Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie pod Warszaw膮 oddamy do u偶ytku za dwa lata, w 100-lecie triumfu Polak贸w nad bolszewikami - zapowiedzia艂 minister obrony narodowej Mariusz B艂aszczak. W 艣rod臋 rano uczci艂 98-lecie zwyci臋skiej dla Polak贸w bitwy z Armi膮 Czerwon膮.
- Przygotowali艣my harmonogram dzia艂a艅, kt贸re doprowadz膮 do tego, 偶e za dwa lata, w 100. rocznic臋 zwyci臋skiej Bitwy Warszawskiej, b臋dziemy mogli odda膰 do u偶ytku muzeum - powiedzia艂 B艂aszczak. O艣wiadczy艂, 偶e Muzeum Bitwy Warszawskiej powstanie w Ossowie jako filia Muzeum Wojska Polskiego.
"Najlepszym miejscem jest Oss贸w"
Minister stwierdzi艂, 偶e Polacy od wielu lat czekaj膮 na Muzeum Bitwy Warszawskiej. - Najlepszym miejscem, w kt贸rym takie muzeum powstanie jest Oss贸w, dlatego 偶e to na tych polach Wojsko Polskie zatrzyma艂o, pobi艂o i przep臋dzi艂o bolszewik贸w w 1920 roku - m贸wi艂 B艂aszczak.
- Ju偶 od jutra do 3 wrze艣nia zapraszamy wszystkich wykonawc贸w, oferent贸w do sk艂adania ofert w procesie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej. Chcemy rozstrzygn膮膰 konkurs do 14 wrze艣nia tak, 偶eby 25 wrze艣nia podpisa膰 umow臋 z wykonawc膮 - og艂osi艂 szef MON.
Podkre艣li艂, 偶e Muzeum Bitwy Warszawskiej, 偶eby by艂o 偶ywe, musi by膰 wyposa偶one w eksponaty, dlatego - jak m贸wi艂 - og艂asza "spo艂eczn膮 zbi贸rk臋 eksponat贸w do Muzeum Bitwy Warszawskiej". B艂aszczak zaapelowa艂 o udost臋pnianie eksponat贸w, kt贸re - jak zaznaczy艂 - "bardzo cz臋sto stanowi膮 relikwie przechowywane z pokolenia na pokolenie w艣r贸d rodzin".
- Chcia艂bym, 偶eby Muzeum Bitwy Warszawskiej by艂o interesuj膮ce, 偶eby w spos贸b przyst臋pny i ciekawy przedstawia艂o histori臋 tamtych wielkich dni. Chcia艂bym tak偶e, 偶eby by艂o nowoczesne. To wszystko s膮 zadania, jakie stawiam sobie tak, aby za dwa lata Muzeum Bitwy Warszawskiej by艂o otwarte dla wszystkich Polak贸w - powiedzia艂 minister obrony narodowej.
Minister z艂o偶y艂 kwiaty
Wcze艣niej szef MON z艂o偶y艂 w Ossowie kwiaty przed krzy偶em upami臋tniaj膮cym ks. mjr. Ignacego Skorupk臋, a tak偶e na Cmentarzu Poleg艂ych w Bitwie Warszawskiej i przy tablicy Pami臋ci Polskich Oficer贸w. Po swoim wyst膮pieniu minister zapali艂 tak偶e znicze na Polanie D臋b贸w Pami臋ci (upami臋tnia ofiary katastrofy smole艅skiej) przy kaplicy na Cmentarzu Poleg艂ych w Ossowie.
Uroczysto艣ci te s膮 elementem tegorocznych obchod贸w 艣wi臋ta Wojska Polskiego.
W poniedzia艂ek MON poinformowa艂, 偶e koncepcja zagospodarowania terenu pod przysz艂膮 plac贸wk臋 zak艂ada "po艂膮czenie przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkiem przysz艂ego muzeum". MON informowa艂 te偶, 偶e w czerwcu powo艂ano zesp贸艂 programowo-naukowy do spraw ekspozycji oddzia艂u w Ossowie, kt贸rego zadaniem jest opracowanie za艂o偶e艅 i koncepcji wystawy.
Bitwa pod Ossowem
B贸j z bolszewikami pod Ossowem ko艂o Wo艂omina rozegra艂 si臋 14 sierpnia 1920 r. By艂 on cz臋艣ci膮 Bitwy Warszawskiej, w wyniku, kt贸rej Armia Czerwona zosta艂a zmuszona do odwrotu. Bitwa przesz艂a do historii pod nazw膮 "Cudu nad Wis艂膮. Zosta艂a uznana za osiemnast膮, pod wzgl臋dem znaczenia, bitw臋 w historii 艣wiata.
Bitwa pod Ossowem nale偶a艂a do najkrwawszych i najbardziej dramatycznych spo艣r贸d walk toczonych w obronie stolicy. Wielkim m臋stwem wykazali si臋 偶o艂nierze Legii Akademickiej. W jej szeregach walczyli nie tylko studenci, ale tak偶e m艂odzie偶 gimnazjalna i harcerze.
Polscy 偶o艂nierze stawiali pod Ossowem zaci臋ty op贸r atakuj膮cym Rosjanom. Mimo wyczerpania i powa偶nych strat, Polacy poderwali si臋 do kontrataku. Dosz艂o do walk wr臋cz. Przewa偶aj膮ce si艂y wroga musia艂y ust膮pi膰. Zwyci臋stwo zosta艂o jednak drogo okupione. W walkach poleg艂o, zagin臋艂o i zosta艂o rannych oko艂o 600 偶o艂nierzy.
Autor: pk//kg / 殴r贸d艂o: PAP