Polska

Szydło przegrała głosowanie w europarlamencie. Nie zostanie szefową komisji

Polska

Beata Szydło nie została przewodniczącą komisji zatrudnienia PE
Beata Szydło nie została przewodniczącą komisji zatrudnienia PEtvn24
wideo 2/27

Była premier Beata Szydło nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. W środowych głosowaniach stanowiska wiceprzewodniczących w europarlamentarnych komisjach zdobyli: Zdzisław Krasnodębski, Janusz Lewandowski, Róża Thun i Witold Waszczykowski.

Głosowanie nad kandydaturą Beaty Szydło na przewodniczącą komisji zatrudnienia i spraw socjalnych na wniosek frakcji socjalistów było tajne. 21 posłów było za kandydaturą Szydło, 27 - przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Komisja nie dla Szydło. "Mamy do czynienia z odwetem"
Komisja nie dla Szydło. "Mamy do czynienia z odwetem"Fakty TVN

"Kolejny akt politycznej zemsty"

Przegraną Szydło skomentowała na Twitterze europosłanka PiS Beata Mazurek. "W PE dalszy ciąg odwetu za utrącenie przez Polskę i V4 Timmermansa i Webera tzw. szpicen kandidaten" - napisała (pisownia oryginalna).

CZYTAJ WIĘCEJ O USTALENIACH RADY EUROPEJSKIEJ W SPRAWIE UNIJNYCH STANOWISK >

Jej zdaniem, za przegraną Szydło stoi "lewicowo-liberalny establishment, który ich popierał i nie może pogodzić się z porażką". "To kolejny akt politycznej zemsty" - napisała Mazurek.

W taki sam sposób Mazurek komentowała wcześniej przegraną Zdzisława Krasnodębskiego (PiS) w głosowaniu na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

"Niestety złamano zasady demokracji parlamentarnej, bo zgodnie z parytetem ta funkcja przypadała także naszej frakcji. To głosowanie to małostkowy odwet za wyniki szczytu UE" - oceniła na Twitterze.

"Mamy do czynienia z odwetem"

W podobny sposób wypowiadał się europoseł PiS Ryszard Legutko. W rozmowie z dziennikarzami po głosowaniu w komisji stwierdził, że "mamy do czynienia z odwetem".

- Tu nie liczą się kompetencje ewentualnego przewodniczącego komisji zatrudnienia, bo nikt nie zakwestionował (kandydatury Szydło - red.). Nie było żadnej uwagi krytycznej - powiedział.

"Nie da się w ciągu tygodnia przeflancować z negacji wartości europejskich na euroentuzjastkę"

Robert Biedroń, lider Wiosny, a w PE członek frakcji Socjalistów i Demokratów powiedział, że "decyzja jest jednoznaczna". - Wszyscy kandydaci Prawa i Sprawiedliwości i Fideszu (węgierskiej partii Viktora Orbana - red.) będą bojkotowani przez Socjalistów i Demokratów. Podjęliśmy taką decyzję podobnie jak inne grupy - powiedział. Odnosząc się do przegranej Szydło w głosowaniu stwierdził: - Nie da się w ciągu tygodnia przeflancować z negacji wartości europejskich na euroentuzjastkę.

Jego zdaniem, Szydło to "jeden z wielu przykładów polityków, którzy podważali wartości unijne, fundamenty Unii Europejskiej, którzy tolerowali nazywanie flagi unijnej szmatą, którzy nie respektowali reguł gry w Europie. Dzisiaj Unia Europejska wystawia im ocenę i ta ocena jest niedostateczna - podkreślił Biedroń.

Europoseł Radosław Sikorski z Platformy Obywatelskiej mówił, że "utrata reputacji ma swoje konsekwencje". - Bycie polskim kandydatem jest dzisiaj w Unii Europejskiej niestety obciążeniem. A jest to wynik łamania praworządności w Polsce - ocenił.

Sikorski i Biedroń o głosowaniu nad kandydaturą Szydło
Sikorski i Biedroń o głosowaniu nad kandydaturą Szydłotvn24

Platforma Obywatelska "zasmucona"

Szef delegacji Platformy Europejskiej w europarlamencie Andrzej Halicki powiedział, że jest zasmucony tym, że Szydło nie została wybrana na przewodnicząca komisji. Przekazał, że przedstawiciel PO głosował na Szydło.

