Romanowski po przesłuchaniu. "Prokurator nieco zmodyfikował kwalifikację prawną"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Romanowski: dzisiaj prokurator zmienił zakres zarzutów
Romanowski: dzisiaj prokurator zmienił zakres zarzutów TVN24
wideo 2/7
Romanowski: dzisiaj prokurator zmienił zakres zarzutów TVN24

Prokuratura przedstawiła we wtorek byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu zarzuty. - Prokurator nieco zmodyfikował kwalifikację prawną kilku z tych czynów - poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Według Romanowskiego i jego obrońcy działania prokuratury są "bezprawne". Wobec posła PiS nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych.

Powtórzenie zarzutów dotyczących m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej Marcinowi Romanowskiemu - posłowi klubu PiS, który w latach 2019-2023 był wiceszefem MS nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości - Prokuratura Krajowa planowała przeprowadzić 7 października. Poseł się jednak nie stawił. Drugi termin wyznaczyła na wtorek.

Kilka minut przed godziną 9 Romanowski pojawił się przed budynkiem prokuratury. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że jego obecność "nie oznacza, że legitymizuje te bezprawne działania, ponieważ mamy do czynienia z fałszywym prokuratorem krajowym". - Mamy w mojej sprawie ciąg przestępstw, chociażby pozbawienie mnie wolności w sposób bezprawny w lipcu 2024 roku - przekonywał.

Marcin Romanowski w prokuraturze TVN24

- Dzisiaj stawiamy się oczywiście, żeby uniknąć jakichś pretekstów do dalszych politycznych działań - dodał.

Zapytany, czy przychodzi do prokuratury, żeby odpowiadać na pytania, czy tylko usłyszeć zarzuty, odparł, że "trudno powiedzieć, co tutaj się dzisiaj wydarzy".

CZYTAJ WIĘCEJ: O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Romanowski: prokurator zmienił zakres zarzutów

Około godziny 13 Romanowski przekazał, że "na dzień dzisiejszy te czynności się zakończyły". - Jeszcze raz pragnę podkreślić, że moje stawiennictwo w żaden sposób nie ma na celu legitymizacji tych bezprawnych działań - powiedział.

- Podtrzymujemy nasze stanowisko, że doszło do bezprawnego przejęcia funkcji przez prokuratura krajowego, w sposób kryminalny doszło do przejęcia prokuratury, co oznacza chociażby nieskuteczność przedłużenia tego śledztwa - stwierdził.

- Chciałbym powiedzieć, że do tej serii działań o charakterze bezprawnym doszły kolejne, mianowicie dzisiaj prokurator zmienił zakres tych zarzutów, wykraczając poza zakres wniosku i tego do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, i tego do polskiego Sejmu, chociaż ta zgoda Sejmu w naszej ocenie jest nieskuteczna, co stanowi po raz kolejny naruszenie przepisów związanych właśnie z wymiarem sprawiedliwości - powiedział.

Marcin RomanowskiTVN24

"Marcin Romanowski jest człowiekiem wolnym"

Obrońca Romanowskiego mecenas Bartosz Lewandowski powiedział, że Romanowski nie podpisał żadnych dokumentów. - Marcin Romanowski jest człowiekiem wolnym, nie zostały zastosowane wobec niego żadne środki zapobiegawcze. Nie mamy żadnej wiedzy o tym, aby jakikolwiek wniosek o tymczasowe aresztowanie był skierowany czy miałby być skierowany - powiedział Lewandowski.

Dodał, że "rzeczą niedopuszczalną z punktu widzenia prawnego" jest "wyjście ze strony prokuratury poza uchwałę Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy". - Zmiana kwalifikacji prawnej i opisów czynu uległa modyfikacji na niekorzyść pana Marcina Romanowskiego, co jest niedopuszczalne, ponieważ żaden organ - ani Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ani Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy - nie wyraził na to zgody - stwierdził.

Lewandowski tłumaczył, że w zarzutach "wyeliminowano artykuł 296. Kodeksu karnego (wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym - red.) i poświadczenie nieprawdy". 

W poniedziałek w rozmowie z reporterem TVN24 Bartłomiejem Ślakiem Romanowski oświadczył, że w dalszym ciągu korzysta z polskiego immunitetu parlamentarnego, mimo że Sejm uchylił go 12 lipca, a także zgodził się na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. - Trudno uważać, żeby (immunitet) był uchylony w sytuacji, kiedy wnioskował o to pan Dariusz Korneluk, który nie jest prokuratorem krajowym (...). Z tego, co wiem, to prawdziwy prokurator krajowy, pan Dariusz Barski, nie składał takiego wniosku - powiedział Romanowski.

