Coraz więcej młodych niezdolnych do pracy. "Sam stres jest już problemem psychicznym"

Źródło:
tvn24.pl, Telegraph
23.02.2023 | 23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją
23.02.2023 | 23 lutego to Światowy Dzień Walki z DepresjąMaria Mikołajewska | Fakty TVN
wideo 2/5
23.02.2023 | 23 lutego to Światowy Dzień Walki z DepresjąMaria Mikołajewska | Fakty TVN

Liczba młodych Brytyjczyków niezdolnych do pracy z powodu złego stanu zdrowia podwoiła się w ciągu dekady. Główną przyczyną jest pogorszenie się ich zdrowia psychicznego. W Polsce takich danych brakuje, wiele wskazuje jednak, że problem jest równie poważny. - Młodzi ludzie odzwyczaili się od bycia w grupie, czują też lęk dotyczący oceny i samooceny - podkreślają eksperci.

Z nowego raportu brytyjskiej organizacji pomocowej Resolution Foundation wynika, że w ostatniej dekadzie dwukrotnie wzrosła liczba młodych osób w wieku 18-24 lat, które są niezdolne do pracy z powodu problemów zdrowotnych. Zdecydowanie najczęstszą dolegliwością, która nie pozwala im pracować, są problemy ze zdrowiem psychicznym - tak przyznało 2/3 ankietowanych. - Częstsze przypadki problemów psychicznych wśród młodych ludzi wydają się być stałym trendem, który nie wykazuje żadnych oznak słabnięcia - zauważyła Louise Murphy, jedna z autorek badania.

ZOBACZ TEŻ: Raport o zdrowiu psychicznym młodych ludzi. Ekspertka wskazuje na "triadę" przyczyn

Kłopoty z pracą ze względu na zdrowie psychiczne

Wiele wskazuje na to, że problem jest równie poważny w Polsce. Jak wskazuje Ewa Jędrychowska-Płonka, specjalista psychologii klinicznej z Centrum Psychiatrii w Katowicach, w ostatnich dwóch latach o 15 proc. wzrosła liczba osób powyżej 18. roku życia, które mają kłopoty z podejmowaniem pracy. Wśród głównych przyczyn tego stanu znajdują się właśnie trudności związane ze zdrowiem psychicznym.

- W tym aspekcie najbardziej uderza trudność radzenia sobie ze stresem. Ona się coraz bardziej obniża, ten próg tolerancji na sytuacje stresowe jest coraz niższy - wskazuje Jędrychowska-Płonka. W dodatku, według ekspertki, "na ten brak umiejętności radzenia sobie ze stresem nakładają się mechanizmy myślenia depresyjnego, głównie o samym sobie".

- Sam stres jest już problemem psychicznym. Jeśli chodzi o trudności w pracy, które on powoduje, to nie jest to tylko wykonywanie obowiązków, ale i trudność związana z umiejętnością bycia w relacjach interpersonalnych - twierdzi Jędrychowska-Płonka. - Praca, oprócz kompetencji zawodowych, wiąże się z umiejętnością bycia w relacjach międzyludzkich - podkreśla.

Według ekspertów, do szybszego pogarszania się sytuacji ze zdrowiem psychicznym młodych przyczyniła się pandemia COVID-19 i lockdown. - Moim zdaniem, jeśli chodzi o młodych dorosłych, o te osoby, które są w ostatnich klasach szkoły średniej, to pandemia mogła mieć swój wpływ na pogorszenie się ich zdrowia psychicznego i na ten temat są badania - wskazuje Jędrychowska-Płonka. - Mówią one, że młodzi ludzie odzwyczaili się od bycia w grupie, bycia z ludźmi, ale też, że czują lęk dotyczący oceny i samooceny - twierdzi.

ZOBACZ TEŻ: Dzieci uwięzione między naszym "zawsze tak było" a "kiedyś tego nie było". Są bardzo nieszczęśliwe

Zdrowie młodych a rynek pracy

Wszystko wskazuje, że problemy ze zdrowiem psychicznym w rosnącym stopniu negatywnie wpływają na polski rynek pracy. Okazuje się jednak, że w naszym kraju trudno o dane, które pokazywałyby skalę takiego zjawiska. - Nie ma badań dotyczących tego, jak ludzie młodzi po kryzysie psychicznym radzą sobie na rynku zawodowym - twierdzi Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, asystentka zdrowienia. - Być może nadszedł czas, aby je zrobić - dodaje w rozmowie z tvn24.pl.

Tymczasem, według Szczerbowskiej, "pracodawcy niechętnie zatrudniają ludzi po kryzysie zdrowia psychicznego i jest niewiele firm w Polsce, które prowadzą tzw. politykę różnorodności". Ekspertka jako przykład wskazuje, że aż 47 proc. pracowników traci pracę po pierwszym epizodzie schizofrenii. Na chorobę tę w Polsce cierpi około 400 tys. osób.

