Prezydent Andrzej Duda wraz z żoną Agatą zainaugurowali w piątek w Rytlu ogólnopolską akcję "sadziMY". Para prezydencka, w ramach podziękowań dla harcerzy, odśpiewała krótką piosenkę. Występ odnotowało "Szkło kontaktowe" w TVN24.
W piątek Lasy Państwowe zainaugurowały na terenach zniszczonych przez nawałnicę w 2017 roku (leśnictwo Jakubowo w województwie pomorskim) ogólnopolską akcję sadzenia drzew "sadziMY". Inicjatorem akcji jest prezydent, który wraz z małżonką wziął udział w tym wydarzeniu.
Para prezydencka postanowiła w nietypowy sposób podziękować harcerzom za zaangażowanie.
"Bravo, bravo, bravissimo" - zaśpiewali Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda.
300 drzew
- Tak jak para prezydencka co roku prowadzi "Narodowe Czytanie", tak samo chciałbym, żeby para prezydencka co roku, kolejne pary prezydenckie w kolejnych kadencjach, zawsze razem z ochotnikami, służbami mundurowymi i harcerzami, ze studentami, z młodzieżą szeroko pojętą, (...) sadziły las - powiedział prezydent.
W leśnictwie Jakubowo nadleśnictwa Rytel w sadzeniu drzew uczestniczyli między innymi pracownicy administracji, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych oraz uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi. W sumie podczas całej akcji w tym nadleśnictwie ma zostać posadzonych 300 tysięcy drzew.
Tragedia sprzed niemal dwóch lat
Akcja w Rytlu ma związek z tragiczną w skutkach nawałnicą, jaka dotknęła tę okolicę.
W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku przez Polskę przeszedł "huragan 100-lecia" - największy kataklizm w 95-letniej historii Lasów Państwowych. Wiatr połamał i wywrócił drzewa na około 70 tysiącach hektarów w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby. Apogeum nawałnic miało miejsce w nadleśnictwie Rytel, między Czerskiem a Chojnicami. Ucierpiały 2/3 powierzchni nadleśnictwa.
W obozie harcerskim koło miejscowości Suszek zginęły wówczas dwie harcerki.
Jesienią 2018 roku rozpoczęto odnawianie dotkniętych kataklizmem terenów leśnych. W najbliższych latach według planów i zapowiedzi zostanie posadzonych prawie 220 milionów drzew, by przywrócić tam las. Lasy Państwowe szacują, że uprzątnięcie i odnowienie terenu klęski w latach 2017-2024 może kosztować około 1,5 miliarda złotych.
Autor: pqv//now / Źródło: tvn24.pl. Szkło Kontaktowe, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Szkło Kontaktowe TVN24