Jeśli strona amerykańska wystąpi o takie spotkanie, to być może do niego dojdzie - oświadczył w środę wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS) pytany w Radiu Zet o spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
Bielan przypomniał, że Trump przyleci do Warszawy 5 lipca.
- Będzie u nas nocować i będzie mieć kilka godzin następnego dnia na spotkania, dlatego, że dopiero wczesnym popołudniem będzie mieć to główne przemówienie - powiedział. Pytany czy amerykański prezydent planuje się spotkać z prezesem PiS wicemarszałek Senatu odparł: "Nie wiem, jeżeli strona amerykańska wystąpi o takie spotkanie, to być może do niego dojdzie". - To jest tak, że gospodarzem tej wizyty jest głowa państwa, czyli pan prezydent Andrzej Duda. Będą długie rozmowy bilateralne prezydenta Trumpa z prezydentem Dudą, ale pamiętajmy, że będzie też potrzeba zarezerwowania sporej ilości czasu na spotkania z przywódcami 11, 12, może nawet 13 krajów, którzy będą w Warszawie, i na obrady Trójmorza - dodał.
Grupa ministrów
Bielan był też dopytywany czy Trump planuje spotkania z szefami partii politycznych.
- Takie decyzje jeszcze nie zapadły. Nie wiem, czy prezydent Trump będzie się spotykać z przywódcami innych partii politycznych, natomiast mogę powiedzieć, że prezydentowi Trumpowi będzie towarzyszyła bardzo duża grupa jego ministrów, bardzo ważnych polityków, którzy odpowiadają za rozmaite dziedziny. Będzie sekretarz stanu Rex Tillerson, będzie doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego generał (Herbert Raymond) McMaster - wskazał Bielan.
Wizyta Donalda Trumpa
W poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski poinformował, że Donald Trump ma pojawić się w Polsce późnym wieczorem 5 lipca. Planowane jest jego osobiste spotkanie z prezydentem Dudą, wystąpienie publiczne dla mieszkańców Polski oraz rozmowy z przywódcami inicjatywy Trójmorza. Biały Dom potwierdził w piątek, że prezydent Trump odwiedzi Polskę 6 lipca, przed przypadającym w lipcu szczycie G20 w Niemczech. Wizyta odbędzie się na zaproszenie prezydenta Dudy. Trójmorze to inicjatywa obejmująca współpracę krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. W inicjatywę zaangażowane są cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej - Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, trzy państwa bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia, a także Chorwacja, Słowenia, Bułgaria, Rumunia oraz Austria.
Autor: js/sk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/Forum