- Na ogół jest tak, że ludzie po kryzysie ukrywają swoją diagnozę i problemy po to, żeby nie tracić pracy. Bardzo się boją nawet ujawniania orzeczeń o niepełnosprawności w swojej pracy, aby nie narazić się na stygmatyzację - wskazuje nasza rozmówczyni. Według niej dużym problemem jest też to, że osoby z kryzysem autostygmatyzują się, czyli same na wstępie dochodzą do wniosku, że nie mają szans, aby wrócić na studia czy do pracy. Takie osoby pozostają na rentach albo utrzymaniu rodziny.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:pb//mm

Źródło: tvn24.pl, Telegraph

Źródło zdjęcia głównego: Dragon Images/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nie od dziś wiemy, że nominaci Prawa i Sprawiedliwości lubią duże pieniądze, więc się nie dziwię, że takie bardzo zuchwałe roszczenia względem MSZ Marek Magierowski sobie tutaj uzurpuje - komentował poseł KO Patryk Jaskulski. Poseł PiS Paweł Jabłoński mówił, że Magierowski jest ambasadorem RP "od momentu powołania go przez prezydenta do momentu odwołania go przez prezydenta".

Spór o ambasadorów. "Prezydent wkłada kij w szprychy"

Spór o ambasadorów. "Prezydent wkłada kij w szprychy"

Źródło:
TVN24, PAP

Policja opublikowała nagranie z akcji w Springfield w stanie Illnois, w czasie której jeden z funkcjonariuszy śmiertelnie postrzelił 36-letnią czarnoskórą kobietę. Ofiara sama wezwała policję, podejrzewając, że ktoś włamał się do jej domu. Policjant, który oddał strzał, został zwolniony i przebywa w areszcie. Jest oskarżony o morderstwo i nadużycie siły.

Wezwała policję, zabili ją w jej domu. Upubliczniono nagranie

Wezwała policję, zabili ją w jej domu. Upubliczniono nagranie

Źródło:
BBC, Reuters

Około 200 tysięcy dzieci i młodych ludzi, a także szczególnie narażonych dorosłych, padło ofiarą przemocy w państwowych i religijnych nowozelandzkich zakładach opieki w ciągu ostatnich 70 lat - wynika z raportu, będącego efektem kilkuletniego śledztwa. - To smutny i mroczny dzień - oświadczył premier Nowej Zelandii Christopher Luxon.

Co trzeci podopieczny był ofiarą. "To mroczny dzień"

Co trzeci podopieczny był ofiarą. "To mroczny dzień"

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Wiz, izraelska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, otrzymała od Google propozycję przejęcia za, bagatela, 23 miliardy dolarów. Jednak oferta została odrzucona. Zamiast przejęcia, planuje wejście na giełdę. To druga spółka założycieli Wiz, którą zainteresował się Microsoft. Pierwszą sprzedali za 320 milionów dolarów.

Gigant chciał przejąć spółkę za 23 miliardy dolarów. Dostał kosza

Gigant chciał przejąć spółkę za 23 miliardy dolarów. Dostał kosza

Źródło:
BBC

Co najmniej 18 osób zginęło w katastrofie samolotu w Nepalu. Maszyna w czasie startu ze stołecznego lotniska zjechała z pasa i zapaliła się.

Samolot zjechał z pasa, rozbił się i zapalił. Zginęło wiele osób

Samolot zjechał z pasa, rozbił się i zapalił. Zginęło wiele osób

Źródło:
Reuters

W Nisku (woj. podkarpackie) pijany 18-latek pozwolił przejechać się swojemu 16-letniemu, także nietrzeźwemu, koledze. Wspólna przejażdżka nastolatków zakończyła się w przydrożnym rowie. Nastolatkowie - jak przekazała policja - nie odnieśli poważnych obrażeń. Ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem.

"Dał się przejechać koledze". Wpadli autem do rowu. Nagranie

"Dał się przejechać koledze". Wpadli autem do rowu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Sezon urlopowy jest czasem, gdy szczególnie wiele osób odwiedza lotniska. Wykorzystać to starają się złodzieje, przez co krótka chwila nieuwagi może kosztować nas utratę cennych przedmiotów. Hiszpańskie władze poinformowały właśnie o kilkudziesięciu sprawcach kradzieży zatrzymanych na lotnisku w Madrycie. Opublikowały także nagrania ku przestrodze wskazując, gdzie na lotnisku powinniśmy zachować szczególną czujność.

Kradzieże na lotniskach. Tak najczęściej padamy ich ofiarą 

Kradzieże na lotniskach. Tak najczęściej padamy ich ofiarą 

Źródło:
ENEX, El Debate, Aena

Co najmniej 13 osób zginęło na Filipinach w wyniku obfitych opadów deszczu wywołanych przez tajfun Gaemi. Żywioł zmierza obecnie w kierunku Tajwanu, gdzie z powodu zagrożenia jakie niesie zamknięto szkoły, biura i instytucje finansowe oraz postawiono wojsko w stan gotowości.

