Z ministerstwem finansów nie konsultowano zmian w finansowaniu Kościoła - twierdzi Jacek Rostowski. - Nie znam tej propozycji, nie mieliśmy czasu na żadną analizę - powiedział w "Radiu ZET" szef resortu finansów, odnosząc się do wczorajszej zapowiedzi ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego o likwidacji Funduszu Kościelnego i możliwości przeznaczenia 0,3 proc. podatku na kościoły i związki wyznaniowe. - Nie ma konfliktu w tej sprawie - zapewnił z kolei minister MAiC.
- Ja tej propozycji nie widziałem, więc nie jestem w stanie się wypowiadać. Nie mieliśmy czasu jej przeanalizować. To jest wstępny etap dyskusji z Kościołem - powiedział rano minister finansów na antenie Radia ZET.
Rostowski powiedział, że przeznaczenie 0,3 proc. podatku na kościoły nie jest "gigantycznym" obciążeniem. - W tej chwili Polski na więcej nie stać - dodał.
Zaznaczył jednak, że nie ma pewności, że ten scenariusz zostanie wprowadzony w życie.
Boni się nie gniewa
Boni zapewniał dziennikarzy w Sejmie, że nie ma żadnego konfliktu na linii minister administracji-minister finansów. - Rozmawiamy z ministrem Rostowskim tutaj, w Sejmie. O rozwiązaniu rozmawialiśmy z panem premierem. Już otrzymuje w tej chwili pan Rostowski tekst (projektu ustawy - red.). Myślę, że nie będzie problemu. To jest stanowisko rządowe - podkreślił Boni.
I dodał: - Spytał się mnie (Rostowski - red.), czy się nie gniewam, że tak powiedział. Myślę, że mamy dobre relacje. Nie ma konfliktu w tej sprawie.
Fundusz do likwidacji
W czwartek podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski minister administracji i cyfryzacji Michał Boni przedstawił stronie kościelnej założenia do ustawy, która ma zlikwidować Fundusz Kościelny. Boni poinformował, że rząd chce wprowadzić możliwość przekazywania 0,3 proc. podatku dochodowego na Kościoły i związki wyznaniowe. Te miałyby samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych.
Możliwość tego odliczenia nie zmieniałaby obowiązującego odpisu od podatku 1 proc., który można przekazywać na organizacje pożytku publicznego. MAC opublikowało też wyliczenia, według których 0,3-procentowy odpis od podatku od osób fizycznych - przy założeniu wpływów budżetowych zaplanowanych na 2012 r. - oznaczałby dla Kościołów i związków wyznaniowych wpływy między 80,6 mln a 117,8 mln zł.
Źródło: Radio Zet
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/ PAP