Wkr贸tce w Olsztynie ruszy program wybudzania doros艂ych, na wz贸r tego, kt贸ry funkcjonuje od dw贸ch lat w Klinice Budzik - zapowiedzia艂a Ewa B艂aszczyk, jedna z za艂o偶ycielek s艂ynnej warszawskiej kliniki. W ci膮gu dw贸ch lat dzia艂alno艣ci Klinika Budzik wybudzi艂a ze 艣pi膮czki 18 dzieci, kolejne s膮 w trakcie tego procesu.
- Budzik dla dzieci chodzi. Jest potrzebny budzik dla doros艂ych - powiedzia艂a w 艣rod臋 Ewa B艂aszczyk z Fundacji "Akogo?". M贸wi艂a, 偶e olszty艅ski o艣rodek ma "zielone 艣wiat艂o" od Ministerstwa Zdrowia, tylko pozostaje jeszcze do uzyskania pozytywna ocena stosowanych technologii od Agencji Oceny Technologii Medycznych.
Jak wyja艣ni艂a B艂aszczyk, w nowej klinice dla doros艂ych procedury b臋d膮 podobne do tych, jakie funkcjonuj膮 w Klinice Budzik. - Po prostu neurolog dzieci臋cy zmieni si臋 na doros艂ego, a pediatra na internist臋 - powiedzia艂a za艂o偶ycielka. Zaznaczy艂a, 偶e wybudzanie kogo艣 ze 艣pi膮czki to proces i dlatego lekarze Kliniki Budzik wiedz膮, kiedy stan zdrowia podopiecznych wskazuje, 偶e s膮 bliscy wybudzenia.
W dzia艂aj膮cym od dw贸ch lat Budziku jest 15 miejsc, w tej chwili przebywa w nim 14 pacjent贸w, prawdopodobnie jeszcze w 艣rod臋 dojedzie kolejny podopieczny.
Nazwa robocza: Budzik dla doros艂ych
Wiceminister zdrowia S艂awomir Neumann poda艂, 偶e nowy o艣rodek dla doros艂ych rozpocznie dzia艂alno艣膰 pod koniec bie偶膮cego roku. Doda艂, 偶e w Olsztynie jest gotowo艣膰 uruchomienia pomocy dla takich os贸b, na razie w skali o艣miu 艂贸偶ek, cho膰 marzy mu si臋, 偶eby by艂o ich wi臋cej.
W polskim systemie s艂u偶by zdrowia nie ma dotychczas ani programu leczenia, ani podobnych do Budzika o艣rodk贸w dla doros艂ych. Projekt takiego programu przygotowa艂 prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg zasiadaj膮cy w radzie naukowej Kliniki Budzik.
O艣rodek, nazywany roboczo "Budzikiem dla doros艂ych" m贸g艂by zacz膮膰 dzia艂a膰 w Olsztynie, gdzie prof. Maksymowicz kompletuje kadr臋. Koszt rocznego funkcjonowania plac贸wki jest oceniany na 10 mln z艂.
Wi臋cej w 艣pi膮czce pogr膮偶onych jest doros艂ych ni偶 dzieci
Prof. Maksymowicz poinformowa艂 na konferencji prasowej, 偶e doros艂ych w 艣pi膮czce jest mniej wi臋cej 2,5-3 razy wi臋cej ni偶 dzieci, cz臋sto to s膮 osoby po wypadkach, np. motocyklowych. Obecnie po kilkutygodniowym leczeniu trafiaj膮 do plac贸wek opieku艅czych albo do domu.
- W tej chwili, gdy ten okres sze艣ciotygodniowy, czasami troch臋 przed艂u偶any, ko艅czy si臋, osoba, kt贸ra nie jest wybudzona, jest nieprzytomna, mo偶e p贸j艣膰 albo do o艣rodka opieku艅czego, gdzie mimo najszczerszych ch臋ci nie stworzy si臋 jej mo偶liwo艣ci regeneracyjnych, albo i艣膰 do domu. W zwi膮zku z tym brakuje tego ogniwa, kt贸re tworzy Budzik. A jak widzimy, jest to bardzo potrzebne - przekonywa艂.
M贸wi艂, 偶e bardzo trudno jest odr贸偶ni膰 stan powrotu do 艣wiadomo艣ci od stanu, gdzie nie ma ju偶 na to szansy. Doda艂, 偶e w plac贸wce w Olsztynie za pomoc膮 specjalistycznego sprz臋tu i dzi臋ki dobrym specjalistom mo偶na b臋dzie to ocenia膰, diagnozowa膰 i postanawia膰, co z danym pacjentem dzia膰 si臋 b臋dzie w przysz艂o艣ci.
Autor: fil//gak / 殴r贸d艂o: tvn24.pl, PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽tvn24