Szkoły musiały się nieźle nagimnastykować, żeby na czas dopiąć plan lekcji. W Zespole Szkół Elektrycznych w Białymstoku pracowano nad nim przez trzy tygodnie. Nie było łatwo, bo przybyło tylko uczniów, a nie nauczycieli i sal. Efekt? Kilkumetrowa tablica korkowa, a na niej las pinezek.
Ruszyły zajęcia w szkołach średnich, technicznych i branżowych. Pierwsze tygodnie zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli będą wielkim testem.
Czy uczniowie, których ze względu na podwójny rocznik będzie więcej, pomieszczą się w klasach? O której będą zaczynać i kończyć lekcje?
Nad tym, by wszystko udało się pogodzić, głowili się dyrektorzy szkół.
W zespole szkół elektrycznych prace nad planem lekcji trwały trzy tygodnie. Efekt? Korkowa tablica o długości kilku metrów, a na niej las kolorowych pinezek. Plan wygląda co najmniej jak rozkład jazdy pociągów.
- Plan lekcji powstawał przez trzy tygodnie. Zaczęliśmy 12 sierpnia. Codziennie po osiem do 10 godzin. Nie było łatwo. Liczba sal ograniczona, rocznik podwójny, do naszego zespołu szkół doszło siedem oddziałów. Większa liczba oddziałów powoduje, że gdzieś tych uczniów trzeba wcisnąć. Najpierw planowaliśmy zajęcia w pracowniach komputerowych, potem w pracowniach technicznych. Następnie ustalaliśmy zajęcia grupowe, a na koniec wszystkie pozostałe - mówi Dariusz Tomczak, wicedyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku.
"Ciężko jest przejść"
Udało się. Uczniowie przychodzą do szkoły nawet na trzy zmiany. Lekcje najwcześniej zaczynają się o godz. 8, a najpóźniej kończą się o godz. 18.35, czyli tak jak w ubiegłym roku. Jest tylko jedna "drobna" różnica.
- Mieścimy się w tych ramach, aczkolwiek więcej klas będzie musiało pracować do 18.35 - mówi Tomczak.
Różnicę w komforcie nauki zauważają też sami uczniowie.
- Ciężko jest w ogóle przejść. Już wcześniej był problem z dostaniem się do klasy, a teraz jest to jeszcze bardziej odczuwalne - mówi TVN24 jeden z uczniów.
- Trzeba poczekać, aż jedna grupa zejdzie i wtedy dopiero można iść dalej - dodaje drugi nastolatek.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: aa/gp / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24