Romanowski: dostałem zaproszenie do prokuratury, oczywiście się zjawię
Romanowski: dostałem zaproszenie do prokuratury, oczywiście się zjawięTVN24

PK: mówimy tutaj o przywłaszczeniu kwoty ponad 107 milionów złotych

Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak powiedział na briefingu prasowym, że Romanowskiemu przedstawiono "te same czyny, które zostały ogłoszone w połowie lipca". - Prokurator nieco zmodyfikował kwalifikację prawną kilku z tych czynów i za tym idzie również opis tych czynów. Natomiast nie zmienia to faktu, iż mamy do czynienia z tymi samymi czynami - mówił Nowak.

Prokurator przedstawił Romanowskiemu 11 zarzutów. - Pierwszy czyn dotyczy działania w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu. Reszta czynów dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez podejrzanego w związku z konkretnymi decyzjami podejmowanymi w ramach funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości - dodał rzecznik PK.

Marcin Romanowski stawił się w prokuraturze. Rzecznik Prokuratury Krajowej o szczegółach
Marcin Romanowski stawił się w prokuraturze. Rzecznik Prokuratury Krajowej o szczegółachtvn24

W opublikowanym na stronie PK komunikacie Nowak wskazał, że "czyny te miały być popełnione w różnych okresach pomiędzy listopadem 2018 r. a grudniem 2023 r."

"Przekroczenie uprawnień i niedopełnianie obowiązków miało polegać między innymi na wskazywaniu podległym pracownikom podmiotów, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości (dot. V i IX otwartego konkursu ofert), a nadto na braku wymaganego nadzoru, zlecaniu poprawy błędnych ofert przed ich zgłoszeniem oraz na zawieraniu umów lub dopuszczaniu do udzielenia wsparcia finansowego podmiotom niespełniającym wymogów formalnych i materialnych" - czytamy.  

Nowak wyjaśnił, że część zarzutów "została zakwalifikowana kumulatywnie z artykułu dotyczącego przywłaszczenia mienia powierzonego, a więc z artykułu 284". - Łącznie mówimy tutaj o przywłaszczeniu kwoty ponad 107 milionów złotych oraz usiłowaniu przywłaszczenia kwoty ponad 58 milionów złotych - dodał.

- Prokurator ogłosił te zarzuty podejrzanemu, przesłuchał go w charakterze podejrzanego. Podejrzany skorzystał z prawa w zasadzie do odmowy składania wyjaśnień, jedynie oświadczył, że się do tych zarzutów nie przyznaje - mówił Nowak.

Marcin Romanowski stawił się w prokuraturze. Rzecznik Prokuratury Krajowej o szczegółach
Marcin Romanowski stawił się w prokuraturze. Rzecznik Prokuratury Krajowej o szczegółachtvn24

Brak środków zapobiegawczych. "Prokurator nie wyklucza zastosowania w przyszłości"

Rzecznik poinformował, że Romanowski "złożył również oświadczenie co do przeszkód formalnych do prowadzenia tego postępowania". - To są w zasadzie te same okoliczności, co były wcześniej podnoszone, których oczywiście w żadnym zakresie nie podzielamy - zaznaczył.

Według relacji prokuratora Nowaka, poseł PiS złożył krótkie wyjaśnienia dotyczące niektórych z zarzutów. - Nie odpowiadał na pytania prokuratora i czynność została zakończona - przekazał.

- Prokurator nie zastosował w dniu dzisiejszym wobec podejrzanego żadnych środków zapobiegawczych, natomiast nie wyklucza zastosowania takich środków w przyszłości - dodał. Oświadczył, że decyzja w tej sprawie może "nastąpić bardzo szybko, niebawem". - Jest możliwy w naszej ocenie każdy środek przewidziany przepisami Kpk, a więc również środki wolnościowe, ale również nasz wniosek o areszt skierowany do sądu - zaznaczył.

Pytany o kwestię zmiany kwalifikacji zarzutów wobec Romanowskiego, Nowak odpowiedział, że "ramy zezwolenia na ściganie określa czyn". - I nasze stanowisko jest takie, a więc musimy się poruszać w ramach tego samego czynu, zdarzenia faktycznego. My poza te ramy nie wyszliśmy. Cały czas mówimy o tym samym czynie, tym samym zdarzeniu, dokonujemy oceny tych samych zachowań podejrzanego - podkreślił prokurator.