- Smutek. Jest jakiś pech z tą liczbą 27, ale generalnie trzeba się zastanowić, dlaczego (...). Jeżeli pani Beata Szydło czyni dumę z tego, że chowa flagę europejską, to trudno się dziwić, że nawet w gronie osób, które powinny jej sprzyjać, nie budzi to akceptacji - powiedział dziennikarzom w europarlamencie Halicki.

Waszczykowski wiceprzewodniczącym komisji spraw zagranicznych

Były szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski (Prawo i Sprawiedliwość) został w środę wybrany na wiceprzewodniczącego komisji spraw zagranicznych europarlamentu. Szefem komisji został niemiecki europoseł Europejskiej Partii Ludowej David McAllister.

Na europosła PiS oddano 37 głosów, 24 europosłów było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Komisja spraw zagranicznych jest drugą największą komisją w europarlamencie. Zasiada w niej 71 eurodeputowanych. Z Polski poza Waszczykowskim w komisji tej zasiadają: Radosław Sikorski (PO), Włodzimierz Cimoszewicz (SLD), Anna Fotyga (PiS), Karol Karski (PiS), Jacek Saryusz-Wolski (PiS).

Zdzisław Krasnodębski wiceprzewodniczącym komisji przemysłu, badań naukowych i energii

Zdzisław Krasnodębski z Prawa i Sprawiedliwości został wybrany na wiceprzewodniczącego komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego. Szefową komisji została Rumunka Adina Valean z Europejskiej Partii Ludowej. Krasnodębski został wybrany przez aklamację. Z Polski w komisji zasiadają także: Łukasz Kohut (Wiosna), Izabela Kloc (PiS) i Grzegorz Tobiszowski (PiS).

Ryszard Czarnecki wiceprzewodniczącym komisji petycji

Europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) został wybrany na wiceprzewodniczącego komisji petycji w Parlamencie Europejskim. Celem komisji jest odpowiadanie na wszystkie petycje kierowane przez obywateli Unii do PE. Za kandydaturą Czarneckiego głosowano 18 europosłów, 10 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu. Przewodniczącą komisji została Hiszpanka Dolors Montserrat z frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Janusz Lewandowski wiceprzewodniczącym komisji budżetowej

Były komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski (Platforma Obywatelska) został w środę wybrany na wiceprzewodniczącego komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego.

Eurodeputowani zdecydowali przez aklamację, że przewodniczącym komisji budżetowej został belgijski deputowany Van Overtveldt z Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Były komisarz jest pierwszym z czterech jego zastępców.

Róża Thun wiceprzewodniczącą komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów

Z kolei w komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów jest 45 członków. Poza Różą Thun z Polski należą do niej: Leszek Miller (SLD), Adam Bielan (PiS) i Beata Mazurek (PiS). Szefową tej komisji została belgijska eurodeputowana Zielonych Petra De Sutter. Thun została jedną z czterech wiceprzewodniczących.

"Udało się! Dziękuję za zaufanie członkom Komisji. Masa pracy przed nami, ale obiecuje, że nie zawiodę!" - napisała europosłanka na Twitterze.

Krzysztof Hetman wiceprzewodniczącym komisji rozwoju regionalnego

Europoseł Krzysztof Hetman (PSL) został wybrany na wiceprzewodniczącego komisji rozwoju regionalnego w Parlamencie Europejskim. Zajmuje się ona m.in. przydziałem środków unijnych dla samorządów. Jej szefem został Francuz Younous Omarjee ze skrajnie lewicowej frakcji GUE/NGL. Hetmana wybrano przez aklamację.

Robert Biedroń wiceprzewodniczącym komisji praw kobiet i równouprawnienia

Lider Wiosny Robert Biedroń został w środę wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia w Parlamencie Europejskim.

Przewodniczącą komisji została Evelyn Regner z frakcji Socjalistów i Demokratów.

Komisje w europarlamencie

Posłowie do Parlamentu Europejskiego podzieleni są na 20 wyspecjalizowanych stałych komisji. Komisje te zalecają przygotowanie wniosków ustawodawczych za pośrednictwem przyjętych sprawozdań, proponują poprawki na posiedzenia plenarne oraz powołują zespół do prowadzenia negocjacji z Radą w sprawie prawodawstwa UE. Ponadto przyjmują sprawozdania z własnej inicjatywy, organizują wysłuchania z udziałem ekspertów oraz nadzorują inne organy i instytucje UE.

Autor: ads//kg / Źródło: tvn24.pl, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości