Polskie konie arabskie są wyjątkowe dzięki temu, jak szefowie dbają o swoje stadniny. Nie rozumiem, dlaczego ich zwolniono - mówi szejk Hamad Al Thani Al Rayyan, właściciel stajni w Katarze. Według ekspertów zwolnieni dyrektorzy hodowli w Janowie i Michałowie bez problemu znajdą pracę na całym świecie, jednak w ich ocenie ta decyzja jest szkodą dla Polski. ("Polska i Świat")
Zmiany w kierownictwie najsłynniejszych polskich stadnin koni krwi arabskiej odbiły się echem wśród światowych hodowców tych zwierząt.
- Nie rozumiem, dlaczego pozbywacie się tak cenionych przez nas ludzi. Polskie konie arabskie są wyjątkowe dzięki temu, jak szefowie dbają o swoje stadniny. Na ostatniej aukcji kupiłem konie za 600 tys. dolarów i nie jeździłbym do Polski, gdybym nie miał zaufania do hodowców. Mówię to jako właściciel jednej z największych hodowli na świecie - podkreślił Hamad Al Thani Al Rayyan, szejk, właściciel stajni Al Shaquab w Katarze.
Jak zaznacza szejk, bardzo zdziwiło go zwolnienie dyrektorów Marka Treli i Jerzego Białoboka. - Przez lata marzyłem, żeby moja stadnina była jak Janów i Michałów. Teraz ich (zwolnionych dyrektorów - red.) zatrudnię, a w przyszłym roku pobiję nawet polskie hodowle - stwierdził Hamad Al Thani Al Rayyan, szejk, właściciel stajni Al Shaquab w Katarze.
"Najbardziej kochają polskie konie"
Hodowcy ze znanych stadnin na całym świecie podkreślają międzynarodowe uznanie dla zwolnionej trójki.
- Tych ludzi zna każdy, kto działa w biznesie koni arabskich. Wszyscy znamy ich jako hodowców, ale też jako sędziów. Zdobyli nasz szacunek dzięki świetnym planom treningowym i rzetelnej ocenie na zawodach. Myślę, że teraz zatrudni ich każdy, ale wszyscy wiemy, że będzie to strata dla Polski. A oni najbardziej kochają właśnie polskie konie - oceniła Marion Wichmann, hodowca stajni Al Aryam w Abu Dhabi.
- Kupiłem sześć koni z tych stadnin. Byłem w nich kilkanaście razy - powiedział Frank M. Hennessey, właściciel stadniny Hennessey Arabian na Florydzie. - Trela i Białobok wypracowali świetny program hodowlany, którego chciałbym się nauczyć - dodał.
Wichmann zwróciła również uwagę na konsekwencje zwolnienia Treli i Białoboka, które może ponieść cały biznes hodowli koni arabskich w Polsce. - Wiem, że niektórzy kupcy chcą wykorzystać okazję i wykupić wasze najlepsze okazy. W ten sposób w przyszłości nie będzie źrebiąt czystej krwi, a stadniny podupadną - powiedziała.
Jerzy Białobok, były prezes stadniny w Michałowie, jest wdzięczny za słowa otuchy, które płyną do niego ze świata hodowców koni. - To świadczy o tym, że człowiek nie marnował życia. Że to, co zrobił, zostało przez ludzi, koniarzy, hodowców docenione - powiedział.
Spór wokół zwolnień
Prezesów stadnin w Janowie Podlaskim oraz Michałowie odwołała Agencja Nieruchomości Rolnych. Jak czytamy w oświadczeniu instytucji na temat przyczyn zwolnień, w stadninie w Janowie Podlaskim miało dochodzić do niewłaściwej opieki nad zwierzętami. Brak nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi czystej krwi miał spowodować chorobę, leczenie, a potem eutanazję w październiku zeszłego roku klaczy Pianissima, wartej 3 miliony euro.
W wyniku decyzji ANR swoją pracę stracili dr Marek Trela (dyrektor hodowli w Janowie Podlaskim), Anna Stojanowska (główna inspektor ds. hodowli koni arabskich czystej krwi ANR) oraz Jerzy Białobok (dyrektor hodowli w Michałowie).
Odwołana trójka odpiera zarzuty. Podkreślają, że aby w hodowli koni osiągnąć sukces, trzeba czegoś więcej niż tylko wiedzy.
Trela zapewnił, że jako prezes starał się unikać polityki. - Janów nigdy nie był specjalnie jakoś blisko polityki, bardzo się starałem przez te wszystkie lata, żeby nie angażować się w żadne polityczne historie - powiedział. Pytany o swoją dymisję, stwierdził: - Nazwałbym to nieporozumieniem. Trela powiedział, że koń ten "nigdy nie był przedstawiony na licytacji, nigdy nie był wystawiony na aukcji i nigdy jego cena nie była negocjowana", dlatego nie da się oszacować jego rzeczywistej wartości. Potwierdził, że zarzut o "doprowadzenie do eutanazji" klaczy jest prawdziwy o tyle, że faktycznie to on przez telefon podjął decyzję o jej uśpieniu.
- Jej stan był na tyle beznadziejny, że nie można było zwlekać. To się działo w trakcie zabiegu operacyjnego, kiedy się okazało, że stan jest zupełnie nie do uratowania - dodał Trela, który jest lekarzem weterynarii. Wyjaśnił, że rano widział klacz zupełnie zdrową, potem ok. godz. 16 otrzymał telefon, że Pianissima ma objawy kolkowe, a o godz. 20 leżała już na stole operacyjnym w Warszawie.
Autor: mw, tmw/ja,tr / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24