Jak zauważył, "nie jest tak, że każda zmiana opisu czynu (...) musiałaby powodować ponowne przejście procedury". - Prokurator w tym momencie uznał, że lepiej z punktu widzenia prawnego będzie odzwierciedlała stan faktyczny inna kwalifikacja - zaznaczył Nowak.

Dodał, że ta kwalifikacja zmieniła się - było to w przypadku jednego z czynów przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków, a inne były kwalifikowane z artykułu dotyczącego nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym. - Obecnie prokurator uznał, że lepiej odzwierciedla to kwalifikacja prawna z artykułu 284 - a więc przywłaszczenie powierzonego mienia, i w tym zakresie, a więc jednej z kwalifikacji przyjętej w niektórych zarzutach, nastąpiła zmiana - powiedział prokurator.

Sprawa Romanowskiego

16 lipca wniosek prokuratury o areszt dla Romanowskiego na okres trzech miesięcy odrzucił Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa, a po złożeniu zażalenia na tę decyzję przez prokuraturę - 27 września Sąd Okręgowy w Warszawie. Powodem był chroniący polityka Suwerennej Polski immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jednak 2 października ZP Rady Europy zgodziło się na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej, a także na jego zatrzymanie i areszt.

CZYTAJ W PREMIUM: "Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

W ocenie prokuratury należy powtórzyć ogłoszenie zarzutów Romanowskiemu i przesłuchanie go w charakterze podejrzanego. Prokuratura podkreśla, że czynności te, dokonane po raz pierwszy 15 lipca po uchyleniu mu immunitetu przez Sejm, były nieskuteczne ze względu na chroniący go wówczas immunitet ZP Rady Europy.

Zarzuty to m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości na łączną kwotę ponad 112 mln zł.

Marcin RomanowskiPAP/Tomasz Gzell

Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości

Marcin Romanowski w latach 2019-2023 był wiceszefem MS nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości.

Śledztwo Prokuratury Krajowej w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które trwa od lutego br., jest wielowątkowe; toczy się m.in. w sprawie przekroczenia w ubiegłych latach uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez ministra sprawiedliwości i urzędników resortu, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. Fundusz ma za zadanie nieść głównie pomoc ofiarom przestępstw, a także m.in. pomoc postpenitencjarną.

CZYTAJ W PREMIUM: Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim?

Artur Warcholiński o sprawie Marcina Romanowskiego
Artur Warcholiński o sprawie Marcina Romanowskiego

W ocenie prokuratorów udzielano w sposób uznaniowy i dowolny wsparcia finansowego beneficjentom programów nieposiadających związku z celami Funduszu Sprawiedliwości, czym działano na szkodę interesu publicznego – Skarbu Państwa oraz interesu prywatnego, co spowodowało ograniczenie dostępności środków dla uprawnionych podmiotów.

Do tej pory zarzuty postawiono kilkunastu osobom, trzy z nich trafiły do aresztu. Sejm na wniosek prokuratury uchylił w sprawie Funduszu Sprawiedliwości immunitet nie tylko Romanowskiemu, ale także innemu politykowi Suwerennej Polski Michałowi Wosiowi. Nie są wykluczone kolejne wnioski o uchylenie immunitetu w tym śledztwie.

Reportaż "Jądro ciemności". Oglądaj w TVN24 GO >>>

Autorka/Autor:momo, pp, ek

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił w środę wieczorem na platformie X, że rozmawiał przez telefon z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Z kolei portal Politico informuje, że Biały Dom jeszcze przed inauguracją Trumpa planuje dostarczyć ostatni pakiet pomocy Ukrainie, wart sześć miliardów dolarów.

Zełenski rozmawiał z Trumpem. Potem opublikował wpis

Zełenski rozmawiał z Trumpem. Potem opublikował wpis

Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów Christiana Lindnera. Portal Politico napisał, że rządząca koalicja, która składała się z trzech partii, właśnie się rozpadła. Szef niemieckiego rządu przekazał, że w połowie stycznia zwróci się do parlamentu o udzielenie mu wotum zaufania, a to z kolei może doprowadzić do przyspieszonych wyborów w marcu.

