Dają skórze drugie życie. "Ta metoda przyspiesza gojenie ran o około 30 procent"

[object Object]
Drugie życie skórytvn24
wideo 2/4

W przypadku lżejszych oparzeń lekarze obecnie wykorzystują przeszczep skóry z innego fragmentu ciała. Przy głębokich i rozległych oparzeniach jest to niemożliwe. Naukowcy z Białegostoku i Warszawy właśnie pracują nad opatrunkiem biologicznym – tańszym substytutem skóry, który będzie przyspieszał leczenie głębokich ran.

- To są włókna kolagenowe, które znajdują się w każdym ciele, dlatego nie mamy problemu z odrzuceniem takiego przeszczepu – mówią naukowcy.

Nowe kształty skóry

Kiedy pacjenci z otyłością olbrzymią chcą schudnąć, proszą o pomoc chirurgów, którzy stosują operację zmniejszenia objętości żołądka. Po udanej operacji pacjenci tracą masę ciała, a jednocześnie pozostaje im nadmiar skóry i tkanki podskórnej. Wtedy chirurdzy usuwają te nadmiary skórne i w zdecydowanej większości trafiają do utylizacji.

- Chcielibyśmy nadać jej drugie życie. Jeżeli pacjenci zgadzają się, by ta skóra żyła nadal, wyrażają takie przyzwolenie, to zaczynamy tej skórze nadawać nowe kształty. Pozbawiamy ją dotychczasowego składu komórkowego i przygotowujemy ją by stała się tak zwanym opatrunkiem biologicznym. Opatrunkiem, który może być wykorzystywany w szeregu różnych sytuacji: owrzodzeniach żylnych, w stopie cukrzycowej, w oparzeniach - tłumaczy prof. Marcin Moniuszko, kierownik Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Terapia biologiczna

Wielkim problemem współczesnej medycyny jest między innymi problem ran i owrzodzeń przewlekłych oraz stopy cukrzycowej ponieważ wymagają one długotrwałego leczenia, czasami obarczonego szeregiem niepowodzeń, a także bardzo drogiego leczenia. Jednym z usprawniających sposobów jest stosowanie różnego rodzaju opatrunków imitujących funkcjonowanie skóry. Obecnie na świecie dostępne są produkty pochodzenia zwierzęcego, czasami ludzkiego lub są całkowicie syntetyczne. Jednak ich wielką wadą, przy licznych zaletach, jest cena. Są bardzo drogie.

- Chcemy stworzyć substytut skóry i także pewnego rodzaju terapię biologiczną, kiedy rusztowanie skórne będziemy opatrywać komórkami i stosować w przypadku chorób pęcherzowego oddzielania się naskórka – wyjaśnia dr Andrzej Eljaszewicz, który kieruje badaniami w Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji UMB.

Projekt skóra

Badania są prowadzone na poziomie eksperymentalnym przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku we współpracy z Instytutem Chemii i Fizyki Jądrowej i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, który także przygotowuje fragmenty skóry do przekształcenia w opatrunki biologiczne. W kolejnych etapach badań naukowcy chcą wspólnie na te skórne opatrunki nakładać komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej.

- Chcemy, by skóra jak najszybciej pełniła swoje pełnowartościowe funkcje jako nowa skóra, która składa się nie tylko z rusztowania, ale również z tworzących ją komórek - dodaje prof. Moniuszko.

Obecnie naukowcy nie odtwarzają pełnej grubości skóry. Prowadzą badania w celu stworzenia rusztowania i wykorzystania go w praktyce jako opatrunku biologicznego. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego prowadzą już badania kliniczne.

- Udało nam się taką metodę opracować, tak nam się wydaje, bo nie robiliśmy badań klinicznych, która przyspiesza gojenie się ran o około 30 procent. W naszej ocenie to dużo – zaznacza dr Eljaszewicz.

Kolagenowe rusztowanie

Badania naukowe trwają już od trzech lat. Sam proces przygotowywania skóry trwa od około siedmiu do dziesięciu dni.

- Procesujemy ją w taki sposób, że wymywamy wszystkie populacje komórkowe, które w tej skórze się znajdują. W pierwszym etapie odczepienie naskórka. W drugim etapie zostawiamy strukturę kolagenową – tłumaczy Eljaszewicz.

Docelowo nowa skóra będzie zdeponowana w banku tkanek i komórek w postaci kolagenowych rusztowań biologicznych, które na zamówienie szpitali będą im przekazane, by bezpośrednio zaopatrzyć powstałe rany i skutecznie przyspieszyć ich leczenie.

Autor: nina/gp / Źródło: TVN24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24