Burza po tekście o "polskim współudziale" w Holocauście. Ambasada żąda sprostowania

Komorowski: Tu runęła kiedyś nasza cywilizacja
Ambasada w Wiedniu zareagowała natychmiast
Źródło: tvn24

Dziennikarz austriackiej gazety "Heute" zarzucił Bronisławowi Komorowskiemu, że w czasie obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz nie wspomniał "o polskim współudziale" w Holocauście. Artykuł wywołał burzę. Ministerstwo spraw zagranicznych zapewniło, że polskie służby dyplomatyczne nie pozostały bezczynne - ambasada w Wiedniu zażądała sprostowania niezwłocznie po publikacji.

We wtorek w uroczystościach z okazji 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu państw oraz trzystu ocalonych z Zagłady byłych więźniów nazistowskiego obozu.

W czasie wystąpienia prezydent Bronisław Komorowski mówił m.in.: - Niemiecki okupant uczynił właśnie mój kraj miejscem terroru o wyjątkowej sile i miejscem zagłady europejskich Żydów. Niemieccy naziści uczynili z Polski wieczny cmentarz Żydów, położyli kres wielowiekowej żydowskiej obecności na naszej ziemi.

Te słowa nie spodobały się obecnemu na uroczystościach Erichowi Nulerowi, dziennikarzowi austriackiej gazety "Heute". Jak napisała w środę "Gazeta Wyborcza", Nuler na łamach swojego dziennika zarzucił Komorowskiemu, że nie wspomniał o "polskim współudziale" w Holocauście.

Artykuł wywołał lawinę komentarzy w polskich mediach, zapytaliśmy więc ministerstwo spraw zagranicznych, w jaki sposób zareagowało na artykuł.

Ambasada interweniuje

W odpowiedzi przesłanej portalowi tvn24.pl resort zapewnia, że niezwłocznie po publikacji w "Heute" interweniowała polska ambasada w Wiedniu, która "zwróciła się do redakcji z prośbą o natychmiastowe sprostowanie zawartych w tekście tez". "Nasz ambasador wystosował list do kierownictwa redakcji w tej sprawie. Placówka, jak i Ministerstwo Spraw Zagranicznych także poprzez media społecznościowe (m.in. konta na twitterze: @MSZ_RP, @PLinAustria ,@GermanNaziCamps) zareagowały oraz zaangażowały internautów do wsparcia działań polskich dyplomatów" - czytamy.

Jednocześnie MSZ przypomina, że od 2004 roku prowadzi intensywną akcję przeciwko zbitce „polskie obozy” i podkreśla, iż tylko w ostatnim czasie interweniowało w około 20 sprawach.

Autor: kg//tka / Źródło: wyborcza.pl, tvn24.pl

Czytaj także: