My mamy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom i z tego obowiązku się wywiążemy - odpowiedział we wtorek szef MSWiA Mariusz Błaszczak, pytany o to, czy rozważana jest możliwość zmiany lokalizacji mszy kończącej Światowe Dni Młodzieży. Koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 biskup Damian Muskus zapewnił z kolei, że "wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia są realizowane w terminie".
W czasie wtorkowej konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Błaszczak był pytany m.in. o to, czy rozważana jest możliwość zmiany lokalizacji mszy świętej kończącej Światowe Dni Młodzieży. Ma się ona odbyć w Brzegach koło Wieliczki. Błaszczak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że o tym, gdzie będę odbywały się uroczystości, zdecyduje organizator, czyli krakowska kuria.
- My mamy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom i my z tego obowiązku się wywiążemy - podkreślił.
Dodał, że MSWiA jest w stałym kontakcie z kurią. - Rozmowy trwają, ale one dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa. (...) To jest wydarzenie, które stanowi wyzwanie dla każdego organizatora, ale również dla służb, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa - powiedział Błaszczak.
Wyraził przekonanie, że służby je zapewnią. - My mamy doświadczenie, policja ma doświadczenie. To nie pierwsza wizyta Ojca Świętego. Oczywiście sytuacja międzynarodowa jest trudna, ale taka sytuacja jest w każdej części Europy - dodał.
Szef MSWiA przekazał również, że jest w kontakcie ze służbami watykańskimi.
Ustawa antyterrorystyczna
Błaszczak pytany był również o projekt ustawy antyterrorystycznej.
- Projekt jest już gotowy. Mam nadzieję, że będzie już w tym tygodniu przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów i za tydzień, we wtorek, trafi pod obrady Rady Ministrów – powiedział we wtorek Błaszczak. Projekt ustawy pod koniec marca przyjął zespół międzyresortowy. Jak mówił wówczas Błaszczak, chodzi o to, by przepisy antyterrorystyczne były gotowe przed Światowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO, które odbędą się w lipcu. Wyraził nadzieję, że projekt "po debacie parlamentarnej zostanie przyjęty w maju".
"Nie mamy opóźnień"
O zapewnieniu bezpieczeństwa pielgrzymom w czasie Światowych Dni Młodzieży mówił także we wtorek koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 biskup Damian Muskus.
Podczas spotkania z dziennikarzami biskup odniósł się do opublikowanej przez komitet w poniedziałek informacji o stanie przygotowań Błoń i Campusu Misericordiae w Brzegach. Podkreślił, że dokument ten ma charakter "informacyjny, a nie polemiczny" i jak mówił współpraca z rządem i wojewodą małopolskim "układa się bardzo dobrze". - Nie mamy opóźnień. Nie ma sygnałów, które mogłyby i powinny nas niepokoić – podkreślił koordynator generalny KO ŚDM Kraków 2016. - Przekazujemy rządowi za pośrednictwem wojewody wszystkie informacje, które są potrzebne do stworzenia planu zabezpieczenia tego wydarzenia – mówił biskup Muskus. Plan zabezpieczenia ŚDM ma być gotowy w połowie maja.
Muskus skomentował także raport na temat planu zabezpieczenia ŚDM, który w połowie marca Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przedstawiło kancelarii premiera. Skrytykowano lokalizację mszy kończącej spotkania młodych z papieżem w Brzegach k. Wieliczki. - Był to wstępny raport. Nie uwzględniał wszystkich zrealizowanych już projektów. Końcowy raport będzie na pewno inny, poczekajmy cierpliwie do 15 maja - mówił biskup Muskus.
Odnosząc się do prowadzonego na terenie Campusu Misericordia demontażu słupów linii energetycznej bp Muskus powiedział, że wszelką dokumentacją dotycząca tej inwestycji dysponuje burmistrz Wieliczki. Linia musi być zlikwidowana, by nie przechodziła nad zaprojektowanym w tym miejscu sektorem dla niepełnosprawnych. Pytany o to, jakie wydatki w związku z ŚDM poniesie Komitet Organizacyjny, bp Muskus powiedział, że rozliczenie kosztów zostanie upublicznione po zakończeniu wydarzenia. - Nie jest w naszym interesie trzymanie w tajemnicy wydatków, jakie Komitet Organizacyjny musi ponieść – zapewnił. Biskup dodał, że przybliżone koszty były już wielokrotnie podawane – ok. 200 mln zł.
Zastrzeżenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
W Brzegach pod Wieliczką zaplanowano mszę kończącą Światowe Dni Młodzieży, w której ma wziąć udział Franciszek. Zastrzeżenia do tego terenu w połowie marca zgłosiło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Przy wydarzeniu o takiej skali i charakterze, miejscowość Brzegi nie powinna być brana pod uwagę, jako jedna z głównych lokalizacji uroczystości. Miejsce to jest źródłem wysokiego ryzyka dla życia i zdrowia ludzi" - podkreślono w raporcie z 18 marca, do którego dotarła TVN24.
RCB wskazywało w nim, że plan imprezy nie zapewnia odpowiedniego zabezpieczenia medycznego, zabrakło planu ewakuacji. Zwraca także uwagę, że niedaleko znajduje się linia wysokiego napięcia, drogi dojazdowe nie są odpowiednie, nie uwzględniono zagrożenia spowodowanego zniszczeniem lub uszkodzeniem wału przeciwpowodziowego. Zdaniem autorów raportu mosty na znajdujących się niedaleko rzekach nie nadają się do wykorzystania przez duże grupy ludzi.
Podczas mszy kończącej ŚDM spodziewanych jest 1,5-1,8 mln pielgrzymów.
Autor: js/ja / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24