Przedłużająca się pora deszczowa pogorszyła tragiczną sytuację związaną z powodziami w Afryce Zachodniej i Środkowej w tym roku. Odnotowano prawie 1500 ofiar śmiertelnych, zniszczonych lub uszkodzonych zostały setki tysięcy domów - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Choć w Afryce Zachodniej i Środkowej pora deszczowa w sierpniu i wrześniu jest czymś normalnym, to tegoroczne opady są niezwykle obfite i w wielu krajach spowodowały największe powodzie od co najmniej 30 lat. Jeszcze w połowie września synoptycy przewidywali, że zakończą się one z początkiem października, ale nowe prognozy przewidują ciągłe opady do listopada.
Według ONZ w wyniku niszczących ulew i powodzi tylko od 5 października około 980 tysięcy osób musiało opuścić swoje domy w 11 krajach.
Wielu zabitych, tysiące zniszczonych domów
Od początku tego roku spośród 16 państw dotkniętych powodziami najbardziej ucierpiały: Czad, Niger, Nigeria, Demokratyczna Republika Konga, Kamerun, Mali i Gwinea. W krajach położonych wzdłuż południowych obrzeży Sahary potwierdzono śmierć ponad 1460 osób, a kataklizm dotknął 6,6 miliona ludzi - poinformowała ONZ. Uszkodzonych lub zniszczonych zostało ponad 600 tys. domów. Skutki ulew i powodzi odczuło 170 placówek służby zdrowia i 555 szkół.
Ulewne opady deszczu przerwały tamy, zalały pustynne miasta i spowodowały zaostrzenie kryzysu humanitarnego w jednym z najbiedniejszych regionów świata - zwraca uwagę Reuters.
Z powodu powodzi w Mali i Nigrze o miesiąc przesunięto rozpoczęcie roku szkolnego. W nigerskim mieście Zinder doszło do zawalenia się XIX-wiecznego meczetu. Z kolei w Agadez w środkowej części kraju, które znane jest również jako "brama na pustynię", wody uszkodziły historyczne centrum.
Zobacz też: Sahara pod wodą
"Spustoszenie i dewastacja stają się powszechne"
Powodzie są najczęstszą i najbardziej kosztowną klęską żywiołową w Afryce. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej straty gospodarcze spowodowane klęskami żywiołowymi na tym kontynencie wzrosły o 52 procent w latach 2010-2019 w porównaniu z poprzednimi trzema dekadami.
Zgodnie z badaniem z 2021 roku, które ukazało się w piśmie "Journal of Hydrology", region ten jest coraz bardziej zagrożony powodziami z powodu negatywnych zmian klimatycznych, słabego planowania urbanistycznego i innych przyczyn. Naukowcy w artykule opublikowanym w "Journal of Hydrology" zauważyli, że "spustoszenie i dewastacja stają się coraz bardziej powszechne". Rok po jego opublikowaniu Afrykę Zachodnią i Środkową nawiedziła jedna z największych powodzi w historii, która dotknęła ponad 8,5 miliona ludzi w 20 krajach.
Źródło: Reuters, ONZ, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Reuters