Bianka Mikołajewska otrzymała nagrodę Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Została wyróżniona za cykl artykułów poświęconych nieprawidłowościom w systemie SKOK-ów.
Nagroda Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego jest przyznawana od 2005 roku. Jej celem jest "uhonorowanie tych, którzy mają odwagę łamać stereotypy, wykraczać poza schematy i zaglądać 'za kulisy' otaczającej nas rzeczywistości".
Laureatką nagrody im. Woyciechowskiego została w tym roku Bianka Mikołajewska za cykl artykułów poświęconych nieprawidłowościom i patologiom systemu SKOK-ów opublikowanych w "Gazecie Wyborczej".
Pozostałymi finalistami byli: Justyna Kopińska (za artykuł w "Dużym Formacie" o torturach i przemocy w szpitalu psychiatrycznym w Starogardzie Gdańskim), Tomasz Sekielski (za cykl reportaży w TVP1) i Joanna Solska (za cykl artykułów w tygodniku "Polityka").
Dziennikarze TVN24 i TVN24.pl wśród nominowanych
W gronie dziennikarzy nominowanych do nagrody w tegorocznej edycji znaleźli się dziennikarze śledczy tvn24.pl Maciej Duda i Robert Zieliński za artykuł „Jak wyjaśniano sprawę Grabarczyka?", który w portalu został opublikowany 29 kwietnia.
Ponadto wśród nominowanych znalazł się dziennikarz TVN24 Bogdan Rymanowski "za profesjonalizm, zachowanie rzetelności i bezstronności dziennikarskiej w okresie wyborczym w programach 'Jeden na jeden' i 'Kawa na ławę'".
Także prowadzący "Piaskiem po oczach" Konrad Piasecki znalazł się w tym gronie za "nawiązanie do najlepszych tradycji dziennikarstwa radiowego, zachowanie obiektywizmu i dystansu wobec swoich rozmówców w programach RMF FM i TVN24".
W tegorocznej edycji w Kapitule nagrody zasiadali m.in. dyrektor programowy TVN Edward Miszczak, redaktor naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota, kierownik redakcji "Wiadomości" TVP1 Piotr Kraśko.
Andrzej Woyciechowski (1946-2005) był dziennikarzem i założycielem Radia Zet. Z wykształcenia romanista, karierę dziennikarską zaczął w 1967 r. w Polskim Radiu, potem pracował także dla TVP, a w stanie wojennym nawiązał współpracę z m.in. z francuską agencją prasową Agence France-Presse, z Radio France Internationale i Radiem Wolna Europa. Był także korespondentem, pod pseudonimem Pierre Vodnik, francuskich dzienników „Libération” i „Le Monde”.
Autor: PM//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24