Dymisja w niemieckim rządzie. Politico: koalicja się rozpadła

Dymisja w niemieckim rządzie. Politico: koalicja się rozpadła

Źródło:
PAP, ARD, Reuters

Kamala Harris, wiceprezydentka i kandydatka demokratów, uznała swoją porażkę w wyborach prezydenckich. Poinformowała, że rozmawiała z Donaldem Trumpem i zadeklarowała, że będzie uczestniczyć w pokojowym przekazaniu władzy. - Przegrałam wybory, ale nie przegrałam walki, która napędzała całą nasza kampanię - powiedziała podczas pierwszego wystąpienia od wtorkowych wyborów.

Kamala Harris uznała porażkę. "Przegrałam wybory, ale nie przegrałam walki"

Kamala Harris uznała porażkę. "Przegrałam wybory, ale nie przegrałam walki"

Źródło:
TVN24

Donald Trump wygrał wybory i będzie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. W Niemczech doszło do rozpadu rządzącej koalicji. W Sejmie debatowano nad projektem dotyczącym depenalizacji pomocy w aborcji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 7 listopada.

Kryzys w Niemczech, szef KRRiT ukarany, sprawa wpisu aktorki znów w sądzie

Kryzys w Niemczech, szef KRRiT ukarany, sprawa wpisu aktorki znów w sądzie

Źródło:
TVN24, PAP

Amerykański prezydent elekt Donald Trump przeprowadził w środę wieczorem szereg rozmów telefonicznych z czołowymi politykami, między innymi z premier Włoch Giorgią Meloni, premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Gratulacje po zwycięstwie w wyborach otrzymał między innymi od premiera Australii Anthony'ego Albanese'a i liderki francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Meloni, Orban, Zełenski, Netanjahu. Szereg rozmów Donalda Trumpa po wyborach

Meloni, Orban, Zełenski, Netanjahu. Szereg rozmów Donalda Trumpa po wyborach

Źródło:
PAP

Nie żyje trzyletnie dziecko, które trafiło w środę do szpitala w Nowym Tomyślu z objawami zatrucia. Okoliczności i przyczyny śmierci wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury. W szpitalu jest również matka dziecka.

Trzyletnie dziecko trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Nie żyje

Trzyletnie dziecko trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Nie żyje

Źródło:
PAP

Koalicja rządząca "ma twardą legitymację, żeby prowadzić poważną polityczną dyskusję z każdym rządem w Ameryce" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, odnosząc się do wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA. Mówił także o działaniach, jakie przyszły gospodarz Białego Domu może podjąć wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Co dalej z Ukrainą i Putinem? "Trump potrzebuje sekundę, żeby to zrozumieć"

Co dalej z Ukrainą i Putinem? "Trump potrzebuje sekundę, żeby to zrozumieć"

Źródło:
TVN24

- Wszyscy mówimy o taktyce, ale po prostu ta kadencja prezydenta Joe Bidena była niedobra. Amerykanie oceniają politykę ostatnich czterech lat jako porażkę - powiedział w TVN24 profesor Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych w latach 2018-2020. Jednocześnie ocenił, że "Kamala Harris dobrze wypadła na to, co mogła zrobić".

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Źródło:
TVN24

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Projekt ustawy w tej sprawie został w środę skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Jak mówił w Sejmie wiceszef resortu finansów Jarosław Neneman, jest to mała nowelizacja i "pierwszy krok", a "opodatkowanie budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, wymaga gruntownych zmian".

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Bez zatrudnienia dodatkowych pracowników skrócenie czasu pracy musiałoby przełożyć się na niższą produkcję i niższe łączne dochody, a co za tym idzie, na niższe płace - oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych (IBS). W ich opinii przyjęcie takiego rozwiązania prowadziłoby do "poważnych problemów państwa z dostarczaniem usług publicznych".

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Źródło:
PAP

Paczki, które w ostatnich miesiącach zapaliły się w magazynach firm logistycznych w Europie, były częścią spisku rosyjskiego wywiadu wojskowego - przekazał Kestutis Budrys, starszy doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Litwy. W październiku komunikat w tej sprawie wydała Prokuratura Krajowa.

Pożary paczek w magazynach firm logistycznych w Europie. "Wiemy, kto stoi za tymi operacjami"

Pożary paczek w magazynach firm logistycznych w Europie. "Wiemy, kto stoi za tymi operacjami"

Źródło:
CNN, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie rozpatrzy sprawę aktorki Barbary Kurdej-Szatan, która jest oskarżona o zniesławienie funkcjonariuszy Straży Granicznej. Powrót sprawy to efekt decyzji Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę Zbigniewa Ziobry. Ten złożył ją jeszcze jako prokurator generalny.

