Premier Donald Tusk poinformował o przyjęciu przez rząd strategii migracyjnej. Prokuratura przedstawiła byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu zarzuty. Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli weszli do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w środę 16 października.
1. Strategia migracyjna przyjęta
"Strategia migracyjna przyjęta. Decyzja trudna, ale bardzo potrzebna i oczekiwana" - napisał Donald Tusk, po kilku godzinach obrad rządu w tej sprawie.
Przewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy Anna Maria Żukowska zaznaczyła, że strategia "została przyjęta ze zdaniami odrębnymi czworga ministrów konstytucyjnych Lewicy", bo "jeden jej fragment (...) jest nie do zaakceptowania".
CZYTAJ RÓWNIEŻ – Tusk: strategia migracyjna przyjęta. Żukowska: jeden fragment nie do zaakceptowania
2. Premier leci na szczyt Rady Europejskiej
Donald Tusk leci na dwudniowy szczyt Rady Europejskiej w Brukseli, na którym przywódcy rozmawiać będą między innymi o migracji.
Wcześniej premier zapewniał, że zamierza być "absolutnie twardy" i "bezwzględny". - Nie będziemy respektować ani implementować żadnych europejskich, unijnych pomysłów, jeśli będziemy mieli pewność, że one godzą w nasze bezpieczeństwo - powiedział, odnosząc się do przyjętego w maju tego roku paktu o migracji i azylu.
3. Romanowski usłyszał zarzuty
Prokuratura przedstawiła byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu zarzuty. - Prokurator nieco zmodyfikował kwalifikację prawną kilku z tych czynów - poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.
Według Romanowskiego i jego obrońcy działania prokuratury są "bezprawne". Wobec posła PiS nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych.
4. Kontrolerzy NIK weszli do NCBR i MKOl
Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli rozpoczęli w siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju kontrolę specjalną. To pierwsza taka kontrola w tej kadencji i chyba dekadzie - przekazał dyrektor delegatury NIK w Białymstoku Janusz Pawelczyk.
Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła również kontrolę w Polskim Komitecie Olimpijskim. - Badamy umowy, które są finansowe ze środków publicznych - ogłoszono.
5. Ruszył "proces stulecia"
Rozpoczął się proces byłego prezesa prywatnego banku BES (Banco Espirito Santo) Ricardo Salgado, jednego z najbardziej wpływowych portugalskich biznesmenów ostatnich dekad.
Na ławie oskarżonych w "procesie stulecia" zasiadło 17 osób - mieli popełnić ponad 300 przestępstw, w tym kierować organizacją przestępczą, prać pieniądze, fałszować dokumenty oraz celowo dezinformować klientów banku.
6. Tragiczny bilans powodzi w Afryce
Przedłużająca się pora deszczowa pogorszyła tragiczną sytuację związaną z powodziami w Afryce Zachodniej i Środkowej w tym roku.
Odnotowano prawie 1500 ofiar śmiertelnych, zniszczonych lub uszkodzonych zostały setki tysięcy domów - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemal 1500 zabitych. Najgorsza sytuacja od dekad
7. Wielkie emocje na Narodowym
Po niesamowitym meczu reprezentacja Polski piłkarzy zremisowała na PGE Narodowym z faworyzowaną Chorwacją 3:3 (2:3) w 4. kolejce Ligi Narodów. Biało-Czerwoni po błędach w obronie przegrywali już 1:3, ale walczyli bardzo ambitnie i wyszarpali cenny rezultat. W samej końcówce to goście bronili się przed porażką.
Źródło: PAP, TVN24, Eurosport
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP