W czwartek, pierwszego dnia długiego weekendu doszło do 69 wypadków, w których zginęło 9 osób. Policja zatrzymała 328 nietrzeźwych kierujących.
Policja na swojej stronie internetowej podała raport drogowy z pierwszego dnia długiego weekendu.
Doszło do 69 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 86 zostało rannych. Dla porównania, przed rokiem w pierwszym dniu długiego weekendu (19 czerwca 2014 roku) miały miejsce 83 wypadki, w których zginęło 11 osób, a 100 zostało rannych.
Ponad 300 nietrzeźwych kierujących
W czwartek zatrzymano 328 nietrzeźwych kierujących pojazdami. Rok temu w dniu Bożego Ciała zatrzymano 342 nietrzeźwych kierujących.
W myśl nowych przepisów, ci, którzy zdecydują się na jazdę "na podwójnym gazie" muszą się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi.
Niezależnie od orzeczonej kary (gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów i m.in. do 30 dni aresztu; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia) sąd ma obligatoryjnie orzekać świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
W sprawach dot. wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących, sąd ma obligatoryjnie orzekać nawiązkę na rzecz poszkodowanych lub ich bliskich, w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Dodatkowo wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów z 10 do 15 lat; przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat.
Autor: kło//gak / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24