Źródło:
PAP

Jedna osoba została ranna w wyniku zderzenia pociągu towarowego z samochodem osobowym na niestrzeżonym przejeździe w miejscowości Obora pod Gnieznem (woj. wielkopolskie). - Ze wstępnych ustaleń wynika, że 57-letni mężczyzna nie zastosował się do znaku "stop" - informuje policja.

Zignorował znak "stop", wjechał pod pociąg towarowy

Zignorował znak "stop", wjechał pod pociąg towarowy

Źródło:
tvn24.pl

Zawaliła się ściana i stropy w niezamieszkałej kamienicy w centrum Łodzi. Gruzowisko w poszukiwaniu ofiar przeszukała straż pożarna z psami. Nikogo nie odnaleziono.

Zawaliła się część kamienicy w centrum Łodzi. Strażacy przeszukali gruzowisko

Zawaliła się część kamienicy w centrum Łodzi. Strażacy przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że największym poparciem Polaków cieszy się obecnie Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość plasuje się na drugim miejscu, ale odnotowało spadek. Umacnia się z kolei pozycja Trzeciej Drogi.

Najnowszy sondaż partyjny. Na podium Koalicja Obywatelska, PiS i Trzecia Droga

Najnowszy sondaż partyjny. Na podium Koalicja Obywatelska, PiS i Trzecia Droga

Źródło:
PAP

Nocna kolizja dwóch samochodów w alei Armii Ludowej. Zderzyły się dwa auta: toyota i lamborghini. Nie było osób poszkodowanych. Luksusowe auto zakończyło jazdę na betonowym murze.

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Po kolizji lamborghini zatrzymało się na murze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Portugalska Praia da Falésia to najpiękniejsza plaża 2024 roku - wynika z rankingu Travellers' Choice Awards. Na kolejnych miejscach znalazły się miejsca z włoskiej Lampedusy i hiszpańskiego San Sebastian.

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Źródło:
PAP

Trzeba się udać do urzędu miasta i zapytać o warunki otrzymania mieszkania komunalnego, bo każda gmina w szerokim zakresie może je kształtować samodzielnie. Możliwe jest, że na przykład w Słupsku szybciej dostaniemy mieszkanie niż Warszawie, bo to zależne jest od miasta - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją portalu tvn24.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Podkreśla, że większość programów mieszkaniowych kierowanych jest do młodych ludzi. - A zapotrzebowanie na mieszkania komunalne dotyczy głównie osób w średnim wieku i starszych - stwierdza.

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Źródło:
tvn24.pl

W miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim doszło do tragicznego zdarzenia, w którym zginęło 2-letnie dziecko. Chłopczyk najprawdopodobniej został potrącony przez pojazd – informuje miejscowa policja.

Śmierć 2-letniego dziecka pod Makowem Mazowieckim. Policja pilnie szuka świadków

Śmierć 2-letniego dziecka pod Makowem Mazowieckim. Policja pilnie szuka świadków

Źródło:
TVN24

Ukraina nie zdoła wygrać z Rosją gołymi rękoma - powiedział w wywiadzie dla Bloomberga szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Minister spraw zagranicznych odniósł się też do głośnych słów Donalda Trumpa o niewspieraniu państw NATO, które wydają na obronność mniej niż 2 procent PKB. Sikorski przypomniał, że po atakach z 11 września nikt nie wystawił Waszyngtonowi faktury za udzieloną pomoc. - Sojusz wojskowy to nie jest prywatna firma ochroniarska - stwierdził.

Sikorski: sojusz wojskowy to nie jest prywatna firma ochroniarska

Sikorski: sojusz wojskowy to nie jest prywatna firma ochroniarska

Źródło:
Bloomberg

Matka Aleksieja Nawalnego otrzymała ultimatum od rosyjskich władz: albo w ciągu trzech godzin wyrazi zgodę na pogrzeb syna bez udziału żałobników albo zostanie on pochowany w łagrze - poinformowała rzeczniczka rosyjskiego opozycjonisty. Wcześniej matka zmarłego przekazała, że widziała ciało syna i podpisała akt zgonu. - Chcą mnie zaprowadzić na skraj cmentarza, do świeżego grobu i powiedzieć: "tu leży twój syn". Nie zgadzam się na to - mówiła matka Nawalnego na nagraniu, opublikowanym w Internecie. - Zaczęli mi grozić. Patrząc mi w oczy, śledczy mówił, że jeśli nie zgodzę się na tajny pogrzeb, to zrobią coś z ciałem mojego syna - relacjonowała Ludmiła Nawalna.