Wraca sprawa wpisu Barbary Kurdej-Szatan. Decyzja Sądu Najwyższego po skardze Zbigniewa Ziobry

Wraca sprawa wpisu Barbary Kurdej-Szatan. Decyzja Sądu Najwyższego po skardze Zbigniewa Ziobry

Źródło:
PAP

Wybrany na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest - jak przypomina CNN - "skazanym przestępcą", który "oczekuje na wyrok w sprawie o łapówkę w Nowym Jorku i wciąż stara się uniknąć ścigania w innych sprawach stanowych i federalnych". Trump nie przyznał się do winy w żadnym z postawionych mu zarzutów. Co się teraz stanie z jego sprawami karnymi i cywilnymi?

Co się stanie ze sprawami karnymi i cywilnymi Donalda Trumpa

Co się stanie ze sprawami karnymi i cywilnymi Donalda Trumpa

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Co zdecydowało o zwycięstwie Donalda Trumpa, czego zabrakło Kamali Harris, jak w ciągu ostatnich lat zmieniła się polityczna mapa Stanów Zjednoczonych? - na te pytania, podsumowując wtorkowe wybory w USA, starają się odpowiedzieć amerykańskie media. Oto sześć najważniejszych wniosków, które płyną z tych analiz. 

Co zdecydowało, czego zabrakło. Najważniejsze wnioski po wyborach

Co zdecydowało, czego zabrakło. Najważniejsze wnioski po wyborach

Źródło:
"The Hill", CNN

Donald Trump będzie drugim prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, który wróci do Białego Domu po kadencji przerwy - donosi agencja Associated Press. Ostatnim politykiem, który na drugą kadencję zapracował dopiero po wcześniej przegranych wyborach, był demokrata Grover Cleveland, 22. i 24. prezydent USA. Rządził pod koniec XIX wieku.

Taka sytuacja zdarzyła się tylko raz w historii USA. Ponad 130 lat temu

Taka sytuacja zdarzyła się tylko raz w historii USA. Ponad 130 lat temu

Źródło:
AP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii mąki żytniej razowej. "Może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów" - napisano w komunikacie.

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Jak ustalili śledczy, około 40-letnia kobieta, której ciało znaleziono pod koniec października w jednej z kamienic na Bałutach w Łodzi, zmarła na przełomie czerwca i lipca. Jej tożsamość pozostaje nieznana, ale śledczy podejrzewają, kim była.

Ciało kobiety w piwnicy. Wiedzą, kiedy zmarła. Podejrzewają, kim była

Ciało kobiety w piwnicy. Wiedzą, kiedy zmarła. Podejrzewają, kim była

Źródło:
PAP

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie kolejnego już projektu dotyczącego depenalizacji pomocy w aborcji. Wcześniejszy projekt w tej sprawie został odrzucony w lipcu. - To jest projekt bardzo zachowawczy, bardzo mocno zmieniony w stosunku do wyjściowej propozycji - przekonywała przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska. Karina Bosak z Konfederacji stwierdziła, że to "radykalnie lewicowy projekt". Złożono wniosek o odrzucenie projektu w całości, ale głosowanie nad nim odbędzie się w piątek, podczas bloku głosowań.

"Zachowawczy" projekt, "likwidacja absurdów". W Sejmie o depenalizacji aborcji

"Zachowawczy" projekt, "likwidacja absurdów". W Sejmie o depenalizacji aborcji

Źródło:
PAP

Tragedia w Puchałach pod Pruszkowem. Nie żyje dwuletnie dziecko, które zostało porażone prądem - przekazała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie.

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Donald Trump wygrał wybory i będzie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych - poinformował CNN. Jak wynika z projekcji amerykańskiej stacji, kandydat republikanów zdobył poparcie, które zapewni mu wystarczającą liczbę głosów elektorskich.

Donald Trump 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Donald Trump 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Najmłodszy syn Donalda Trumpa, 18-letni Barron, stał obok ojca, świętując jego wybór na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak odnotowały media, mierzący 206 cm wzrostu nastolatek "górował nad rodziną" i zgromadzonymi na scenie republikanami. Pozornie trzymający się z boku polityki "mały Donald" miał jednak odegrać pewną "zakulisową" rolę w kampanii ojca.

