Regaty rozpoczęły się na początku lipca w duńskim Aarhus, a ich trasa prowadzi przez Helsinki, Rygę aż do Szczecina.
W szczecińskim porcie zacumują m.in. Fryderyk Chopin (zwycięzca TSR 2012), Dar Młodzieży, meksykański Cuauhtemoc, rosyjski kolos Kruzensztern, Szabab Oman z Omanu oraz Cisne Branco z Brazylii. Wszystkie żaglowce będzie można zwiedzać.
Finał regat to również koncerty, jarmark, atrakcje dla dzieci i wiele innych wydarzeń.
Przy odnowionej fontannie na reprezentacyjnych nadodrzańskich Wałach Chrobrego zawieszono już flagi jednostek biorących udział w regatach.
Wielki finał
Choć oficjalne otworcie zlotu zaplanowano w sobotę z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, już od środy można podziwiać jednostki w Świnoujściu. Stamtąd będą zmierzać do Szczecina.Jak wcześniej informowały władze miasta, koszt przygotowania finału regat to blisko 20 mln zł. Przed zlotem oddano do użytku wyremontowane nadodrzańskie bulwary, otwarto też Aleję Żeglarzy.
W dniach zlotu uruchomione zostaną dodatkowe pociągi do Szczecina, m.in. z Berlina, Świnoujścia i Kołobrzegu.
W 2007 roku miasto Szczecin było już gospodarzem finału regat. Odwiedziło je wówczas dwa miliony turystów.
Regaty Wielkich Żaglowców
Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek - w tym największych żaglowców świata. Historia regat sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. Daru Pomorza. Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r., kiedy to zwyciężył Dar Pomorza. W 2000 roku żaglowce zawinęły do Gdańska. Gdynia gościła uczestników regat cztery razy, ostatnio w 2009 r.Tegoroczny szczeciński finał regat potrwa do wtorku.
Autor: pk/mtom / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24