- Ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski całe swoje życie poświęcił sprawie katyńskiej - powiedział metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz o zmarłym dziś kapelanie Rodzin Katyńskich.
- Odszedł ktoś bardzo nam bliski, autorytet, przewodnik, żywy świadek tragedii katyńskiej - powiedział z kolei prezes Federacji Rodzin Katyńskich Andrzej Sariusz-Skąpski.
Podkreślił, że kapelan był dla Rodzin Katyńskich nie tylko duchownym, ale przede wszystkim żywym świadkiem śmierci ich ojców: - Z nim mogliśmy porozmawiać o tym, jak wyglądały obozy w Kozielsku, w Ostaszkowie. Był człowiekiem nam szczególnie bliskim, przewodnikiem, który swym autorytetem wspomagał nasze działania. Czuł tę tragedię, która wydarzyła się w Katyniu, tak jak my - dodał.
Również przewodniczący Komitetu Katyńskiego Stefan Melak z żalem pożegnał księdza: - Odszedł człowiek-symbol sprawy katyńskiej - powiedział - Cudem ocalony więzień Kozielska spłacał swój dług pamięci, dług wdzięczności wobec zamordowanych kolegów - dodał.
Ksiądz Peszkowski chorował. Zmarł w szpitalu w podwarszawskim Aninie. Miał 89 lat. - Ostatnio pojawiały się pewne symptomy poprawy. Moja koleżanka powiedziała mi, że jeszcze wczoraj ksiądz kapelan odprawiał mszę w szpitalu - mówi Sariusz-Skąpski.
Sam kapelan mówił o sobie: "moje życie to jedno wielkie zdumienie nad wielkością i miłosierdziem Boga".
Ocalały z Kozielska duszpasterz Rodzin Katyńskich
Zdzisław Peszkowski urodził się 23 sierpnia 1918 r. w Sanoku, w rodzinie pieczętującej się herbem Jastrzębiec. W 1939 roku, jako żołnierz Wojska Polskiego, był świadkiem wkroczenia wojsk radzieckich do Polski. Trafił do obozu w Kozielsku, uniknął jednak egzekucji i po pobycie w innych obozach wstąpił do Armii Polskiej w Związku Radzieckim. Razem z jej oddziałami przedostał się na Bliski Wschód i do zachodniej Europy. Po wojnie przyjął święcenia kapłańskie.
Ksiądz Peszkowski przez kilkadziesiąt lat działał na rzecz utrwalenia pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej. Otaczał też opieką duszpasterską rodziny pomordowanych. W 1995 roku, przemawiając podczas apelu poległych przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, wypowiedział słowa przebaczenia wobec tych, którzy wydawali i wykonywali rozkazy stracenia polskich oficerów.
4 czerwca tego roku wziął udział w uroczystościach związanych z wmurowaniem w Katyniu aktu erekcyjnego pod budowę cmentarza polskich oficerów. W wygłoszonym orędziu Rodzin Katyńskich do świata wyraził pragnienie, aby nieszczęście, jakie spadło na Polskę, było ostrzeżeniem dla świata, aby człowiek był wolny od nienawiści. Apelował też o ujawnienie całej prawdy o zbrodni katyńskiej.
Ksiądz Peszkowski do końca życia pełnił funkcję kapelana Rodzin Katyńskich, działał na rzecz pamięci o ofiarach katyńskiej zbrodni i innych pomordowanych na Wschodzie. Był też kapelanem Chorych Polonii i naczelnym kapelanem Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami kraju. Oprócz tego pełnił funkcję prezesa Fundacji Golgota Wschodu.
Jest autorem książek "Wspomnienia jeńca z Kozielska", "Pamięć Golgoty Wschodu", "Ojcze Święty - powiedziałeś nam..." oraz kilkuset broszur, rozpraw i artykułów poświęconych teologii, historii Polski, filozofii, literaturze, sprawom moralnym i narodowym.
W ubiegłym roku Sejm poparł jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla.
Źródło: IAR
Źródło zdjęcia głównego: TVN24