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Gaemi sieje spustoszenie. "Woda dotarła do drugiego piętra"

Źródło:
Reuters, PAP

- To były okropne chwile. Teraz, gdy tylko przychodzi alert RCB, od razu wracają najgorsze wspomnienia - mówi Alicja Tarkowska, sołtys Zawał pod Toruniem, gdzie 19 lipca 2015 roku przez wieś przetoczyła się trąba powietrzna. W kilka minut ludzie stracili swoje majątki. Najważniejsze jednak, że nikt nie zginął. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, dziś wszyscy mieszkańcy, których dotknął żywioł, ponownie są "na swoim".

Minęło 9 lat, ale strach pozostał. "Gdy przychodzi alert, wracają najgorsze wspomnienia"

Minęło 9 lat, ale strach pozostał. "Gdy przychodzi alert, wracają najgorsze wspomnienia"

Źródło:
tvn24.pl

PSL chce powrotu do starych zasad naliczania składki zdrowotnej i forsuje swój projekt. - Nasze rozwiązanie będzie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom, bo przedsiębiorcy dzisiaj nie oczekują na kosmetykę, jeśli chodzi o składkę zdrowotną, tylko na powrót do tego, co było - powiedział Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii w "Jeden na Jeden" w TVN24. We wtorek Donald Tusk podkreślał, że koalicja powinna przedstawić wspólną propozycję.

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie zabrałbym dziecka na polowanie. Sam nie uczestniczę w polowaniach. Natomiast nie chcę odbierać tym, którzy chcą uczestniczyć w polowaniach, takiego prawa - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Odniósł się do propozycji zawartych w "Strategii zrównoważonego łowiectwa w Polsce do roku 2030 z perspektywą do roku 2035".

Dzieci na polowaniach? "Nie powinniśmy tego zabraniać"

Dzieci na polowaniach? "Nie powinniśmy tego zabraniać"

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Punkowcy z Niemiec zjechali się na wakacyjną wyspę Sylt na Morzu Północnym i założyli tam letni obóz protestacyjny. Demonstrują przeciwko wykluczeniu ekonomicznemu, degradacji środowiska i obecności skrajnej prawicy w jednym z najbardziej ekskluzywnych rejonów kraju.

Punkowcy opanowali wyspę. Cel? "Wysłać w przeszłość schronienie dla faszystów"

Źródło:
"The Guardian"

W środę rano na północy Moskwy wybuchł samochód, dwie osoby zostały poszkodowane - potwierdziło rosyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Jak podają media, jednym z rannych jest agent GRU.

Wybuch samochodu w Moskwie. Media: w środku był agent GRU

Wybuch samochodu w Moskwie. Media: w środku był agent GRU

Źródło:
Reuters

882 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia potwierdziła, że przeprowadziła atak dronami na prom kolejowy w porcie Kawkaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Jednostka o nazwie "Sławianin" została "znacznie uszkodzona". Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W środę 24.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, błyska się, porywiście wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, błyska się, porywiście wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Brytyjski gitarzysta i wokalista bluesowy John Mayall zmarł w wieku 90 lat - przekazano w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Muzyk, odznaczony m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego, nazywany był "ojcem chrzestnym brytyjskiego bluesa".

John Mayall nie żyje. Legenda bluesa miała 90 lat

John Mayall nie żyje. Legenda bluesa miała 90 lat

Źródło:
BBC, PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

Senator Bob Menendez, jeden z bardziej wpływowych polityków w Partii Demokratycznej, złożył rezygnację po wyroku skazującego za przekupstwo i działanie w charakterze agenta rządu Egiptu. Ugiął się pod naciskami innych demokratów.

Przyjmował "rozkazy oficjeli", żona pisała, że "zrobi wszystko". Senator Bob Menendez ustąpił

Przyjmował "rozkazy oficjeli", żona pisała, że "zrobi wszystko". Senator Bob Menendez ustąpił

Źródło:
PAP

Kamala Harris prowadzi minimalnie nad Donaldem Trumpem w pierwszym sondażu przeprowadzonym po decyzji Joe Bidena o rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. Badanie Reuters/Ipsos pokazało, że zagłosowałoby na nią 44 procent, a na Trumpa - 42 procent Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy. Reuters podkreśla, że błąd statystyczny wynosi w tym badaniu 3 punkty procentowe.

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Przyczyną śmierci mężczyzny były obrażenia głowy powstałe na skutek postrzelenia z broni palnej. Na ciele nie było innych obrażeń - podała prokuratura. Ciało zostało znalezione w piątek w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie). Od początku śledczy informowali, że miał ranę postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest poszukiwany od lat Jacek Jaworek. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA.

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

"Ból i blask" Pedro Almodóvara czy "IO" Jerzego Skolimowskiego to filmy, które zostały obsypane nagrodami, ale nie były tworzone z myślą o masowej widowni. Takich świetnych, ambitnych filmów na platformie Max jest więcej. Oto 10 najciekawszych.

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Źródło:
TVN24

Państwo wejdzie w momencie, gdy ten proces będzie się zbyt długo przedłużał - stwierdził w TVN24 przewodniczący Rady Mediów Polskich i redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk, komentując poprawki senatorów do noweli ustawy o prawie autorskim. Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska dodał, że wprowadzona w poprawkach procedura "przymusza obydwie strony: media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu".

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

Źródło:
tvn24.pl