Ma 206 cm wzrostu, matka mówi o nim "mały Donald". Co wiadomo o Barronie Trumpie

Ma 206 cm wzrostu, matka mówi o nim "mały Donald". Co wiadomo o Barronie Trumpie

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump według sondaży CNN został 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. W trakcie walki o Biały Dom otrzymał on ogromne wsparcie od najbogatszego człowieka na świecie - Elona Muska. Biznesmen nie tylko przekazał setki milionów dolarów na jego kampanię, ale nawet zaangażował się w nią osobiście. Dlaczego? Jak zauważa stacja ABC, wybory prezydenckie miały istotne znaczenie dla biznesów Elona Muska.

"Niespotykane w historii" wsparcie najbogatszego człowieka dla Trumpa. Media: było ważne dla jego biznesów

"Niespotykane w historii" wsparcie najbogatszego człowieka dla Trumpa. Media: było ważne dla jego biznesów

Źródło:
tvn24.pl, New York Times, Politico, Reuters, ABC, NBC, Newsweek

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi wzrostami głównych indeksów, a Dow Jones pobił swój historyczny rekord. Na szczytach wszech czasów są też S&P 500 i Nasdaq. Z pojedynczych spółek wyróżniała się Tesla. Wcześniej jej szef Elon Musk poparł Trumpa w kampanii wyborczej.

Wall Street w górę. Inwestorzy rzucili się na akcje Tesli

Wall Street w górę. Inwestorzy rzucili się na akcje Tesli

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Będzie drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Będzie drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ukraińskie wojsko uderzyło w rosyjską flotyllę na Morzu Kaspijskim. Prawdopodobnie trafione zostały co najmniej dwa okręty rakietowe - poinformowały media z powołaniem na źródła w ukraińskim wywiadzie. Atak miał zostać przeprowadzony z użyciem dronów.

Media: Ukraińcy uderzyli dronami w rosyjskie okręty rakietowe

Media: Ukraińcy uderzyli dronami w rosyjskie okręty rakietowe

Źródło:
PAP

W Katowicach odnotowano w październiku 50 procentowy spadek sprzedaży mieszkań w ujęciu rocznym, największy spośród siedmiu głównych ośrodków - wynika z danych Otodom Analytics. Najmniej sprzedaż spadła w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, gdzie nabywców znalazło o 20-25 procent mniej lokali.

Duże spadki na rynku mieszkaniowym

Duże spadki na rynku mieszkaniowym

Źródło:
PAP

Nie dajmy się oszukać cyberprzestępcom. Co drugi Polak co najmniej raz otrzymał wiadomość od osoby podszywającej się pod znajomego, członka rodziny lub fałszywego funkcjonariusza, a niemal co piąty padł ofiarą kradzieży wrażliwych danych lub pieniędzy. Materiał programu "Polska i Świat".

Co drugi Polak otrzymał taką wiadomość. Ten rok może być najgorszy w historii

Co drugi Polak otrzymał taką wiadomość. Ten rok może być najgorszy w historii

Źródło:
tvn24.pl

To będą wymagające godziny dla wielu poruszających się po drogach. Mgły będą utrudnieniem w podróżowaniu w wielu regionach Polski prawie do południa w czwartek. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Ponadto za sprawą niskiej temperatury na drogach może tworzyć się szadź.

Ostrzeżenia IMGW niemal w całym kraju

Ostrzeżenia IMGW niemal w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Marcin Wrona z West Palm Beach, Piotr Kraśko z Waszyngtonu, Katarzyna Kolenda-Zaleska z Filadelfii, Arleta Zalewska z Atlanty, Jan Pachlowski z Madison i Michał Sznajder wprost spod Białego Domu. Tak wysłannicy TVN24 i "Faktów" TVN relacjonowali wieczór wyborczy w Stanach Zjednoczonych.

"Jest tu cały świat, jesteśmy też my". Tak nasi wysłannicy relacjonowali wieczór wyborczy

"Jest tu cały świat, jesteśmy też my". Tak nasi wysłannicy relacjonowali wieczór wyborczy

Źródło:
TVN24

Antoni Macierewicz nie zrezygnował z zakupu samolotów tankujących w powietrzu, a Polska miała płacić za to, że będą one stacjonować w Holandii - twierdzi Jacek Sasin i broni decyzji rządu Zjednoczonej Prawicy. Jednak poprzedni szef MON wycofał się z programu międzynarodowego, w ramach którego latające cysterny miały stacjonować w Polsce. W rezultacie Wojsko Polskie wciąż ich nie ma.

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl