Dziś Sejm ma podjąć uchwałę w sprawie upamiętnienia rzezi ludności polskiej na Wołyniu. Posłowie spierają się co do tego, czy wydarzenie to było czystką etniczną o znamionach ludobójstwa czy też ludobójstwem. O kształcie uchwały zdecyduje większość na sali sejmowej.
Podczas głosowania w klubie Platformy Obywatelskiej obowiązywać będzie dyscyplina. Posłowie PO mają poprzeć zapis w sprawie rzezi wołyńskiej definiujący tę zbrodnię jako "czystkę etniczną o znamionach ludobójstwa", a nie - jak postuluje kluby SLD, PSL, PiS i SP - "zbrodnię ludobójstwa".
- Dyscyplina oczywiście w sprawie uchwały wołyńskiej obowiązuje. Wspieramy zarówno stanowisko ministra spraw zagranicznych, jak i przesłanie prezydenta Bronisława Komorowskiego - powiedział szef klubu PO Rafał Grupiński dziennikarzom w czwartek wieczorem po posiedzeniu klubu PO, w którym uczestniczył m.in. szef MSZ.
Spór wokół "ludobójstwa"
Komisja kultury przygotowała pierwotnie projekt uchwały ws. zbrodni wołyńskiej, w którym wydarzenie to jest określone jako "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa". W czwartek posłowie z komisji kultury i środków przekazu poparli jednak poprawkę do projektu komisyjnego głoszącą, że "zbrodnia wołyńska na Polakach ze względu na jej zorganizowany i masowy wymiar to zbrodnia ludobójstwa". Poprawkę, autorstwa klubu SP, poparło 10 posłów, a 9 było przeciw. Klub PO w piątkowym głosowaniu ma jednak głosować za odrzuceniem poprawki Solidarnej Polski. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała po posiedzeniu klubu, że pierwotna propozycja komisji kultury "znalazła pełną akceptację w klubie". W zaproponowanym pierwotnie przez komisję kultury projekcie uchwały zapisano m.in., że "Sejm RP oddaje hołd i cześć obywatelom II Rzeczypospolitej Polskiej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów". "W lipcu 2013 r. przypada 70. rocznica apogeum fali zbrodni, których na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej dopuściła się Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. Zorganizowany i masowy wymiar zbrodni wołyńskiej nadał jej charakter czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa. W latach 1942-1945 na terenie Wołynia i Galicji Wschodniej ofiarą zbrodni padło ok. 100 tys. obywateli polskich" - głosi propozycja. W czwartek minęło 70 lat od tzw. krwawej niedzieli, kiedy UPA wymordowała ok. 11 tys. Polaków. 11 i 12 lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim.
Autor: db/ja / Źródło: PAP