Wybitny polski socjolog, filozof i eseista Zygmunt Bauman odebrał w Oviedo w północnej Hiszpanii prestiżową nagrodę Księcia Asturii w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych, zwaną też "hiszpańskim Noblem". Został nagrodzony za "stworzenie koncepcji szczególnie ważnych dla zrozumienia dzisiejszego śpiesznego i zmiennego świata".
Wraz z Polakiem to najbardziej prestiżowe hiszpańskie wyróżnienie odebrał z rąk hiszpańskiego następcy tronu, księcia Filipa, francuski socjolog Alain Touraine, badacz ruchów społecznych, m. in. "Solidarności".
Jak Don Kichot
W krótkim przemówieniu Zygmunt Bauman przypomniał, że pierwszym badaczem zachowań społeczeństwa był Miguel de Cervantes. - Postać Don Kichota pokazuje, że trzeba zniszczyć złożoną z mitów, stereotypów i przesądów zasłonę - powiedział. - Nauki humanistyczne podążają drogą zapoczątkowaną przez Cervantesa. Ich celem jest zrozumienie życia, siebie samego i innych - dodał.
Hiszpański następca tronu, książę Filip, podkreślił znaczenie badań Baumana oraz jego roli w poznawaniu procesu ogromnych przemian, jakie dokonują się we współczesnych społeczeństwach. - Jesteśmy przekonani, że kultura jest esencją życia. Jesteśmy wierni idei dążenia ku doskonałości. Wierzymy, że jest możliwy świat wolny, bez niesprawiedliwości i przemocy - podkreślił.
Przy dźwięku dud
W ceremonii wręczenia nagród wzięło udział wiele znakomitości: królowa Hiszpanii Zofia, minister kultury Ageles Gonzalez Sinde, minister nauki i technologii Cristina Garmendia, minister zdrowia i polityki społecznej Leire Pajin, przewodnicząca Trybunału Konstytucyjnego Maria Emilia Casas oraz ambasadorowie krajów pochodzenia laureatów, w tym ambasador RP w Madrycie Ryszard Schnepf.
Tysiące osób zgromadzonych na ulicach Oviedo, stolicy Księstwa Asturii (prowincji Hiszpanii), witały nagrodzonych owacjami. Towarzyszył im dźwięk dud, typowego instrumentu tego regionu. Z Polaków prestiżową nagrodę zdobywali przed laty Ryszard Kapuściński i Krzysztof Penderecki.
Źródło: PAP