Matka Nawalnego dostała ultimatum: trzy godziny na zgodę

Matka Nawalnego dostała ultimatum: trzy godziny na zgodę

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Wojna śni mi się prawie od dwóch lat, bo pojawiliśmy się w Ukrainie chwilę po rozpoczęciu pełnoskalowego konfliktu - wyznała w programie "Jeden na jeden" Katarzyna Daniszewska, ratowniczka z grupy medycznej Awangarda.

Polska ratowniczka w Ukrainie: najbardziej pamięta się te osoby, które zaczynały krzyczeć, płakać, dziękować

Polska ratowniczka w Ukrainie: najbardziej pamięta się te osoby, które zaczynały krzyczeć, płakać, dziękować

Źródło:
TVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia mówił podczas spotkania z uczniami liceum w Ciechanowie, że w przestrzeni publicznej nie ma miejsca na mowę nienawiści. Dodał, że "język jest dzisiaj w stanie zrobić czasami dużo więcej niż pięść". Przyznał, że ma żal do Platformy Obywatelskiej, iż nie zareagowała adekwatnie na internetowy hejt wobec niego, z którym została w ostatnich dniach powiązana.

Szymon Hołownia: mam żal do Platformy Obywatelskiej, że nie odcięła się od hejtu

Szymon Hołownia: mam żal do Platformy Obywatelskiej, że nie odcięła się od hejtu

Źródło:
PAP

Ministerstwo sportu pod poprzednim kierownictwem wydało ponad 400 tysięcy złotych na zakup biletów na mecze piłki nożnej i siatkówki. - Mamy podejrzenia, że mogły trafić do środowiska PiS - mówi obecny wiceminister sportu Piotr Borys i dodaje, że pieniądze wydano w sposób "nieuprawniony", a w dokumentacji resortu są wyraźne braki. Kamil Bortniczuk - były minister sportu - odrzuca zarzuty i mówi, że bilety szły do "szkół, klubów sportowych czy domów dziecka". Do dokumentów w tej sprawie dotarł dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

Ponad 400 tysięcy złotych na bilety. "Rozdawał je gabinet polityczny ministra"

Ponad 400 tysięcy złotych na bilety. "Rozdawał je gabinet polityczny ministra"

Źródło:
TVN24

Niemiecki Bundestag przyjął ustawę zezwalającą osobom fizycznym i organizacjom społecznym na uprawę i posiadanie ograniczonej ilości marihuany. Niemcy są dziewiątym krajem na świecie, który zalegalizował tę kwestię.

Niemcy zalegalizowali marihuanę, ale są warunki

Niemcy zalegalizowali marihuanę, ale są warunki

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot odnotowano dwie główne wygrane. Zwycięskie kupony wysłano w Niemczech i Szwecji. W Polsce najwyższymi były wygrane czwartego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 23 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 23 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

- To nie bardzo elegancko było. Myślę, że to wynika ze zdenerwowania pana marszałka - ocenia ostatni konflikt w koalicji rządzącej wokół zmian w przepisach aborcyjnych wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na fotel prezydenta Warszawy jest gościnią najnowszego wydania podcastu "Wybory kobiet".

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Źródło:
tvn24.pl

Najpierw na pytania osób w spektrum autyzmu odpowiadał Robert Makłowicz, potem – Natalia Kukulska. Teraz pora na rapera Michała "Matę" Matczaka. Trzeci odcinek "Autentycznych" można obejrzeć w Playerze i TVN w niedzielę, 25 lutego, o godz. 20.  

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Źródło:
TVN24

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl